Německý spisovatel Günter Grass se stal letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu. Toto ocenění získal podle nového tajemníka Švédské akademie Horace Engdahla za to, že mimořádně osobitým způsobem zpodobňuje zapomenuté tváře historie. Oznámení laureáta nejprestižnější světové literární pocty přišlo letos dříve než v jiných letech, kdy se svět jméno vítěze dozvídal až počátkem října. Podle některých švédských sdělovacích prostředků to znamená, že se hlasující členové Švédské akademie na jménu oceněného kandidáta shodli nezvykle rychle. 

Prezident Václav Havel zaslal včera blahopřejný telegram svému dlouholetému příteli Grassovi, který získá odměnu ve výši 7,9 miliónu švédských korun (asi 33 miliónů Kč). Stejně učinil i spokojený německý kancléř Gerhard Schröder.
Další jména literátů, o nichž se intenzívně spekulovalo v souvislosti s letošní Nobelovou literární cenou, patří Američanům Johnu Updikovi, Thomasi Pynchonovi, Philipu Rothovi a Joyce Carol Oatesové, Peruánci Máriu Vargasovi Llosovi, Mexičanu Carlosi Fuentesovi, Belgičanu Hugovi Clausovi. Mezi kandidáty se však jako už nejednou v minulosti objevovalo i jméno slavného českého spisovatele Milana Kundery.

Související