Britská královská rodina pořádá společnou oslavu narozenin

Královna matka - žena století

Britský královský rod se zřejmě rozhodl šetřit, proto se příští týden uskuteční na zámku ve Windsoru společná oslava kulatých narozenin čtyř jeho členů. S předstihem tak budou moci pozvaní hosté gratulovat hlavní oslavenkyni - Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě, Královně matce, jak zní celý její titul. Ta by se měla 4. srpna dožít 100 let!
Příští týden, ve středu 21. června, se na zámku Windsor uskuteční jedna z největších událostí ve společenském životě britské královské rodiny za několik posledních desítek let. Své sedmdesáté narozeniny oslaví sestra britské panovnice Alžběty II. princezna Margareta, padesátku princezna Anna, dcera královny, a její syn Andrew si dodatečně připomene své čtyřicátiny. Všechny ale zastíní stými narozeninami Královna matka, které ale připadají až na 4. srpen. Proto nemůže vadit ani to, že princezna Margareta se narodila 21. srpna, princezna Anna 15. srpna a princ Andrew 19. února. Na-opak, příští středu dosáhne plnoletosti syn prince Charlese William, který se však oslav nezúčastní, protože v té době bude skládat maturitní zkoušky. Elitní škola Eton, na které studuje, je ale nedaleko Windsoru, takže nelze vyloučit, že přijede svým příbuzným alespoň pogratulovat. Osmnáctiny prý princ William oslaví pořádně až po konci školního roku.
Ostatně nic ve zvyklostech britské monarchie není jednoduché: Současná panovnice, která se narodila 21. dubna, slaví pro veřejnost narozeniny tradičně až v červnu, údajně proto, že v tomto měsíci je větší pravděpodobnost pěkného počasí. Takže letos se slavnostní přehlídka královských pluků - "Trooping the Colour" - bude konat v sobotu 17. června.
Každý z oslavenců mohl pozvat do Windsoru 125 hostů, pár dalších doplnili královna Alžběta II. a její manžel. Mezi těmi, které pozvala Královna matka by, kromě jejích přátel z dostihových kruhů (unikátní událost se uskuteční právě během týdne, kdy se konají dostihy v Ascotu, které jsou vyvrcholením společenské sezóny ve Spojeném království), neměli chybět například lord Carrington, bývalý ministr zahraničí či někdejší arcibiskup z Canterbury lord Runcie.

Oslavy potrvají téměř měsíc

Opravdové oslavy stých narozenin Královny matky - nejen pro úzký kruh vyvolených, ale i pro širokou veřejnost - začnou 11. července bohoslužbou Díkuvzdání v londýnské katedrále svatého Pavla. Kázání bude mít současný arcibiskup z Canterbury George Carey.
A 19. července jí na prostranství nedaleko Whitehallu, kde se každodenně předvádí Jízdní garda, vzdá hold na sedm tisíc zástupců čtyřiceti vojenských a 320 občanských organizací, se kterými je nějakým způsobem spojena. Přivítá ji její oblíbený herec Sir John Mills. Nad hlavami zúčastněných přelétnou také bojové letouny z dob druhé světové války.
Přestože si Královna matka přála, aby veřejnost měla na tuto slavnost volný přístup, bude se vybírat vstupné. Labouristická vláda sice požádala armádu, aby přehlídku zorganizovala, ale na pokrytí výdajů, které se odhadují na 400 tisíc liber, neposkytla peníze
Nejemotivnější však zcela jistě bude vystoupení Královny matky na balkónu Buckinghamského paláce v den jejích narozenin 4. srpna. Bude to již druhá repríza jednoho z nejznámějších symbolů konce druhé světové války: 8. května 1945 se z ukončení bojů v Evropě radovala na balkónu královského sídla spolu se svým manželem králem Jiřím VI., jejich dvěma dcerami, premiérem Winstonem Churchillem a hlavně s mnohasettisícovým davem Londýňanů. Tuto "scénu" si zopakovala v roce 1995 - ještě více dojata než při premiéře - při oslavách 50. výročí konce války.
Ne všechny její "balkónové scény" byly vítány tak nadšeně. V září 1938 se objevila na dnes již proslulém balkónu spolu s králem a tehdejším premiérem Nevillem Chamberlainem, aby oslavili podpis mnichovské dohody. I když lidé před Buckinghamským palácem tleskali, labouristická strana protestovala, protože panovník porušil nepsané pravidlo nestranického vystupování a podpořil konzervativního premiéra. Jak dopadl "mír pro naše časy", je dobře známo

Vše v přímém přenosu

Televize BBC připravuje přímý přenos bohoslužby z katedrály svatého Pavla, 4. srpna hodlá živě vysílat dvě hodiny nejen z balkónového vystoupení v Buckinghamském paláci, ale i záběry z oslav narozenin Královny matky z ostatních částí Spojeného království. Slavnostní přehlídku z 19. července však zamýšlí odvysílat jen v sestřihu. Je nepochopitelné, že se BBC pod vedením nového generálního ředitele Grega Dyka, který v minulém roce přišel ze soukromé televize, vzdala jedinečné možnosti odvysílat v přímém přenosu jednu z posledních opravdu velkých událostí v dějinách britské monarchie. Britská veřejnost, která toto rozhodnutí velmi kritizuje, ale o nic nepřijde. Nabídnutou možnost využila komerční stanice ITV

Nejoblíbenější člen královské rodiny

Královna matka je opravdovou ženou století. Nejen díky datu svého narození (narodila se na sklonku století devatenáctého a doufejme, že se dožije i 21. století, což jí její bývalí poddaní upřímně přejí), ale také pro svůj význam pro britskou monarchii. Zejména díky svému chování během druhé světové války je dodnes nejoblíbenější členkou královské rodiny.
Přestože byl Buckinghamský palác během náletů Luftwaffe hlavně v letech 1940 a 1941 vážně ohrožen, odmítli královští manželé opustit Londýn, ani neposlali své dcery do bezpečí v zámoří. Současná královna Alžběta II., která na konci války vstoupila do ženských sborů britské armády, kde působila jako řidička, tak může vděčit za rozhodnutí svých rodičů, že je "vyučeným" automechanikem!
Již pár hodin po náletech se královna Alžběta, dnešní Královna matka, prodírala na vysokých podpatcích a v klobouku (podobném, jaký nosí i nyní) troskami rozbombardovaných londýnských ulic, aby povzbudila postižené. A když jí někdo jemně naznačil, že by mohla přijít vhodněji oblečena, odpověděla: "Kdyby oni přišli za mnou, také by se oblékli do svých nejlepších šatů."
Přes snahu veškerých spojeneckých stíhačů včetně československých byl Buckinghamský palác během bitvy o Británii několikrát zasažen německými pumami. To dalo podnět k jedné z jejích nejznámějších poznámek: "Jsem ráda, že nás bombardují. Dává mi to pocit, že se lidem z East Endu mohu podívat do oči." Právě chudá londýnská čtvrť East End byla nálety Luftwaffe postižena nejvíce! Ostatně již v roce 1938 ji Hitler označil za "nejnebezpečnější ženu v Evropě".
Mnozí z Britů však Královnu matku milují také proto, že má i drobné lidské neřesti. S přibývajícími lety se - na rozdíl od chutě k jídlu - příliš nezmenšila její obliba pro dobré víno a tvrdý alkohol. Před obědem či večeří se ráda napije ginu a během jídla pije ráda šampaňské. Podle listu The Daily Telegraph poznamenal jistý anglikánský biskup, že má gin velice ráda a že právě díky tomu se dožila tak vysokého věku. Jeden z jejích starých přátel dokonce prohlásil, že je "zajisté největší žijící reklamou na gin".


Jaroslav Beránek, Londýn

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist