Expremiér Mečiar nehodlá vypovídat v kauze únosu syna někdejšího prezidenta

Diplomat Kováč mladší budí rozpaky

Syn bývalého slovenského prezidenta, Michal Kováč mladší, je od začátku srpna zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí SR.
Bratislava (čtk)
Syn bývalého slovenského prezidenta Michal Kováč mladší, který byl koncem srpna roku 1995 unesen do Rakouska a který v Německu doposud čelí obvinění z účasti na finančním podvodu proti firmě Technopol, je od začátku letošního srpna zaměstnancem ministerstva zahraničí. Uvedla to slovenská média, která v této souvislosti vyslovila obavy, že Kováč junior se jako držitel diplomatického pasu pokusí vyhnout trestnímu stíhání v Německu a objevila se rovněž podezření, že o jeho přijetí do služeb diplomacie se zasadil jeho otec. Samotný Kováč mladší však veřejně prohlásil, že neusiluje o získání diplomatického pasu a je ochoten kdykoliv se podrobit vyšetřování v Německu. Podle státního tajemníka ministerstva zahraničí Kováč junior na diplomatický pas ani nemá nárok a může ho jako referent teritoriálního odboru (pro země EU, NATO, Austrálie a Oceánie) získat jen na služební cesty a na dobu jejich trvání.
Pokud by byl Kováč junior podle německého prokurátora držitelem diplomatického pasu, nemohl by být předvolán před německý soud, protože by podléhal diplomatické imunitě a tím by byl osvobozen od trestního stíhání. Bývalý prezident Kováč tvrdí, že jeho syn si konečně po čtyřech letech bez práce našel "normální místo", přičemž ve státní službě je řadovým zaměstnancem. Má prý pro to kvalifikaci, neboť vystudoval ekonomii a mluví anglicky a německy. Podle listu Pravda však ministerstvo zahraničí udělalo hrubou chybu již jen tím, že Kováče juniora přijalo do svých služeb. "Na půdě ústředního orgánu státní správy, který reprezentuje stát navenek, nemá co hledat nikdo, na kom leží byť jen stín podezření. Zejména pokud je umocněno dalším podezřením, že se tam ocitnul právě proto, aby se vyhnul trestnímu stíhání," píše deník, podle něhož na tom nic nemění ani presumpce neviny.
Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar přitom v pátek oznámil, že v kauze Kováčova únosu nehodlá vypovídat před vyšetřovatelem, "protože by se tak stal spolupachatelem při porušování zákona". Vyšetřovatel již doručil parlamentu žádost o to, aby byl bývalý premiér zbaven mlčenlivosti. Šéf vyšetřovatelů Jaroslav Ivor před několika týdny uvedl, že Mečiar by měl být vyslýchán zřejmě jako svědek, ale nevyloučil ani možnost jeho výslechu jako podezřelého, protože se prý sám několikrát veřejně vyjádřil, že má o únosu informace.
Podle Mečiara o zbavení mlčenlivosti nemůže rozhodovat parlament, protože jej k ní nikdy nezavázal. Mlčenlivost vyplývá podle něj ze zákona jako povinnost zachovávat mlčenlivost coby předseda Rady obrany státu. V případě, že se parlament přesto bude žádostí vyšetřovatelů zbavit bývalého předsedu vlády mlčenlivosti zabývat, musí podle Mečiara počítat s jeho odporem.
Michal Kováč mladší byl unesen do Rakouska zřejmě ve snaze využít mezinárodního zatykače, který na něj vydala německá prokuratura pro podezření z účasti na finančním podvodu proti Technopolu. Slovenské média z tohoto činu viní tehdejší tajnou službu pod vedením Mečiarova blízkého spolupracovníka Ivana Lexy. Bývalý Lexův náměstek v tajné službě Jaroslav Svěchota před vyšetřovateli údajně v souvislosti s objasňováním tohoto trestného činu několikrát zmínil Mečiara.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist