"Výhodná" koupě staré nemovitosti může být dražší než nový objekt
Za levnými domy bývají vysoké náklady
Koupit dnes nemovitost, jejíž nabídková cena je výrazně nižší, než je cena obvyklá, se může na první pohled zdát výhodným investičním tahem. "Kvalitní" záměr však bere za své v momentě, kdy je kupující donucen do pořízené reality vložit několik miliónů korun nad předpokládaný rozpočet.
Výhodná koupě domu se může proměnit v černou můrou investora v momentě, kdy se prokáže, že zakoupená nemovitost je v tak špatném technickém a stavebním stavu, že bez finančních prostředků vynaložených nad rámec koupě ji není možné zakonzervovat. A protože se "levné nemovitosti" spolu s byty do osobního vlastnictví dostaly za posledních šest měsíců na první příčku realitních obchodů, upozorňují stále častěji makléři realitních kanceláří na vysokou míru rizika, která je s "výhodnými" obchody spojena.
Výjimkou v obchodování s nemovitostmi nejsou bohužel ani nákupy objektů, jejichž stavební stav je natolik špatný, že nejenže nelze mluvit o "rekonstrukci štětkou", ale v úvahu nepřipadá ani rekonstrukce velmi důkladná. Pokud by nový majitel k tomuto kroku přistoupil, může ho vyjít výrazně dráž než demolice celého objektu. Podle soudního znalce v oboru statika a dynamika stavebních konstrukcí Karla Myslivce, bývají největším problémem statické poruchy budov způsobené ujíždějícím podložím. Důkladná rekonstrukce činžovního domu s výraznými statickými poruchami může v tomto případě vyžadovat stažení objektu několika ocelovými táhly. To je záležitost natolik finančně náročná, že pokud nejde o památku nebo jinak významnou budovu, je lepší od statického svázání odstoupit. Stažení ocelovými táhly může přijít vlastníka činžovního domu v extrémních případech i na milióny korun. U rodinného domu, který byl postaven na ujíždějícím podloží, se může jednat o položky rovné stům tisícům.
Stejně záludné jako statické poruchy mohou být i různě skryté plísně a hniloby. Ani zamezení jejich rozšíření, případně odstranění, se nedá počítat v korunách, ale spíše v desítkách tisíc.
Už základní ekonomický propočet vytvořený ve spolupráci se statikem nebo architektem může zmařit růžové plány spojené se ziskem pocházejícím na základě koupě, a pozdějšího prodeje jen lehce opravené nemovitosti.
Na druhou stranu však nelze vyloučit, že se na trhu neobjevují levné domy, jež jsou v dobrém stavebním a technickém stavu a jež mohou skutečně být zdrojem finančního profitu. Aby bylo možné rizika s předstihem eliminovat, je nutné se před nákupem s prodávanou nemovitostí důkladně seznámit. Na prohlídku objektu by měl s potenciálním kupcem přijít statik, případně architekt, který již na základě krátké prohlídky může kupujícího upozornit na možná nebezpečí. V případě, že se kupující rozhodne na vyslovená rizika přistoupit, měl by trvat alespoň na jejich specifikaci v kupní smlouvě.
Na vypracování stavebně-technického posouzení na rodinný domek je nutné řádově počítat s tisíci korunami, na činžovní dům s desítkami tisíc. Ceny za vypracování statického posudku jsou vyšší.
Kontakt na statiky i architekty je možné sehnat nejen přes realitní kanceláře, ale především přes komoru architektů v Praze, nebo Ústav soudního inženýrství v Brně. Adresy na statiky je možné získat i na komoře stavebních inženýrů.
V případě, že objekt není možné se stavebním expertem navštívit, měla by být v kupní smlouvě obsažená formule o možnosti navrácení domu z důvodu skrytých vad.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist