Vkladní knížku raději neztrácejte

(šal)
Stále ještě poměrně vysoký počet lidí ukládá volné peněžní prostředky na vkladní knížku, ačkoliv výhodnost tohoto instrumentu není zrovna vysoká. Řada lidí používá tento finanční produkt pro uložení jednorázového vkladu, a tak manipulace není příliš častá. Takovým lidem se tak může snadno stát, že po letech nenakládání s vkladní knížkou jednoduše zapomenou, kam si ji schovali, nebo si vůbec nemohou vzpomenout na heslo, kterým tuto knížku ochránili.
Ztráta vkladní knížky není vůbec příjemnou záležitostí, neboť znamená určité komplikace. Největší nepříjemností je prodleva výplaty hotovosti. Pokud majitel vkladní knížky potřebuje naléhavě vybrat určitou částku, ale knížka není k nalezení, musí se připravit na to, že peníze získá nejdříve až za několik měsíců. Dříve to jednoduše není možné.
Česká spořitelna, tradiční správce tohoto instrumentu, provádí po ohlášení ztráty nebo krádeže vkladní knížky zákaz výplaty. Ten trvá po dobu jednoho měsíce. Během této doby se může stát, že majitel nakonec vkladní knížku nalezne. Stane-li se tak, zákaz výplaty je ukončen a knížka platí dál.
Po vypršení tohoto jednoho měsíce začne umořovací lhůta, která trvá další dva měsíce. Teprve po uplynutí umořování si klient zažádá o novou vkladní knížku nebo o výplatu naspořené částky. Sečteno a podtrženo, ztráta vkladní knížky u České spořitelny znamená prodlevu výplaty peněz tři měsíce. Navíc je tato nepříjemnost rovněž spojena s určitými poplatky. Jenom zákaz výplaty stojí klienta částku sto korun. Umoření pak znamená další výdaje ve výši dvou procent z celkové sumy na vkladní knížce, minimálně však 50 Kč a maximálně tisíc korun.
Tento postup však nebývá spojen pouze se ztrátou vkladní knížky. Stejné prodlení a stejné poplatky čekají rovněž klienta, který jenom zapomene heslo své vkladní knížky. Česká spořitelna se však snaží všemožnými způsoby navést majitele knížky, aby si na heslo vzpomněl. Pokud jsou však pokusy neúspěšné, má její majitel jednoduše smůlu.
U ostatních peněžních ústavů nabízejících vkladní knížky se ve stejných případech lze setkat s obdobnými postupy. Poštovní spořitelna má rovněž dvouměsíční dobu umořování a také zde jí může předcházet zákaz výplaty. Jelikož tento finanční ústav neumožňuje vkladní knížku s heslem, je zmíněný postup vázán pouze na její ztrátu.
Vkladní knížku je možné si založit i v Agrobance. Nahlásí-li majitel knížky její ztrátu, proběhne umoření stejně jako v předchozích případech. K výplatě úspor může dojít opět nejdříve po dvou měsících. Je-li zapomenuto pouze heslo, tak tato banka již není tak přísná jako Česká spořitelna. Klient musí dokázat, že je právoplatným majitelem knížky a to stvrdit čestným prohlášením. Umoření se v tomto případě nepoužije.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist