Věcné, promyšlené a nefanatické názory bych akceptoval, vzkázal KSČM prezident

Komunisté: Zrušit NATO, Havel pryč!

* Proti útoku NATO na Jugoslávii demonstrovala KSČM a Sládkovi republikáni. Nesouhlas vyjádřily i další organizace.
Praha (tto)
Zrušení NATO, zastavení bombardování v Jugoslávii a odstoupení prezidenta Václava Havla - to byly nejčastější požadavky komunistické demonstrace, která se uskutečnila v sobotu na pražském Václavském náměstí. Akce se zúčastnil celý ústřední výbor KSČM, komunističtí poslanci i senátoři a zástup jejich sympatizantů. Pořadatelé odhadovali počet účastníků na tři až čtyři tisíce. Lídr KSČM Miroslav Grebeníček ve svém projevu odmítl podíl ČR na vojenských akcích NATO, požadoval posílení role OSN, stejně jako OBSE a přijetí její Charty evropské bezpečnosti. Účastníci se pak vydali na pochod k velvyslanectví USA, kde házeli vajíčka na fasádu budovy a rozbili jednu okenní tabulku. Policie proti demonstrantům nezasáhla a nikoho nezadržela.
Prezident Havel reagoval slovy, že nikomu neupírá nárok na to, aby veřejně sdělil svůj názor. "Měl by to být ovšem názor věcný, promyšlený, nefanatický, proargumentovaný," vzkázal demonstrantům.
V Praze, Brně, Ostravě a dalších městech protestovali proti útokům NATO Sládkovi republikáni (SPR-RSČ). Při demonstracích shromáždili asi 300 podpisů na podporu Jugoslávie. Petiční archy pak představitelé strany odevzdali pracovníkovi jugoslávské ambasády v Praze a oznámili, že v petiční kampani budou pokračovat i v dalších dnech. V Teplicích vyjádřili nesouhlas s útokem doplněný o požadavek okamžitého zastavení náletů ve společném prohlášení členové KDU-ČSL, SPR-RSČ, KSČM a ČSSD. S výzvou, aby upustil od aktivit směřujících k potlačení mínění všech, kdo nesouhlasí s nesmyslným bombardováním Jugoslávie, se na prezidenta Havla obrátila na svém mimořádném zasedání Strana venkova. Informoval o tom její předseda Jan Veleba s tím, že strana dále vyjádřila podporu stanovisku předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause k událostem v Jugoslávii. Pět desítek mladých lidí ve věku od 14 do 18 let projevilo nesouhlas s útoky NATO, ale i s jugoslávskou politikou vůči kosovským Albáncům. Zhruba hodinovou demonstraci uspořádala Československá anarchistická federace. Zásadně negativní postoj vůči zásahu NATO vyjádřil Klub českých spisovatelů, stejně jako Mezinárodní slovanský výbor. Naopak pravicové sdružení Mladí konzervativci vojenskou kampaň NATO schvaluje.
Bývalí jugoslávští partyzáni, kteří žijí na Znojemsku, stojí na straně Srbů a varují před pozemním bojem v Jugoslávii. "Srbové jsou tvrdí chlapi a žádné cizí vojsko tam nemá šanci na úspěch," řekl jeden z bývalých partyzánů Radomír Horák. "Mírová dohoda je pro Srby nepřijatelná," doplnil jeho kolega František Dořičak.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist