Zápis do rejstříku se zpožďuje
* V pravidelné rubrice HN na dotazy odpovídají odborníci. Otázky můžete zasílat na adresu Dobrovského 25, 170 55 Praha 7.
Byl jsem valnou hromadou zvolen jednatelem společnosti s ručením omezeným. Poté byl podán návrh na změnu v zápisu s. r. o. do obchodního rejstříku. V mezidobí naše společnost dojednala smlouvu, kterou jsem také jako jednatel jménem společnosti podepsal. Při podpisu jsem předložil zápis z valné hromady, na které jsem byl zvolen jednatelem. Před nedávnem jsme obdrželi dopis, ve kterém nám smluvní partner oznamuje, že se necítí smlouvou vázán, neboť jsem ji podepsal v době, kdy jsem ještě jako jednatel nebyl zapsán do obchodního rejstříku. Od kterého okamžiku může jednatel jménem společnosti jednat - zvolením na valné hromadě nebo zápisem do obchodního rejstříku?
Má nějaký vliv skutečnost, že zápis z valné hromady není ve formě notářského zápisu?
J. B., Prachatice
Zápis statutárního orgánu v obchodním rejstříku je veřejnou informací třetím osobám o tom, kdo je oprávněn jednat jménem zapsané právnické osoby. Všechny skutečnosti, které se obligatorně v rámci zápisu obchodní společnosti zapisují do obchodního rejstříku, musí být obsaženy již v prvním zápisu, na základě kterého obchodní společnost jako právní subjekt vzniká. Tyto jednotlivé skutečnosti se však během existence společnosti mohou samozřejmě měnit. Statutární orgán může být společností odvolán, může dojít k jmenování či volbě nového statutárního orgánu, k odstoupení, k úmrtí.
Kdo je v určitém čase statutárním orgánem obchodní společnosti, určuje obchodní společnost svým autonomním rozhodnutím, nikoliv rejstříkový soud. Obecně pro skutečnosti zapisované do obchodního rejstříku platí tzv. "princip publicity".
Tedy jestliže někdo jedná v důvěře ve skutečnost zapsanou v obchodním rejstříku, nemůže osoba, jíž se zápis týká, namítat, že zápis neodpovídá skutečnosti (princip negativní publicity), zároveň se skutečnosti zapsané v obchodním rejstříku považují za známé všem osobám (princip pozitivní publicity).
V obou případech však jde o domněnku vyvratitelnou. Jestliže třetí osoba ví, že dosud v obchodním rejstříku zapsaný jednatel byl odvolán a místo něj byl zvolen jednatel nový (ve vašem případě jste tuto skutečnost prokázal předložením zápisu z relevantní valné hromady), nemůže namítat, že je neplatná smlouva, kterou jménem s. r. o. podepsal nově jmenovaný jednatel, i když ten ještě nebyl do obchodního rejstříku zapsán.
Naopak se pak nemůže platnosti smlouvy z titulu důvěry v zápis v obchodním rejstříku dovolat strana, která by věděla, že smlouvu uzavřel jednatel, který již byl odvolán, i když je stále uveden v obchodním rejstříku jako jednatel.
Odvolaný statutární orgán již není, ač zapsán v obchodním rejstříku, oprávněn jednat jménem společnosti, a pokud jedná, jedná neoprávněně, společnost je ovšem jeho jednáním vázána. Naopak statutárním orgánem je nově zvolená osoba, i když ještě zapsána v obchodním rejstříku není.
Nový statutární orgán je také oprávněn (a povinen) podat jménem společnosti rejstříkovému soudu návrh na zápis změn. Pokud nově zvolený statutární orgán jedná jménem společnosti vůči třetím osobám, jedná oprávněně a jeho jednání společnost zavazuje.
Jmenování a odvolání jednatele či jednatelů patří podle ustanovení § 125 odst. 1 písm. f) obchodního zákoníku do působnosti valné hromady. Pokud má společnost jediného společníka, nekoná se valná hromada a působnost valné hromady vykonává tento společník. Společníci mohou také přijímat rozhodnutí mimo valnou hromadu (§ 130 obchodního zákoníku).
O jakých rozhodnutích valné hromady (popř. jediného společníka) musí být pořízen notářský zápis, upravuje ustanovení § 127 odst. 4 obchodního zákoníku. Rozhodnutí o jmenování či odvolání jednatele zde uvedeno není.
Někdy (a nutno říci, že chybně) bývá argumentováno skutečností, že změnou jednatele dochází ke změně společenské smlouvy, proto je zapotřebí notářského zápisu. Tento argument ovšem neobstojí ve srovnání s ustanovením § 110 obchodního zákoníku, který obsahuje nezbytné náležitosti společenské smlouvy.
Mezi jiným je zde i požadavek na uvedení jména a bydliště ovšem pouze prvních jednatelů. Tedy v případě změny jednatele ke změně společenské smlouvy nedochází, proto není nutné o takovém rozhodnutí pořizovat notářský zápis.
Radka Šimková, Advokátní kancelář Henyš, Mikysek, Šimková & partneři
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist