Americká FBI chce pomáhat Praze

Praha (tto)
Vedle Budapešti bude Praha další metropolí postkomunistického státu, kde Spojené státy otevřou expozituru FBI. Podle americké ministryně spravedlnosti Janet Renové našel totiž organizovaný zločin ve střední Evropě "obrovské podhoubí". Zřízení pobočky FBI v Praze již doporučil své vládě velvyslanec USA v ČR John Shattuck.
Zločinecké gangy pronikly do střední a východní Evropy po pádu železné opony a zejména Rusko se stalo nejmocnější základnou mafií, jejichž zisky pocházejí z praní špinavých peněz, které pocházejí převážně z obchodů s narkotiky. Jak uvádějí experti ze západní Evropy, ruské, běloruské, ukrajinské či arménské mafie využily pro své etablování v ČR kontakty získané při okupaci v roce 1968 a v následujících 20 letech.
Na našem území však nepůsobí jen tzv. ruskojazyčné mafie, ale i neapolská CAMORRA, Sicilská Maffie a Cosa Nostra, gangy ze zemí bývalé Jugoslávie a z Albánie, čínské triády (tongy) jako Pekingská, Fuťienská nebo Wenčouská skupina a zločinecké organizace z Vietnamu (Létající draci, skupiny Viet Ching, skupina Černého Sona a další). Mafie z arabských zemí se v ČR zabývají pašováním hašiše a marihuany, v posledních dvou letech obchodují s heroinem.