Staronoví vládci nad věčně zmrzlou půdou o gigantické rozloze

Kanadští Inuité získali samosprávu

* Domorodé obyvatelstvo severovýchodní části Kanady má ode dneška vlastní parlament a vládu, které budou rozhodovat o dalším osudu území.
Ottawa (fš, Reuters, čtk)
Na mapách přibylo od 1. dubna nové samostatné politické teritorium Nunavut, což v domorodém jazyce znamená Naše země. Má rozlohu asi dvou miliónů čtverečních kilometrů, je to asi jako Francie, Německo, Británie, Španělsko a Itálie dohromady, žije na něm však jen tolik lidí, kolik má evropské městečko (27 tisíc). Nazývají se Inuité, dříve Eskymáci. Jejich předkové přišli do arktických částí Kanady asi před tisícem let. Hlavní město Iqaluit má pět tisíc obyvatel a je nejsevernějším městem naší planety.
Federativní uspořádání kanadského státu se rodilo postupně, jako první britská kolonie dostala Kanada v roce 1867 status dominia. Až dosud měla deset provincií a dvě samosprávná území, k nimž nyní přibyl Nunavut jako třetí. V polovině února bylo zvoleno 19 nunavutských zákonodárců, kteří zvolili prvním ministerským předsedou země Paula Okalika. Ten vystudoval politické vědy a jako první z Inuitů má právnické vzdělání. Úředními jazyky budou vedle inuktištiny i angličtina a francouzština.
Široká samospráva umožní poprvé v dějinách kanadského státu samosprávu domorodého obyvatelstva. Jejím cílem je záchrana národního charakteru Inuitů, kteří stále širším stykem s bělošským obyvatelstvem začali ztrácet národní identitu. Zákaz kočovného života přispěl k rozkladu společenství. Ovšem ve srovnání se zbytkem země mají Inuité trojnásobnou porodnost s ročním přírůstkem přes tři procenta.
Dohodou s vládou v Ottawě získali Inuité vlastnictví 350 tisíc čtverečních kilometrů zmrzlé půdy, pod níž se však skrývá netušené nerostné bohatství. Mají také práva v oblasti nerostných zdrojů a budou dostávat vysoký finanční příspěvek. Dotace budou zpočátku krýt téměř celý rozpočet teritoria, ovšem postupně mají klesat. Naděje se vkládají do rozvoje turistiky, počítá se s průzkumem nerostného bohatství (potenciální naleziště zlata a diamantů).
Handicapem nového společenství je nedostatek odborníků, vzdělání proto bude věnována hlavní pozornost. Velkým problémem jsou i drogy a kriminalita, což vyplývá z vysoké - na kanadské poměry - 22procentní nezaměstnanosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist