Tipy na výlet

Manětín

(ip)
Západočeské městečko Manětín ležící v malebném povodí říčky Střely patří k nejlépe dochovaným souborům barokní architektury a sochařství v našich zemích. Svým unikátním rázem, nikterak zásadně poznamenaným pozdějšími stavebními zásahy, skvěle evokuje dobu vrcholného baroka počátku 18. století, která patřila k nejplodnějším epochám českého umění.
Počátky Manětína jsou spjaty s rytířským řádem johanitů, jimž byla tato lokalita darována roku 1169 králem Vladislavem II. Roku 1235 získal Manětín od krále Václava I. právo svobodného trhu a další privilegia, díky nimž došlo k rozvoji obchodu a řemesel. V 15. a 16. století drželi Manětín a přilehlé panství Švamberkové, avšak největší rozvoj městečka nastal až poté, co jej jako pobělohorský konfiskát zakoupil rod Lažanských z Bukova. Ti koncem 17. a v první polovině 18. století pozvali do Manětína řadu vynikajících uměleckých osobností, kteří zde zanechali výrazné stopy. Kostel sv. Jana Křtitele dodnes zdobí vynikající oltářní obraz malíře Petra Brandla Křest Páně, architekt G. B. Mathey navrhl poutní kostel sv. Barbory na okraji města. Snad ještě významněji se do tvářnosti Manětína zapsalo dobové sochařství - v městečku a jejich okolí se setkáme s několika desítkami barokních soch, pro jejichž četnost i kvalitu je Manětín právěm přirovnáván k východočeskému Kuksu a nazýván perlou baroka západních Čech. Barokní sochařství se zde začíná rozvíjet koncem 17. století v díle Jana Brokofa, jenž vytvořil pro kostel sv. Barbory soubor osmi českých patronů, který vyjadřoval silné vlastenecké cítění donátorů. U Brokofa se vyučil místní sochař Štěpán Borovec, jenž přispěl svými díly k výzdobě interiéru zámku (pozoruhodné alegorie živlů na schodišti) a kostela sv. Jana Křtitele. Největšího rozmachu doznalo manětínské barokní sochařství v díle Josefa Herschera, které čítá mimořádný soubor alegorických soch (např. Spravedlnost, Víra, Láska, Naděje) na rozsáhlé terase na náměstí před zámkem, a dále sochy světců, které lemují tzv. Vysokou cestu, vedoucí z náměstí ke kostelu sv. Barbory.
Manětínský zámek byl zbudován po roce 1712 patrně podle plánů Tomáše Hafenec-kera a původně jej obklopovala barokní zahrada s oranžerií, jež byla v 19. století rozšířena o anglický park. V zámku se nachází bohatá expozice barokního umění a původního mobiliáře, která plasticky dokumentuje dobový životní styl šlechty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist