Činžovní dům jako "sendvič"
Levné činžovní domy z konce 19 a začátku 20. století, které se na trhu nabízejí, lákají k nákupu. Nabídkové ceny pohybující se v intervalu 8 až 12 miliónů nejsou na pražských Vinohradech nebo Letné žádnou výjimkou. V naprosté převaze jde však o bytové domy plné nájemníků. Vzhledem k regulaci nájemného v bytech s původními nájemníky a nemožností je vystěhovat, aniž by dostali odpovídající náhradu, se nejedná o žádné "investorsky přitažlivé objekty". Koupě takovéhoto domu bez předem promyšleného investičního záměru je v krátkodobém časovém horizontu prodělečnou záležitostí. Většina prodejů se proto realizuje za účelem dlouhodobého uložení financí.
Abychom návratnost peněz vložených do koupě urychlili, doporučují poradenské firmy se nad nákupem zamyslet a vybírat domy, kde je co největší prostor (i potenciální) vhodný ke komerčnímu využití. Optimální skladbu takovýchto domů lze přirovnat k sendviči. Jde o několik vrstev různě využitého prostoru, který je možné na sobě zcela nezávisle pronajímat, a co víc, hlavně i rekonstruovat, případně přestavit. Optimální skladbu prostor činžovních domů tvoří přízemí, ve kterém jsou umístěny obchody (případně i první podzemní podlaží - v alternativě s garážemi), první (případně i druhé patro) slouží k administrativním účelům a v patrech vyšších zůstávají bytové jednotky. Ty je možné rozdělit do dvou částí. V první jsou stávající byty s původními nájemníky, v části druhé se jedná o vestavbu (případně nadstavbu) luxusních podkrovních bytů. Tyto byty může majitel nemovitosti pronajímat za smluvní nájemné.
Varianta vystěhování a zajištění náhradního ubytování pro stávající nájemníky je v těchto dnech nevýhodná. Ačkoli ceny nemovitostí stagnují, případně klesají, klesá i komerční nájemné. Oproti tomu ceny stavebních prací a materiálů neustále rostou.
Při přestavbě podkrovních prostor na bytové jednotky je nutné počítat se základní cenou 3500 Kč/m3 obestavěného prostoru (cena nezahrnuje instalaci výtahu, překládání střechy a zesílení nosnosti podlah), při zcela standardním provedení a velikosti podlažního prostoru kolem 100 m2. Protože se podkrovní byty ve standardním provedení stavějí zřídkakdy, dosahují náklady na přestavbu částek vyšších. Měsíční pronájmy luxusních podkrovních bytů se pohybují v centru hl. města a v jeho blízkém okolí od 30 do 150 tis Kč.
Přestavba bytů na kvalitní kancelářské prostory se pohybuje kolem 3700 Kč/m3. Výše nájemného je závislá na několika faktorech. U kanceláří s veškerým zázemím a dobrou dopravní dostupností v centru Prahy je nájemné circa 45 DEM /m2/měsíc. Směrem mimo střed města nájemné klesá a v některých městech ČR se dostává až na desetinu nájmů pražských.
Obchodní prostory (mimo pěší zóny) lze v Praze v centru pronajmout za 40 až 60 DEM. Na standardní přestavbu prostor, které nebyly předtím jako obchody využívány, je nutné počítat s 3500 Kč/m3.
Nákup činžovních domů se dnes vyplatí pro investory, kteří mají v tento okamžik dostatek volných prostředků. Základem investičního úspěchu je však činžovní dům v Praze, pouze v některých případech i v menších městech.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist