Třetina malých obchodníků zatím vzdoruje změnám
Metrický systém má své mučedníky
Velká Británie 1. ledna oficiálně opustila své tradiční míry a váhy. Všichni obyvatelé Spojeného království s tím však nejsou zdaleka srozuměni.
(čtk/afp)
Média je již překřtila na "mučedníky metrického systému". Od počátku letošního roku, kdy začala v Británii definitivně platit metrická soustava, která nahradila tradiční míry a váhy jako libry a unce ve prospěch kilogramů a gramů, se někteří Britové proti tomu postavili s poukazem, že jde o "fašistické" míry.
"To nejsou mučedníci, protože ti prohrávají. Vyhrají hrdinové, šampióni," říká exaltovaně ředitel Britského sdružení pro míry a váhy (BWMA) Vivian Linacre, který aktivně bojuje za udržení tradičních, imperiálních měr a vah, jako jsou libra (453,59 gramu) či unce (28,35 gramu). Na nový systém podle něj nepřešla více než třetina z asi 60 tisíc maloobchodníků v zemi, kteří prodávají zboží na váhu (ovoce, zeleninu atd.) a kteří nyní musí povinně přijmout kilogram. Tyto trhy představují jednu z posledních výjimek na přechodu Velké Británie na metrický systém, který byl zahájen v roce 1969.
S ohledem na dávné tradice se však v zemi pivo a mošt stále čepují v pintách (0,57 litru) a pořád přetrvává imperiální soustava například v měření vzdáleností (míle, yard, stopa, palec), v námořnictví (námořní míle) či v letectví (stopa).
Podle BWMA je těžké určit nynější sílu "hnutí odporu", které nepůsobí ve velkých supermarketech, kde jsou již umístěny cedulky vysvětlující přepočítávání na nové míry a váhy. Mnoho malých obchodníků, kteří patří prozatím k odpůrcům, je možná jen "špatně informováno" o nové soustavě, která byla zveřejněna teprve během vánočních svátků, vysvětluje odborník z Ústavu obchodních standardů Chris Howell.
Vláda premiéra Tonyho Blaira ale bojkotujícím prodejcům vážně pohrozila s tím, že o této reformě se již asi deset let vedla polemika v parlamentu. Kabinet též upozornil, že těm, kteří budou porušovat zákon, hrozí pokuta až do výše 2000 liber.
Mnoho aktivistů se ale podle Linacrea již rozhodlo "bránit právo důvěryhodného systému proti systému fašistickému".
Šéf řetězce obchodů Trago Mills (900 prodejen) a prezident BWMA Bruce Robertson navíc řekl, že je "připraven jít do vězení", když jej budou nutit zavést systém "diktovaný byrokraty v Bruselu". Ve skutečnosti však jeho sdružení není v jádru proti metrickému systému jako takovému a uznává jeho výhody například ve vědě, v lékařství či ve fyzice. Podle něj se ale nehodí pro běžné, každodenní nákupy obyvatelstva.
K pobavení svých posluchačů Linacre rád cituje případ "slečny, která si pravidelně u stánku v rohu velkého obchodního domu kupuje čtvrt libry bonbónů (113,39 gramu), to musí nyní opustit a požadovat jen 100 gramů cukrátek. I když ani neví, co to znamená".
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist