Rozdíl mezi prekluzí a promlčením
V pravidelné rubrice HN na dotazy odpovídají odborníci. Otázky můžete zasílat na adresu Dobrovského 25, 170 55 Praha 7.
V nedávno zveřejněné právní poradně (HN 28. 6) jste psal o promlčení. V literatuře jsem se setkal i s pojmem prekluze. Rád bych věděl, jak se liší od promlčení a dále i bližší vysvětlení tohoto pojmu.
R.K. Kroměříž
Prekluze je zánik práva, kdežto promlčení znamená, že v případě, že dlužník vznese u soudu námitku promlčení, nemůže být nárok v soudním řízení přiznán. Prekludovaný nárok soud zamítne i bez námitky promlčení.
Prekluze je upravena zejména v ustanovení § 583 občanského zákoníku. K zániku práva dojde, nebylo-li uplatněno v zákonem stanovené lhůtě. Tato lhůta se označuje jako prekluzívní nebo propadlá. Délka prekluzívní lhůty není stanovena obecně. Je upravena vždy v příslušném ustanovení pro jednotlivý nárok. Často není ani stanovena počtem dní, měsíců či let, ale pouze jako "bez zbytečného odkladu" (např. v ustanovení § 675 občanského zákoníku u práva na uplatnění práva na prominutí nájemného nebo slevy z nájemného). Různě je stanoven i charakter a počátek běhu této lhůty.
V zákoně je většinou upraven také způsob uplatnění práva. Většinou jde o výzvy či oznámení druhé straně. Pro lepší prokazatelnost by taková výzva měla mít písemnou formu i když ji zákon většinou nevyžaduje. Pokud v zákoně způsob uplatnění není stanoven, je nutno nárok uplatnit v zákonem stanovené lhůtě u soudu nebo u rozhodčího orgánu.
Jak jsem již uvedl, soud zkoumá, zda je nárok prekludovaný i bez námitky dlužníka a zjistí-li, že došlo k prekluzi, nárok nepřizná.
Plní-li dlužník prekludovaný nárok, jde o plnění bez právního důvodu. U věřitele jde o bezdůvodné obohacení a dlužník může toto plnění požadovat zpět. Uplatnit právo na vrácení musí v promlčecí lhůtě.
Prekluzívní lhůty jsou stanoveny v občanském zákoníku např. v ustanovení § 292 odst. 3 obch. zákoníku o kontraktačním závazku ze smlouvy o smlouvě budoucí (pacta de contrahendo) tak, že závazek k uzavření budoucí smlouvy zaniká, jestliže oprávněná strana nevyzve povinnou k uzavření smlouvy ve lhůtě stanovené ve smlouvě. V odst.4 téhož ustanovení je upravena prekluzívní lhůta pro doplnění chybějícího obsahu smlouvy tak, že musí být uplatněna ve lhůtě určené v dohodě o doplnění obsahu smlouvy, není-li zde upravena, činí jeden rok ode dne uzavření dohody. V odst. 5 je upravena další prekluzívní lhůta a to jako "bez zbytečného odkladu", tato lhůta se vztahuje na oznámení o změně okolností.
Prekluze je stanovena jen v ojedinělých případech, zákon většinou spojuje neuplatnění práva s promlčením.
Vždy je vhodné před uplatněním nároku u soudu se poradit s advokátem, zda nárok není prekludován či promlčen, protože by takový nárok musel nebo mohl být zamítnut, a ten kdo jej u soudu uplatnil a neuspěl, by kromě soudního poplatku a vlastních nákladů řízení byl soudem zavázán i k úhradě nákladů řízení protistrany.
Mgr. Ing. Jan Šelder,
advokát
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist