Strojírenská tradice na Jablonecku úspěšně pokračuje

Autobrzdy přinášejí pracovní místa

Firma hladce splnila podmínky vládní investiční pobídky. Její výroba je důležitá pro celý region. Pracovní příležitosti se podstatně rozšířily, kvalifikovaným lidem se poskytly konečně slušné výdělky.

Stanislav Šetina

Frýdlant/Praha, 30. 10. 2000
Necelý jeden rok stačil společnosti Lucas Autobrzdy, s. r. o, Jablonec nad Nisou k splnění vládního závazku v zaměstnanosti. Firma kromě jiného slíbila, že během pěti let zaměstná ve svých závodech v Jablonci nad Nisou a ve Frýdlantu 265 nových pracovníků. S touto podmínkou získala vládní investiční pobídku ve formě daňových úlev a dotací na nová pracovní místa.
Tři sta nových pracovníků ale dostalo práci mnohem dřív. V obou závodech už pracuje přes tisíc lidí. Společnost Lucas začala v polovině října vyrábět pro konsorcium firem Peugeot a Citro¨en zadní diskové brzdy. Je to závěr celkově tří nových "brzdových" programů, které letos firma nastartovala. Lucas už v polovině letošního roku zvýšil dodávky diskových brzd do skupiny Volkswagen z dosavadního jednoho miliónu kusů na dvojnásobné množství roční produkce. Firma zároveň uspěla i v Opelu, kterého od září zásobuje předními diskovými brzdami.
Dosavadní produkci 3,5 miliónu kusů brzd chce Lucas do dvou let zvýšit až na osm miliónů kusů. Dynamickému růstu výroby předcházely velké investice. "Přibližně 630 miliónů korun jsme vložili do technologií a stavebních úprav nového závodu ve Frýdlantu, dalších 750 miliónů korun na rozšíření produkce v hlavním závodě v Jablonci nad Nisou," uvedl personální ředitel Autobrzd Vladimír Zákoucký. Na počátku své existence firma exportovala necelých deset procent produkce, koncem letošního roku to už bude 70 procent a v příštím roce se dostane až na devadesát procent. "Máme dobrý pocit z expanze této společnosti. Navazuje na strojírenskou tradici v Jablonci nad Nisou, přispívá k nízké nezaměstnanosti v okrese a stabilizuje situaci," uvádí starosta Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský. Obdobně se vyjádřili i zástupci samosprávy ve Frýdlantě, kde má Lucas Autobrzdy druhý závod.
Firma Lucas Autobrzdy se věnuje výrobě diskových brzd, tandemových hlavních válců s posilovačem, bubnových brzd a zadních náprav. Její vlastník TRW je podle dostupných informací druhým největší producentem autodílů ve světě. Zaměstnává 130 tisíc pracovníků a jeho roční obrat dosáhl 19,5 miliónu USD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist