Nerovnoměrný ekonomický vývoj poslední dekády
Rozevřené nůžky světového hospodářství
Hospodářský vývoj v 90. letech přinesl závažné změny proti minulým desetiletím. Spojené státy rozvíjely svou ekonomiku dynamičtěji než západní Evropa a Japonsko. Do nové etapy vstoupil západoevropský integrační proces. Dále se vyhrocovaly rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi i uvnitř třetího světa. Evropské postkomunistické země nastoupily cestu k tržní ekonomice. Čína vykročila týmž směrem při nejvyšším tempu růstu na světě.
Vstup do poslední dekády končícího století byl spojen se ztrátou dynamiky. V úhrnu za vyspělé země klesal roční přírůstek hrubého domácího produktu (HDP) ze 4,5 % v roce 1988 na 1,5 % v průměru za léta 1991-93. První polovina desetiletí se vyznačovala mimořádnou nerovnoměrností regionálního vývoje: 24 vyspělých ekonomik (bez Austrálie a Nového Zélandu, ale včetně Izraele a Turecka) zvýšily HDP za pět let o 10 %, přičemž postkomunistické země zaznamenaly pokles o 32 % a ČLR naopak vzestup o 71 %.
V letech 1994-99 se ve vyspělých zemích dynamika růstu HDP zvedla na roční průměr 2,8 % a na závěrečný rok 2000 je prognózován nejvyšší přírůstek z celého desetiletí. K mírnému snížení tempa růstu došlo následkem asijské a ruské finanční krize v letech 1997-98. Celkový přírůstek HDP za desetiletí 1990-99 (1989=100) dosáhl ve vyspělých tržních ekonomikách 27 %, z toho v USA 35 % (jen o málo méně v Kanadě), v Japonsku 18 % a v západoevropských zemích 23 % (ve státech Evropské unie 22 %). Z těchto údajů je zřejmé, že byly modifikovány dlouhodobé relace dynamiky růstu tří hlavních světových center kapitalismu. Nejdynamičtější Japonsko se posunulo na spodní příčku a po několik desetiletí nejpomaleji rostoucí severoamerické centrum se od roku 1992 rozvíjelo nejrychleji, což se spolu s rozpadem Sovětského svazu odrazilo i v upevnění hegemonie USA ve světě a v posílení dolaru. Ve Spojených státech se dnes diskutuje o "nové ekonomice", od níž se očekává, že propojením převratných informačních a komunikačních technologií s liberalizací trhu umožní transformaci klíčových makroekonomických vztahů mezi růstem výroby a produktivity práce a mezi inflací a zaměstnaností.
Integrace západní Evropy
Nerovnoměrný vývoj byl charakteristický i pro západní Evropu. Menší ekonomiky se v souhrnu rozvíjely rychleji než hospodářství čtyř největších zemí EU, z nichž nejúspěšnější byla - na rozdíl od minulosti - Velká Británie. SRN zápasila s integrací propadající se ekonomiky bývalé NDR (průmyslová výroba tam v letech 1990-92 klesla o 65 %) a podle údajů za sjednocené Německo vzrostl zde HDP za osm let (1992-99) jen o 12 %. Mezi nejrychleji expandující evropské ekonomiky se v 90. letech zařadily Norsko, Lucembursko, Malta a zejména Irsko (s přírůstkem HDP 90 % za deset let) a od roku 1994 též Finsko, Island, Španělsko a Portugalsko.
Světový obchod se rozšiřoval rychleji než HDP a průmyslová výroba, což svědčilo o rostoucí otevřenosti národních ekonomik. Výkyvy světových cen do značné míry souvisely s kolísáním ceny ropy, která zaznamenala dva strmé vzestupy v roce 1990 a v letech 1999-2000; mezi tím setrvávala při častých menších změnách cen na podstatně nižší úrovni. Největší zdražení ropy odstartovalo v únoru 1999 z úrovně 9,9 USD za barel a v průběhu roku 2000 se ceny vyšplhaly na více než trojnásobek do blízkosti cenového maxima z období druhého ropného šoku. Spotřebitelské ceny vykazovaly sestupnou tendenci - v průměru za vyspělé ekonomiky z výchozích 5 % ročně na 1,5 % koncem desetiletí. Pozoruhodné stlačení počáteční vysoké inflace se zdařilo Řecku a Izraeli.
Míra nezaměstnanosti nejprve stoupala v průměru za vyspělé ekonomiky z počátečních 6,0 % na 7,9 % v letech 1993-94, načež následoval postupný pokles do roku 1999 na 6,5 % (v Evropské unii byl tento ukazatel o 2-3 procentní body vyšší). Relativně nízká byla míra nezaměstnanosti v Japonsku, Rakousku, Nizozemsku, Lucembursku, Švýcarsku a ve druhé polovině desetiletí v USA; vysoko nad průměr naopak vyčnívaly Španělsko, Finsko a zpočátku též Irsko. Francie se pokouší snížit nezaměstnanost zkrácením pracovní doby z týdenních 39 na 35 hodin, a to postupně během let 2000-2002. K 1. lednu 2000 přistoupilo ke zkrácení pracovní doby 14 200 firem s 2,7 mil. zaměstnanci (z celkového počtu 12 mil. zaměstnanců). Podle odhadu to již v roce 2000 přináší 137 tisíc nových pracovních míst a pokles míry nezaměstnanosti o 0,5 procentního bodu.
Nástupem k další etapě západoevropského integračního procesu se stala Maastrichtská smlouva z roku 1992. Její součástí je Smlouva o Evropském společenství, která stanovila hlavní cíle dalšího směřování členských zemí v hospodářské, sociální a ekologické oblasti. Druhá Smlouva o Evropské unii se vedle ekonomiky (včetně přechodu ke společné měně) zabývala i dalšími aktivitami, např. sladěním zahraniční a bezpečnostní politiky, posílením ochrany práv občanů, zavedením občanství unie a prohloubením součinnosti v soudnictví. Vymezen byl způsob financování jednotlivých aktivit a začala též reforma institucí EU. Členská základna EU se rozšířila na 15 zemí přijetím Švédska, Finska a Rakouska (Norové v referendu podruhé vstup odmítli). Již na začátku 90. let byly podepsány asociační dohody s řadou postkomunistických zemí, které naznačovaly perspektivu jejich začlenění do EU. I když byly později vybrány kandidátské země pro vstup do EU, termín jejich přijetí se oddaluje a zůstává nejasný.
Jádrem integračního procesu ve druhé polovině 90. let bylo vytváření hospodářské a měnové unie. Prohlubovala se koordinace hospodářské politiky a byla stanovena kritéria pro přijetí členských zemí EU do Evropské hospodářské unie. Počátkem roku 1999 byla zavedena společná měna pod názvem euro, ale do eurozóny se zatím nezapojily čtyři země - Velká Británie, Řecko, Švédsko a Dánsko (Dánové v září 2000 v referendu přijetí eura zamítli). Výchozí kurs eura k dolaru z ledna 1999 se hluboko propadl, což vyvolalo v EU zklamání. O intervenci finančních institucí ve prospěch eura ze září 2000 se soudí, že přišla opožděně.
Transformace postkomunistických zemí
Transformace evropských centrálně řízených ekonomik na tržní hospodářství probíhala v jednotlivých zemích sice stejným směrem, ale odlišným tempem a s rozdílnými výsledky. Hned na začátku působilo nepříznivě zhroucení vzájemných hospodářských vztahů, urychlené zastavením činnosti a následným zrušením RVHP v letech 1990-91, přičemž místo RVHP nevznikl kvalitativně nový mechanismus podporující vzájemný obchod, jak to počátkem roku 1990 předpokládalo sofijské zasedání RVHP. Největší propad ekonomiky nastal v postsovětských republikách a v nástupnických zemích Jugoslávie (kromě Slovinska); ekonomové uvedených zemí přičítají podstatnou část tohoto poklesu dezintegraci sovětské a jugoslávské ekonomiky, během níž byly náhle zpřetrhány nebo oslabeny regionální vazby, vytvářené po mnohá desetiletí. V několika zemích - Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Srbsku, Ázerbájdžánu, Gruzii a Tádžikistánu - k hospodářskému kolapsu přispěly i válečné konflikty.
Podle statistiky Evropské hospodářské komise OSN dosahoval HDP v roce 1999 ve srovnání s rokem 1989 v úhrnu za území bývalého SSSR 56 % při značné diferenciaci od 31 - 33 % v Moldávii, Gruzii a Tádžikistánu až k 94 % v Uzbekistánu. Rusko vykazovalo 58 %, Ukrajina 39 % a tři pobaltské republiky dohromady 65 %. S výjimkou Ukrajiny se postsovětské republiky již odrazily od transformačního dna, ale většinou až koncem desetiletí a jen nevýrazně. Na území bývalé Jugoslávie je nejhorší situace v Bosně a Hercegovině, která HDP nevykazuje, ale průmyslová výroba se zhroutila v letech 1993-95 proti roku 1989 na pouhé 2 % a ani v roce 1999 nedosáhla 10 %. Chorvatsko a Makedonie byly v roce 1999 na úrovni kolem 77 %. Ve Svazové republice Jugoslávie (Srbsko s Černou Horou) bylo ekonomické zotavování přerušeno hospodářskou blokádou země a bombardováním NATO v roce 1999, které rozrušilo především infrastrukturu země. To zde vedlo podle odhadu ke snížení HDP o pětinu, na 42 bodů ve srovnání s rokem 1989.
Jen tři postkomunistické země překonaly do roku 1999 objem HDP z předtransformačního období. Vedle mírného překročení v případě Slovinska a Slovenska to bylo Polsko s přírůstkem shodným se zeměmi EU. Maďarsko dosáhlo 99 %, Albánie a ČR 95 %, Bulharsko a Rumunsko kolem 75 %. Společným rysem čtyř posledně jmenovaných zemí bylo, že po překonání transformačního dna byl další hospodářský růst přerušen novým přechodným poklesem. Uvedené údaje vedou k závěru, že s výjimkou Polska se odstup postkomunistických zemí za vyspělými tržními ekonomikami prohloubil, a to zvláště výrazně na území bývalého SSSR a SFRJ.
Přes vzájemné rozdíly dosáhly postkomunistické země značného pokroku v budování tržní ekonomiky. Uskutečnila se rozsáhlá privatizace, byly přeorientovány vnější ekonomické vztahy, začala restrukturalizace průmyslu a celé ekonomiky, více péče bylo věnováno životnímu prostředí. Privatizace však probíhala ve většině zemí bez odpovídajícího právního rámce, takže mizely v propadlišti či v rukou úzkých skupin zbohatlíků obrovské hodnoty, vytvořené prací celých generací. Některé zejména postsovětské a balkánské země se potýkají s masovou chudobou obyvatelstva, jinde došlo v procesu transformace ke zhroucení měnových systémů a k rozsáhlé nezaměstnanosti (nástupnické státy Jugoslávie evidovaly v roce 1999 nezaměstnanost od 13 % ve Slovinsku do 47 % v Makedonii, na Slovensku hledalo zaměstnání 19 % a na území bývalé NDR 18 % pracovních sil). Zatím je malý časový odstup a existují i ideologické zábrany k tomu, aby byly všestranně a co nejobjektivněji posouzeny příčiny, které zkomplikovaly a prodlužují transformační proces, a to i včetně vhodnosti aplikovaných transformačních postupů i těch realizovaných doporučení, která přicházela od různých mezinárodních organizací a veličin ekonomické teorie.
Dynamismus Číny
Nejdynamičtějším světovým regionem byl v 90. letech čínský subkontinent. Hospodářská politika zde pokračovala v gradualistickém kursu reforem, který v roce 1978 odstartoval Teng Siao-pching. V roce 1992 vyhlásila KS Číny slučitelnost tržního systému se socialismem a nástup k budování socialistické tržní ekonomiky. Místo negace kapitalismu je propagováno heslo "ovládnout jeho dovednosti a využít je k prospěchu socialismu". Roční přírůstky HDP byly v ČLR trvale 3 - 4krát větší ve srovnání se světovým průměrem. Potenciál země se významně rozšířil připojením Hongkongu v roce 1997; tamní boháči investují obrovské prostředky do rozvoje čínského hospodářství. ČLR se otevřela světu, prudkým tempem rozšiřuje zahraniční obchod a patří dnes mezi státy s největšími devizovými rezervami. Po zkušenostech s rozpadem ekonomik postsovětských republik jsou Číňané obezřetní k reformním doporučením MMF a preferují vlastní řešení. V ČLR působí směsice podniků státních, komunálních, armádních (i v nevojenských odvětvích), ve vlastnictví kolektivů, soukromých i v rukou zahraničního kapitálu. Rozmach hospodářství přispěl k růstu životní úrovně, ale je spojen s takovými problémy, jako je překotná urbanizace, sociální a regionální polarizace nebo ekologická zátěž civilizačního pokroku.
Mezi rozvojovými zeměmi se dále zostřoval diferenciační proces. Předstih arabských ropných zemí z období ropných šoků se zmírnil, ale vysoká tempa růstu nadále vykazovalo vedle ČLR několik menších východoasijských "tygrů". V Latinské Americe se jen části zemí podařilo překonat stagnaci z 80. let, resp. tehdejší pokles HDP na obyvatele vzhledem k tamní populační explozi. Kritická hospodářská situace přetrvávala v některých zemích jižní Asie a dále se zhoršila na převážné části afrického kontinentu, mj. i vlivem vysoké porodnosti, nemocí a lokálních válek. Afrika vstupuje do nového tisíciletí jako nejbolavější místo naší planety a nejnaléhavěji potřebuje pomoc bohatých zemí. I přední světové instituce si uvědomují, jakou hrozbou do budoucnosti se může stát krajně nerovnoměrné rozložení bohatství, kdy podle odhadu 225 nejzámožnějších rodin má v rukou takový majetek, jako chudší polovina lidstva.
Václav Průcha
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist