Dělení majetku ČSFR:

Vlády ČR a SR vyslovily 9. listopadu 1992 souhlas s vládním návrhem ústavního zákona o dělení majetku ČSFR a ustavily vládní komisi. Federální shromáždění ČSFR schválilo 13. listopadu 1992 ústavní zákon č. 451/1992 Sb., o dělení majetku ČSFR mezi ČR a SR a jeho přechodu na Českou republiku a Slovenskou republiku. Majetek ČSFR zahrnoval nemovité a movité věci, státní finanční aktiva a pasiva, měnová aktiva, pasíva a rezervy a další majetková práva a závazky republiky a státních organizací ČSFR. Majetek byl rozdělen na základě územního principu, podle něhož přechází na ten nástupnický stát, na jehož území se nachází, a na základě principu podílu počtu obyvatel ČR a obyvatel SR, podle něhož přechází na obě země v poměru 2:1. Movitý a nemovitý majetek federace obnášel celkem 475 miliard Kčs s možností odchylky deseti procent, z toho nemovitý majetek činil 180 miliard.
Největší problémy se dělily do tří okruhů: Prvním byly federální budovy, zlatý poklad a kupónová privatizace, druhým movitý majetek všech institucí, třetí oblastí byly sporné podniky - např. Transgas, Transpetrol, Čedok a další.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist