Šéf BIS Vulterin odvolán z funkce

Praha (čtk)
Vláda včera v pozdních nočních hodinách odvolala s okamžitou platností z funkce ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Karla Vulterina. Podle mluvčího vlády Libora Roučka kabinet rozhodnutí zdůvodnil tím, že se Vulterin dopustil vážných profesionálních pochybení, ta však nespecifikoval.
Ministr Jaroslav Bašta, který má na starosti tajné služby, má do konce března připravit návrh pro jmenování nového ředitele. Řízením BIS byl dočasně pověřen Jaroslav Jíra, který uvnitř kontrarozvědky odpovídal za ekonomické složky. Jíra tuto funkci zastával již od 13. listopadu 1996, kdy vláda vzala na vědomí rezignaci předcházejícího šéfa kontrarozvědky Stanislava Devátého.
Ministr Bašta, ale i premiér Miloš Zeman již dříve kritizovali BIS za to, že prý neplní vládní usnesení z roku 1997. To mimo jiné uložilo řediteli BIS prověřit všechny osoby, které se za českou stranu účastní jednání o vstupu ČR do NATO.
S prací BIS nebyla spokojena ani předchozí vláda premiéra Josefa Tošovského. Podle bývalého ministra Vladimíra Mlynáře (US) již tehdejší kabinet uvažoval o personálních změnách ve vedení BIS. Tošovského kabinet k reformě BIS nepřistoupil, protože jeho mandát byl omezený termínem předčasných voleb.
(K BIS také na str. 2)