S oživením hospodářství by se mělo dařit akciím z oblasti průmyslové výroby a stavebnictví

Budoucnost mají nyní cyklické akcie

V každé fázi hospodářského cyklu zaznamenává nadprůměrnou výkonnost jiná skupina akcií. Pokud se v následujících měsících domácí ekonomika konečně dočká z mnoha stran předpovídaného oživení, vyplatí se vsadit na tzv. procyklické tituly.
Jedním z klíčových faktorů působících na cenu akcií je výkonnost hospodářství. Jestliže ekonomika šlape, daří se i těmto cenným papírům. Jejich citlivost na tuto skutečnost se ale u jednotlivých odvětví liší. Protože v současné době se již začínají objevovat signály, že se domácí hospodářství začíná probírat z recese a směřuje do růstové fáze ekonomického cyklu, budou v následujícím období příznivé podmínky pro jiné tituly, než tomu bylo dosud.
Na oživení hospodářství profitují nejvýrazněji tzv. procyklické tituly. Jde především o společnosti produkující výrobky trvalého charakteru, o těžařské a stavební firmy a podobně. Během recese jim totiž nejvýrazněji klesají tržby, neboť lidé si své skromnější finanční prostředky šetří na naplnění základních potřeb a i investiční aktivity firem a státu jsou utlumeny. Naopak v okamžiku, kdy se ekonomika nachází ve fázi růstu a peněženky kupujících jsou již opět plnější, směřují výdaje spotřebitelů z velké části právě k nim. Konkrétně lze jako příklad zmíněných firem uvést společnosti z oblasti těžby a zpracování ropy, produkce oceli a elektrické energie, dopravy, výroby počítačů, bankovnictví, stavebnictví, automobilového či textilního průmyslu.
Podprůměrné výsledky během první fáze ekonomického cyklu naopak zaznamenávají tzv. defenzivní akcie. Jde obvykle o firmy nabízející výrobky a služby pro život nezbytné, na jejichž spotřebu nemá stav peněženky rozhodující vliv. Jmenovat je možné např. potravinářský, tabákový a farmaceutický průmysl, restaurace či firmy zabývající se odvozem odpadků. Spíše raritou jsou pak společnosti, kterým se více daří v recesi než v období konjunktury (např. provozovatelé kabelových televizí).
V případě, že tedy skutečně v následujících týdnech či měsících dojde k růstu domácího hospodářství, mělo by to být signálem ke změně složení akciového portfolia. Rozdíly ve výkonnosti jednotlivých odvětví v různých fázích cyklu totiž nejsou v žádném případě zanedbatelné. Z výzkumu společnosti Deutsche Bank Securities zaměřeného na kapitálový trh USA vyplývá, že v některých případech může jít až o desítky procent. Například ropné firmy si během pěti posledních recesí amerického hospodářství (od roku 1970) vedly o jedenáct procent hůře než celotržní index S&P 500, výrobci strojů zaostali o sedm procent, automobilky o čtyři procenta atd. Naopak tabákové společnosti za stejné období překonaly index o více než dvacet procent, výrobci nealkoholických nápojů o 19 procent a potravinářské firmy o téměř 10 procent. Výkonnost výrazně procyklických a výrazně defenzivních odvětví oproti indexu S& P 500 zachycuje graf.
Podobné chování je možné vysledovat i na ostatních akciových trzích po celém světě, a proto není důvod se domnívat, že by měla být Česká republika výjimkou. Ukazuje se tedy, že během fáze hospodářského růstu, do které snad již konečně směřujeme, je v průměru výnosnější svěřit finanční prostředky do procyklických akcií spíše než do defenzivních.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist