Ženy, filmaři a samotáři
(Dokončení ze str. 9)
"My si furt vážíme coca-coly a voleb, ale generaci pod náma je to jedno... Upřímně se bojím dalších tří let v této společnosti."
Návraty zpět
Přestože mnohé nové filmy jako Samotáři minulost přenechávají generaci otců, vědí jejich autoři, že ji popřít nelze. Petr Jarchovský: "O film jsme se začali zajímat v kině Ponrepo. Byli jsme tam skoro pořád a oslovily nás filmy Passerovy a Formanovy a my z nich čerpali nadšení." Dnes sice není jeden dominantní estetický postup a každý autor pracuje individuálně, ale návraty zpět se začínají objevo-vat stále častěji. Herečka a producentka Deana Jakubisková prezentovala během panelu producentů nový film v režii F. A. Brabce Kytice, který bude mít premiéru v říjnu. "Bude to netradiční film mluvený ve verších Karla Jaromíra Erbena, se silnou výtvarnou stránkou a hudbou, která vyjádří to, co nelze říct slovy. Filmové umění není jen show business, ale součást kultury, která bude jednou v knihovnách tak jako sbírky poezie," řekla Jakubisková. Návrat zpět v Kytici může být cestou dopředu.
Režisér, producent a herec Ondřej Trojan představil projekt Tomáše Vorla Cesta z města v tradici sklepovské tvorby mezi absurditou a realitou. Ve filmu, který bude uveden také na podzim, je vyslovena pamětihodná věta: "Až se všechno zhroutí, lidi začnou zase pracovat. Tady jen každej kouká, jak druhýho vosrat." Na říjen je plánována premiéra dalšího českého filmu - dokumentu Bitva o život (režie Miroslav Janek, Vít Janeček a Roman Vávra). Ve filmu bude zachyceno dění v obci Bystré na severovýchodě Čech, v kraji, který je po pádu textilek v hluboké krizi, ale navzdory tomu tu bují folklór. "Je to snad naší dobou s přímými přenosy válečných událostí, že nehynoucí síla folklóru nabývá svých nových, zvláštních potřeb?" ptá se producent filmu Richard Němec. Folklór, toť například lidová rekonstrukce slavné "bitvy o Janov", zarámovaná vstupem ČR do NATO, pyžamový ples, první máj, zatmění Slunce 1999 nebo tvorba místní kronikářky, zaznamenávající zlomové události let 1948, 1968 a 1989. Režisér Radim Špaček, který roku 1997 natočil pozoruhodný vnitřní film Rychlé pohyby očí (během Finále běžel v nesoutěžní sekci Filmy z ústavů), zamýšlí anarchistický thriller Dobré úmysly, pojednávající o dnešní situaci ve společnosti. Příběh mladíka Maxe začíná v den jeho dvacátých narozenin, kdy se vzbouří proti rodičům. S bandou kamarádů jim překazí garden-party uspořádanou k příležitosti otcovy kandidatury do Parlamentu v blížících se volbách. Nastěhuje se k přátelům do jejich squattu a společně začnou plánovat blokádu magistrály v centru Prahy - akci proti nešetrnému zacházení se živými zvířaty převáženými v kamiónech. Špaček chce film uvést před parlamentními volbami roku 2002. Dobrý důkaz, že filmaře, dříve uzavřené v zemi nikoho, začíná zajímat konfrontace minulosti a přítomnosti.
Komerční film? Děkuji, není třeba
Plzeňské Finále dost přesvědčivě ukázalo, že čistě komerční film se v Čechách nevede a asi nepovede. Čistá zábava - to má být například slovensko-česká koprodukce Fontána pro Zuzanu 3. Film se odehrává v Africe. Afričani mluví česky a slovensky, říkají "hururu" (asi tak si režisér Dušan Rapoš představuje domorodé zvolání) a jinak produkují novácké, případně učebnicové dialogy: "Ale naše postavení nám nedovoluje se bránit," říká africká žena bělošce, dokonale nalíčené v buši i na koni (Eva Vejmělková). "Ještě jsem nenašel nikoho, s kým bych ta svá tajemství chtěl sdílet," namlouvá si bělošku slovenský novinář, který je právě na reportáži v Africe. Ptá se: "Máš ráda fontány?" A ona: "Jsou mým osudem." Reportér zůstává. Nic nedělá, a přesto má peníze. Chápu to jako poselství o stavu slovenských médií, která sice platí nejmenší honoráře na světě, ale na obživu nepracujícího reportéra v Africe mají dost.
Druhým extrémem jsou filmy těžce zašmodrchané. Viktor Tauš (1973) natočil Kanárka podle scénáře Borise Hybnera. Hlavní roli v něm má režisér sám. I jeho filmové jméno je stejné, protože vypráví svůj osobní příběh závislosti na heroinu. Dozvíme se něco o reklamě: "Je to navoněná zdechlina." O filmu: "V tomhle bordelu všichni dělají akorát thrillery." O těch, co mají: "Kapitalista má špinavý peníze a je chlupatej i zevnitř." O pomíjivých hodnotách: "Hitparády, kozy, stadióny, všechno je vo nudě a vo prachách." Mejla Hlavsa z Plastiků, který ve filmu také hraje, to říká taky takhle: "Tohle prostředí, peníze, peníze, peníze, to je živná půda pro underground."
A lidi? V Plzni se jasně ukázalo, že mají rádi filmy inteligentní a zajímavě natočené. Nával na dokumentární snímky Olgy Sommerové O čem sní ženy a O čem sní muži (nesoutěžní sekce Fórum České televize) se dal přirovnat k návalům před pracovním úřadem v Indii. Hezká scéna: Muž stojí před obrazem a žena ho žádá: "Můžeš podržet vejš ten obraz?" Muž nechápe: "Jakej?" Ve filmu se mluví o tom, že muži se odívají do brnění náhradního světa (například koukají na televizi, aby nemuseli doma komunikovat) a většinou pohrdají jakýmkoli citem (Sommerová tomu říká "ženou v sobě"). V jejich vytahování je strach ze selhání. Slabost. Muži jsou prostě křehčí než ženy. "Ženy by měly řídit běh světa a muži se věnovat blouznění a vymýšlení zbytečných teorií," říká jedna z deseti portrétovaných žen ve filmu - spisovatelka Alexandra Berková. Je zajímavé, že ženský díl je mnohem čistší, prožitější a citlivější než díl mužský. Je to příznačné, protože ženy jsou dokonalejší bytosti. Olga Sommerová: "Když jsem film točila, překvapilo mě, jak málo sebevědomí jsme dostaly do vínku. Teprve kolem čtyřicítky jsme se začaly emancipovat, setřásat ze sebe nános patriarchální výchovy, která nás vedla k tomu, abychom sloužily muži a dětem a nemyslely na sebe... Aby společnost byla zdravější, je třeba, aby žena vstoupila do veřejného života a muž se vrátil do rodiny."
Radovan Holub
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist