Prezident Václav Havel dnes pověří Vladimíra Špidlu řízením resortu zdravotnictví
Ministr Ivan David rezignoval
Na rozdíl od dosavadního šéfa zdravotnického resortu může místopředseda vlády Špidla počítat s podporou zdravotnické veřejnosti. Razantní kroky však nechystá.
Praha (ika)
Sedmý porevoluční ministr zdravotnictví končí po šestnácti měsících ve své funkci. Ivan David včera podal demisi. Oznámil to po schůzce s prezidentem Václavem Havlem. Ten ji přijal a sdělil, že dnes pověří řízením Ministerstva zdravotnictví vicepremiéra Vladimíra Špidlu.
David zůstává poslancem. Sám přiznal, že "jeho rezignace nebyla procesně provedena dokonale". Měl ji prý připravenou již dlouhou dobu, omylem ji však zaslal jak prezidentovi, tak předsedovi vlády. Podle ústavy předává demisi ministra jeho premiér do rukou prezidenta.
Václav Havel obdržel minulý týden Davidovu zprávu o stavu resortu, ale podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka je spíše na Miloši Zemanovi, aby ji posoudil. Havel poděkoval Davidovi za jeho práci, vytkl mu však chyby v komunikaci se zdravotnickou veřejností.
Dnes už bývalý ministr si však myslí něco jiného. Tvrdí, že důvodem jeho rezignace byl tlak ze strany některých funkcionářů ČSSD, aby odešel. "Tlačili také na premiéra," dodal. Smyslem zdravotnictví není uspokojovat silné zájmové skupiny v tomto oboru, na prvním místě je pojištěnec, prohlásil David. Předseda klubu sociálně demokratických poslanců ČSSD Stanislav Gross to však považuje za vykonstruované důvody. Davidův odchod byl podle něho požadavkem odborných kruhů.
Vicepremiér a místopředseda ČSSD Špidla připustil, že výhrady vůči ministrovi zdravotnictví zaznívaly i ve straně. Obvykle se podle něho týkaly názoru, že se ministrovi nedaří udržovat dobrý a životní kontakt s nejdůležitějšími institucemi, které fungují ve zdravotnictví. Připustil, že Davidova rezignace nebyla jen věcí osobního rozhodnutí Zemana, ale i reakcí na postoje funkcionářů ČSSD.
Gross připustil, že nejvíce kritických výhrad k Davidovi měli jeho kolegové ze sněmovního zdravotního výboru. "Stanovisko lidí, kteří profesně rozumí této oblasti, musím samozřejmě také respektovat," zdůraznil.
Davidova slova o tlaku na něho a na premiéra zhodnotil šéf sněmovního zdravotního výboru a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach: "Myslím, že je to věc názoru bývalého pana ministra." Uvedl, že svému kolegovi Davidovi vytvoří maximální podmínky pro to, aby mohl uplatnit své znalosti v rámci práce výboru. Škromach ani nechtěl říci, zda sám měl k Davidově práci výhrady. "Případné své výhrady jsem vždycky sdělil premiérovi, případně panu ministrovi. Tak je to korektní," uvedl.
Davidova slova o nátlaku odmítla i poslankyně za ČSSD Milada Emmerová. Řekla, že to vypadá jako dost nečistá praktika. Neskrývala však, že David byl podrobován kritice i ze strany sociálních demokratů. Konstatovala, že kontakt s ním nebyl vždy snadný. Ministrův stranický kolega Rostislav Čevela řekl, že o žádných tlacích neví. Kauza kolegy Davida je pro něho velice bolestivá.
Špidla by měl řídit Ministerstvo zdravotnictví pravděpodobně několik týdnů, než bude definitivně vybrán Davidův nástupce. "Resort je tak rozsáhlý, že razantní kroky se v něm přijímat nedají," poznamenal. Potvrdil, že výběr nového ministra se zúžil na dvě osoby, ale odmítl sdělit jejich jména. V kuloárech se však dokonce hovoří už pouze o jednom kandidátovi.
Špidla na rozdíl od Davida může počítat s podporou a vstřícností zdravotnické veřejnosti.
Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek tvrdí, že vicepremiér je neobyčejně pracovitý člověk. Také prezident České lékařské komory David Rath si cení Špidly jako velmi uvážlivého člověka. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová řekla, že VZP s místopředsedou vlády spolupracuje. Špidla je podle ní velice dobře orientován v problematice zdravotního pojištění. Ve spolupráci s ním hodlá pojišťovna pokračovat.
Davidova odchodu se většina poslanců a zdravotnické veřejnosti domáhala již několik týdnů. Pravicoví zákonodárci jsou rádi, že David rezignoval, ale měl to podle nich udělat dávno. Poslanec US a člen zdravotního výboru Václav Krása soudí, že resort zdravotnictví byl za Davidova působení "v rozvalu". Ministrův odchod přivítal také další člen tohoto výboru Josef Janeček (KDU-ČSL).
Uvedl, že pokud na Davida vyvíjela nátlak i vlastní strana, tak zcela jistě udělal dobře, že odstoupil. Zřejmě posledním Davidovým krokem ve funkci ministra bylo jmenování nového ředitele pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Mluvčí Ministerstva zdravotnictví David Vlk řekl, že od 1. ledna 2000 se na základě výsledků výběrového řízení ujme funkce Antonín Martínek. Odvolaná ředitelka Fakultní nemocnice Motol Helena Rögnerová chce předložit svůj případ k posouzení vicepremiéru Vladimíru Špidlovi a věří, že bude moci nemocnici řídit dál. Rögnerová se dostala do konfliktu s Davidem kvůli výběrovému řízení na stravování v Motole. Ministr ji údajně nutil podepsat smlouvu pro nemocnici nevýhodnou, když to odmítla, poslal do nemocnice kontrolu. Ministr s odkazem na výsledky kontroly pak Rögnerovou odvolal.
(Komentář na str. 6)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist