Sedmisté výročí přijetí významného horního zákoníku IUS REGALE MONTANORUM připomene řada atraktivních akcí
Kutná Hora v jubilejním roce
Bývalé horní město Kutná Hora sehrálo v dějinách českých zemí mimořádně významnou úlohu. Bohatá ložiska stříbrných rud plnila pokladnicí království, což řadě panovníků dovolilo realizovat velkorysé stavební podniky. Bohatství kutnohorských dolů však neplynulo jen do královské pokladny, ale zhodnotilo se i v řadě mimořádných staveb v samotném městě, které bylo díky nim v roce 1995 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tento zápis nepřinesl Kutné Hoře jen příliv návštěvníků, ale i řadu povinností ohledně péče o historické stavby, jichž se město zhostilo natolik úspěšně, že mu byl před několika dny udělen titul Historické město roku 1999, který se uděluje za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón.
Letošní rok je pro Kutnou Horu jubilejní: Uplynulo sedm set let od přijetí zákoníku IUS REGALE MONTANORUM, jímž český král Václav II. úspěšně reorganizoval právní rámec soudobého hornictví. Jde o natolik významné výročí, že bylo zařazeno do celosvětového kalendáře kulturních akcí UNESCO. Město pro tento rok připravilo řadu kulturních a turisticky atraktivních akcí, o nichž hovoříme s Helenou Štroblovou, ředitelkou okresního archívu a členkou zastupitelstva města.
v čem spočíval význam přijetí zákoníku IUS REGALE MONTANORUM pro město Kutnou Horu?
Přijetím zákoníku roku 1300 Kutná Hora získala klíčový dokument, zákoník, který v podstatě kodifikoval stávající zvyklosti báňské, ale zároveň navodil i novou situaci z hlediska právního i správního. Lze říci, že od tohoto roku jsou odvozeny dějiny Kutné Hory v pravém slova smyslu. Spolu s přijetím zákoníku Václav II. uskutečnil rozsáhlou peněžní reformu, jejímž výsledkem byla ražba proslulého pražského groše, který se stal na dlouhá léta nejpevnější a nejvyhledávanější měnou ve střední Evropě.
Jaké typy akcí město pro tento jubilejní rok chystá?
Když vedení města před třemi lety začalo uvažovat o tom, jakým způsobem toto významné jubileum Kutné Hory připomenout, rozhodlo se, že by oslavy měly mít několik podob. První z nich představuje tradiční Královské stříbření, které proběhne ve druhé polovině května a obrací k nejširšímu okruhu obyvatel města a jeho návštěvníků. Připravuje je nadace Stříbrná Kutná Hora, osobně se na jeho organizaci nejvíce podílí ředitelka muzea českého stříbra Světlana Hrabánková. stříbření je velká lidová slavnost v dobových kostýmech, jejíž scénář je pojednán tak, že král Václav IV. v roce 1400 přijíždí do Kutné Hory a vzpomíná na to, co jeho praděd před sto lety učinil svým zákoníkem pro Kutnou Horu.
Další akce se již více týkají památek a muzejnictví. V tomto roce budou dokončeny důležité rekonstrukce barokního kostela sv. Jana Nepomuckého a kaple Božího těla. Kostel sv. Jana Nepomuckého byl ve velice špatném stavu a jeho velmi nákladná rekonstrukce patří k nejvýznamnějším renovacím barokních památek v posledním desetiletí. Kaple Božího těla, která se nachází v bezprostřední blízkosti chrámu sv. Panny Barbory, představuje unikátní gotický prostor z doby kolem roku 1400, jaký nebyl ve městě doposud zpřístupněn. Založení kaple souviselo s emancipační vlnou horníků, kteří se potřebovali osvobodit od církevní správy sedleckého kláštera.
V tomto roce bylo dokončeno i restaurování a stavební úpravy Kamenného domu, jedné z nejvýznamnějších gotických památek měšťanské architektury, a okresní muzeum zde od dubna otevřelo expozici, která prezentuje život měšťanstva Kutné Hory v 17. až 19., kdy Kutná Hora už nebyla hornickým centrem, ale z historické tradice velmi intenzívně žila. Vrcholem celého letošního roku bude vědecká konference, která se uskuteční 2. - 5. října a bude zaměřena na historické a právní aspekty IUS REGALE MONTANORUM a význam horního práva v soudobé legislativě hornictví vůbec. Pak je zde řada doprovodných akcí, jednou z nich je sympozium zasvěcené pozdně gotickému umění doby Vladislava II. nebo seminář věnovaný hornickým, metalurgickým a alchymistickým tradicím Kutné Hory. K dalším významným akcím patří bienále soutěže ve hře na kytaru, velký hudební festival, který je organizován ve spolupráce s festivalem Pontes, jenž spojuje města zapsaná do UNESCa, či místní oslavy Dnů evropského kulturního dědictví, které budou zaměřeny na ohlédnutí za desetiletou historií oprav památkového jádra Kutné Hory.
Důležitý je fakt, že celé oslavy byly zapsány jako významné výročí UNESCa. Máme již zkušenost, že od doby, co Kutná Hora figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, organizuje k nám řada evropských i světových cestovních kanceláří tematizované zájezdy. Z tohoto důvodu lze očekávat, že na některé akce v rámci oslav budou směřovat návštěvníci i z ciziny, byť nelze odhadovat, jaký nárůst návštěvnosti nastane.
Důležité místo mezi kutnohorskými památkami zaujímá Hrádek, jedna z nejvýznamnějších ukázek pozdně gotického městského paláce v Čechách. S čím novým se zde setkají návštěvníci?
V Hrádku sídlí Muzeum českého stříbra, jehož součástí je i turisticky zpřístupněná část štoly oselského pásma. V září zde bude otevřena výstava Václav II. král opěvaný a pohrdaný, která bude zaměřena k období, kdy bylo vydáno IUS REGALE MONTANORUM, tedy k roku 1300. Na Hrádku by měly být zpřístupněny i nové prostory ve sklepní části, kde bude rozšířena loni otevřená expozice zaměřená na hutnictví a mincovnictví a mincovní technologii. Návštěvník se zde seznámí s velmi zajímavou problematikou hutnění kovů.
Kdo se podílí na financování zpřístupnění památek a kulturních akcí?
Z hlediska městské ekonomiky je tento rok nesmírně náročný, zvlášť v situaci, kdy Kutná Hora začala stavět operační sály pro městskou nemocnici, což bude stát více než sto miliónů korun. Každá koruna v městském rozpočtu se musí mnohokrát obrátit. Nutno říct, že před dvěma lety jsme se domnívali, že se nám podaří získat více peněz z různých privátních zdrojů, sponzorů apod. Ukázalo se, že ekonomická recese se obecně projevila i v menší ochotě sponzorovat kulturní podniky, zvlášť v situaci, kdy zdejší podniky nejsou tak efektivní jako například v Praze. Proto jde největší část výdajů na vrub městského rozpočtu a výhradním sponzorem se stala firma Philip Morris, a. s., která působí v Kutné Hoře a je už dlouhá léta velmi dobře zapsaná právě podporou kulturních akcí a památek. Philip Morris dává na tento jubilejní rok více než milión korun, přispěje na vědeckou konferenci IUS REGALE MONTANORUM, kterou oslavy v říjnu vyvrcholí, na dokončení oprav kaple Božího těla a na hudební festival. Na financování se dále podílí okresní úřad, který je zřizovatelem Muzea českého stříbra, a Nadace Kutná Hora UNESCO. Některé menší sponzorské dary budou i od kutnohorských podniků a od kutnohorských podnikatelů. Finanční prostředky bychom chtěli získat také z projektu EUROMINT, jehož se Kutná Hora od letošního roku účastní. Jde evropský projekt, jehož ústředí je v portugalském městě Portu a který směřuje k vytvoření itineráře evropských mincoven. V kutnohorské části toho projektu jsou mimo jiné i příspěvky na vybudování expozice mincovnictví ve Vlašském dvoře, příspěvek na výstavu o Václavu II. v Muzeu českého stříbra v Hrádku a také na vědeckou konferenci IUS REGALE MONTANORUM. Nyní již čekáme jen na převedení peněz z fondu Phare.
Stránku připravil Ivo Purš
Výběr z akcí pořádaných v roce 2000 v Kutné Hoře
6. 4. - otevření expozice Královské horní město Kutná Hora, měšťanský život a kultura, v Kamenném domě
25. 5. - otevření expozice Královská mincovna ve Vlašském dvoře
1. - 2. 6. - slavnostní otevření nově zrekonstruovaného barokního kostela sv. Jana Nepomuckého
23. - 25. 6. - Královské stříbření Kutné Hory
1. 9. - otevření expozice Václav II. král opěvaný a pohrdaný a části muzejní expozice věnované hutnění kovů v Muzeu českého stříbra v Hrádku
15. 9. - zpřístupnění Kaple Božího těla u kostela sv. Panny Barbory
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist