Zvláštní jednání pro přijímání acquis communautaire
Poslední verdikt evropské komise by měl přimět sněmovnu, aby konečně rozhodla ve prospěch zrychleného projednávání předpisů a pravidel společenství.
(vlm)
Pokusy zrychlit legislativní proces, tak aby bylo možné převzít acquis communautaire, se uskutečnil již několikrát. Předně to byla iniciativa vlády na návrh změny Ústavy, který by umožňoval vládě vydávat nařízení s mocí zákona, která by mohl do 30 dnů Parlament vetovat. Návrh sněmovnou neprošel, i když u členských států EU nejsou podobná ustanovení výjimkou. Poté to byl poslanecký návrh, který rovněž sněmovnou neprošel.
Zpráva EK ze 13. října letošního roku ovšem svou kritikou české vládě příliš radosti neudělala, protože opětovně upozorňovala na pomalý proces harmonizace a špatnou součinnost vlády a Parlamentu při sbližování práva.
Je nesporné, že náš legislativní proces je pomalý. Sněmovna ve snaze ho zkvalitnit nastavila ve svém Jednacím řádu velmi tvrdý a dlouhý proces tří čtení. Těmito prodlevami ovšem také zablokovala rychlé přijímání komunitárního práva.
Nyní, po výstražné zprávě EK leží před poslanci další návrh na zrychlení legislativního procesu přijímání acquis. Je to návrh poslance Stanislava Grosse (ČSSD) na změny zákona č. 90/ 1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Předkladatel vkládá za §100 jednacího řádu sněmovny nový § 100a v následujícím znění: " (1) Jestliže návrh zákona směřuje k provedení závazků vyplývajících z Evropské dohody zakládající přidružení mezi Českou republikou na straně jedné a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé, týkajících se sbližování práva ČR s právem Evropských společenství, může vláda spolu s předložením návrhu takového zákona požádat, aby byl projednán ve zvláštním jednání." V tomto jednání by nemělo být možné v prvním čtení návrh zamítnout či vrátit k dopracování. Dále poslanec Gross navrhuje, aby přikázání návrhů zákonů ve zvláštním jednání bylo možné pouze jednomu výboru. Tím podle návrhu není dotčena možnost, aby kterýkoli výbor iniciativně rozhodl návrh projednat. Zároveň návrh počítá s tím, že předloha, které je ve zvláštním jednání, by měla zkrácenou lhůtu pro projednávání návrhů ve výboru z 60 na nepřekročitelných 30 dní. Změna není podle předkladatele v rozporu s mezinárodními smlouvami podle článku 10 ústavy ani s ústavním pořádkem České republiky. Stanislav Gross navrhuje, aby zákon nabyl účinnosti dnem vyhlášení.
Je možné, že se ve sněmovně opět nenalezne patřičná shoda pro tento návrh, ale je téměř určité, že Brusel na podobný krok čeká, a pokud se rychle přijímání acquis nepohne z místa, riskujeme, že pak na jeho přijímání budeme mít velmi mnoho času. Těžko potom parlamentní strany naleznou pádné argumenty pro své hašteření, které může ČR stát skutečně oddálení vstupu do unie, což je pro tak malý stát docela vážná ztráta.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist