Dělení majetku ČSFR:
Vlády ČR a SR vyslovily 9. listopadu 1992 souhlas s vládním návrhem ústavního zákona o dělení majetku ČSFR a ustavily vládní komisi. Federální shromáždění ČSFR schválilo 13. listopadu 1992 ústavní zákon č. 451/1992 Sb., o dělení majetku ČSFR mezi ČR a SR a jeho přechodu na Českou republiku a Slovenskou republiku. Majetek ČSFR zahrnoval nemovité a movité věci, státní finanční aktiva a pasiva, měnová aktiva, pasíva a rezervy a další majetková práva a závazky republiky a státních organizací ČSFR. Majetek byl rozdělen na základě územního principu, podle něhož přechází na ten nástupnický stát, na jehož území se nachází, a na základě principu podílu počtu obyvatel ČR a obyvatel SR, podle něhož přechází na obě země v poměru 2:1. Movitý a nemovitý majetek federace obnášel celkem 475 miliard Kčs s možností odchylky deseti procent, z toho nemovitý majetek činil 180 miliard.
Největší problémy se dělily do tří okruhů: Prvním byly federální budovy, zlatý poklad a kupónová privatizace, druhým movitý majetek všech institucí, třetí oblastí byly sporné podniky - např. Transgas, Transpetrol, Čedok a další.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist