Tipy na výlet
Dutý kámen a Skála smrti
To, co ubrala příroda Lužickým horám na nadmořské výšce, bohatě jim nahradila na členitosti a rozmanitosti.
(RoK)
Mezi městy Cvikov a Jablonné v Podještědí se nacházejí, vzdáleny tři kilometry od sebe, dva vděčné turistické cíle - Dutý kámen a Skála smrti. Jejich prohlídku začneme u prvního z nich.
Dutý kámen
Je situován na konci skalnatého hřebínku. Cesta k němu vede po pěšince vinoucí se po hřebeni čistým lesem, s vytesanými schůdky, průchody a odpočívadly. Při troše fantazie připomíná Panteon nad Malou Skálou v Českém ráji. Každého u cíle potěší, že na místě nenajde pouze jednu zajímavost, ale hned několik.
Nejpozoruhodnější z nich, pro kterou je území chráněno, jsou pískovcové varhany. Ano, to co známe v čediči ve velkém, je tam v pískovci v malém. Žasneme nad pískovcovou skalkou vysokou asi 3 metry skládající se z šestibokých, pravidelných pískovcových sloupečků. Vskutku ojedinělý div přírody zmiňovaný v mnoha odborných publikacích. Pískovcové varhany, zvané také Kamenný vějíř, mají nejen pěknou strukturu, ale jsou i barevně sladěné. Od sloupečků světlých přes odstíny žlutavé až po načervenalé a červenohnědé. Útvar je komorní bonsají proslulých čedičových varhan u Kamenického Šenova.
Po krátkém sestupu dojdeme k pískovcové stěně se zachovalým, výrazným reliéfem německého romantického básníka Theodora Körnera, který padl jako dobrovolník v bojích proti Napoleonovi roku 1813 ve věku 22 let. V dosahu několika desítek kroků si můžeme prohlédnout další zajímavé skalní útvary a věže, jako jsou Sloupská jehla, Děravec, Bezcenná, Spárová stěna...
Prohlídku Dutého kamene můžeme ukončit na vyhlídkové plošině. Vystoupat na ni musíme po 38 pískovcových schodech. Pohled na malebné okolí stojí za to.
Skála smrti
Je to 15 metrů vysoká pískovcová stěna obklopená malými bažinami a tůňkami. Roku 1910 do ní vytesali dva místní nadšenci zdařile komponovaný výjev inspirovaný lidovou pověstí. V levém rohu, úplně nahoře, vykukuje za mohutným kmenem stromu silueta středověkého hradu. Kousek níže, na skalním stupni, je vzpínající se kůň s jezdcem v sedle. Zadní nohy koně jsou ještě na skále, přední nohy však má nad propastí. Ještě níže vpravo vidíme letící kopí vržené po dívce, která padá s divoce vlajícími vlasy ze skály.
Postavy jsou vyvedeny v životní velikosti, zmenšená silueta hradu naznačuje jeho vzdálenost od místa děje. Reliéf znázorňuje nejdramatičtější část pověsti, kde zpupný rytíř zahnal pronásledovanou krásnou dívku na okraj propasti v domnění, že mu nemůže uniknout. Pronásledovaná však raději skočila ze skály. Rytíř vrhá ze vzteku na svou oběť kopí, kůň se ale na srázu neudrží, oba se zřítí a zahynou. Nevinná dívka dopadá do vody a zachrání se.
A jaké jsou další zajímavosti v okolí? Vzhledem k jejich množství upozorníme pouze na nápadnou sochu císaře Josefa II. v přilehlých Kunraticích a na nedaleké Jablonné v Podještědí, které s kostelem sv. Vavřince a Zdislavy patří mezi nejatraktivnější cíle kraje.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist