Objem finančních prostředků v otevřených podílových fondech ke konci roku 1998 činil 13,2 miliardy Kč
Rozšiřující se správa aktiv slibuje velký potenciál
* Asset management neboli správa aktiv je standardní služba investičního bankovnictví, která se začíná rozvíjet i v podmínkách českého finančního trhu. Ne všechno, co se jako správa aktiv tváří, je ovšem standardní asset management.
Standardní asset management vychází ze zcela individuálního přístupu ke klientovi, což s sebou nese jistá specifika. Ačkoliv na českém trhu v současnosti působí ve standardním asset managementu pouze několik významných společností, podobné služby figurují i v nabídce jiných firem. Je však důležité rozlišovat mezi správou aktiv v pravém slova smyslu, a něčím, co klasický produkt jen vzdáleně připomíná a neodpovídá právě v těch bodech, které ho činí tak atraktivním. Je to zejména individuální obsluha klienta a reálná možnost vyšších výnosů, které nabízejí přístup na finanční trh. Z povahy produktu sice vyplývá, že tyto výnosy nelze garantovat, je však zcela reálné připravovat individuální portfolia s určitou mírou garance. Samozřejmě, akceptuje-li klient také možnost, že potenciál očekávaného výnosu se může snížit.
V tuzemsku nabízí asset management ve standardním slova smyslu především Komerční banka, Patria Finance, Credit Suisse a ČSOB. Od ostatních společností, většinou brokerských domů, se liší především minimální výší aktiv, kterou musí klient složit, či druhem smlouvy. Objem spravovaných aktiv je důležité kritérium, neboť částka nižší než 10 mil. Kč není dostačující pro investice přímo na kapitálovém trhu, a to jak z hlediska efektivity, tak i existující české legislativy nebo tržních pravidel - např. kvůli požadavkům burzy na minimální objem obchodu, který lze na BCPP ve SPAD obchodovat atd. Navíc individualitu přístupu v plné šíři není možné u nižších částek zcela zajistit, protože transakční náklady pak produkt prodražují.
Další významnou odlišností od jiných produktů je skutečnost, že asset management je oddělen od správy aktiv banky. Jde tedy o správu aktiv na jméno a účet klienta, kdy klient je po celou dobu majitelem aktiv. Z toho vyplývá, že i v případě jakýchkoli potíží finanční instituce, která zajišťuje správu aktiv, se to klientů nijak nedotkne.
Ačkoliv v ČR dosud žádná finanční instituce nenabízí zcela komplexní nabídku produktů typu asset management (viz schéma), zájem o produkty tohoto typu se zvyšuje. To ukazuje i výrazný nárůst finančních prostředků v otevřených podílových fondech v minulém roce. Objem finančních prostředků spravovaných v otevřených podílových fondech k 31. 12. 1998 činil 13,2 miliardy Kč (tento údaj nezahrnuje majetek spravovaný přeměněnými privatizačními fondy). Proti roku 1997, kdy bylo otevřenými podílovými fondy spravováno asi 6,5 miliardy Kč, to znamená nárůst o 103 procenta. Od počátku roku 1999 tento trh i nadále roste, a to tempem 1,6 miliardy Kč měsíčně. V současné době tak představuje nejdynamičtější trh u nás. Komplexní nabídka produktů asset managementu však otevřenými podílovými fondy pouze začíná. Např. KB již v tomto směru podnikla řadu kroků, které vedou k vytvoření komplexního systému správy aktiv, tak jak je běžný na trzích ve vyspělých zahraničních ekonomikách, ke kterému se s nejvyšší pravděpodobností bude přibližovat i trh v ČR (viz přehled největších správců aktiv na světě vyjma USA).
Výhody asset managementu však nemohou být dobře naplněny, pokud jej neposkytuje kvalitní správce. Při jeho výběru je vhodné oslovit několik institucí, které mají v ČR dlouhodobé zájmy. Takovým institucím jde o dobré jméno na trhu, a nebudou proto s prostředky klienta hazardovat. Dále lze doporučit srovnání základních podmínek pro úspěšnou správu aktiv - zda se portfolio manažeři věnují výlučně správě aktiv, jestli má firma vlastní analytický tým, jaký je přístup na trading a jakou výši transakčních poplatků si správce dokáže vyjednat s obchodníky. Důležitá je i úroveň právnického a daňového zázemí správce. Otázka na objem individuálně spravovaných portfolií a dobu, po kterou již daná instituce správu aktiv provádí, pak může být určitou informací o jejích zkušenostech a úspěšnosti.
Radomír Lašák,
Komerční banka
Největší správci aktiv ve světě vyjma USA
Jméno společnosti Objem spravovaných aktiv (v miliardách USD)
celkem místní trh
1. Kampo (Jap.) 821,57 821,57
2. Groupe Axa (Fr.) 529,26 285,80
3. UBS *) (Švýc.) 485,50 63,05
4. Barclays Global Investors (VB) 485,36 94,77
5. Credit Suisse (Švýc.) 334,50 56,87
6. Swiss Bank Corp *) (Švýc.) 334,00 240,48
7. Nippon Life (Jap.) 316,69 316,69
8. Deutsche Bank Gr. (Něm.) 235,42 66,18
9. Zenkyoren (Jap.) 232,42 232,42
10. Allianz Group (Něm.) 226,24 151,58
*) fúze obou společností
Schéma propojení jednotlivých produktů řady a jejich přiřazení jednotlivým klientským segmentům: Klienti z řad širšího obyvatelstva (MASS) si mohou vybírat mezi otevřenými podílovými fondy sdruženými v rodinách fondů, standardizovaná typová portfolia podílových fondů jsou určena vyhraněným klientům (LADY), kteří při stanovení své investiční strategie využívají navíc služeb investičního poradenství. Nabídka asset managementu vyúsťuje v konečné fázi v individuální správu aktiv, která je určena klientům disponujícím již relativně značným objemem prostředků (GOLD), jejíž výhodou je vysoce individuální přístup (portfolio plně šité na míru klienta).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist