Lokální Agenda 21 je další šancí českých měst na čerpání finanční pomoci z EU

Kladno nemusí být "černé"

* Vcelku značný zájem obyvatel Kladna o životní prostředí je nadějí pro budoucnost města.
Loni v květnu se kladenští zastupitelé rozhodli, že město přistoupí k realizaci projektu Lokální Agenda 21 (LA 21) pro udržitelný rozvoj Kladna. Ten vychází z doporučení pro města a místní samosprávy schválených v roce 1992 na konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. LA 21 představuje mechanismus, jímž lze pro obce vytvořit podrobné rozvojové strategie např. v místní dopravě, bytové výstavbě, průmyslu či školství. Tyto strategie přitom mají být v souladu s principy udržitelného rozvoje, které má obsáhnout ekologická politika obce.
Pouze v Evropské unii již k projektům typu LA 21 přikročili v přibližně 1600 městech. Není jistě nezajímavé, že díky LA 21 se českým městům může podstatně zvýšit šance na čerpání různých forem finanční pomoci z unie.
Ústav pro ekopolitiku, který pro Kladno projekt zajišťuje, v únoru jako jeho první fázi vyhodnotil výsledky tzv. socioekologického průzkumu mezi 838 občany města. Tisková mluvčí ústavu Eva Rázgová na jeho výsledcích mj. oceňuje to, jak respondenti seřadili problémy, jimiž by se měla zabývat radnice. Životní prostředí totiž dali hned na třetí místo za kriminalitu a výstavbu bytů. O dobrém ekologickém cítění obyvatel Kladna podle Rázgové též svědčí fakt, že většina respondentů (73 %) vyjádřila nesouhlas s tvrzením, že by se "vláda měla starat více o ceny a pracovní příležitosti než o životní prostředí". Dobrou zprávou pro město rovněž je, že vysoké procento občanů jeví ochotu k fyzické pomoci při péči o životní prostředí.
Vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Radovan Víta výsledky průzkumu považuje za dobré vodítko pro práci svého odboru, i když podotýká, že jsou vcelku v souladu s dosavadními zkušenostmi radnice. Uvádí také příklady řešení z minulosti nahromaděných problémů: Ve čtvrti Švermov se buduje kanalizace, čistička odpadních vod, rozvod plynu, částečně vodovod, komunikace a veřejné osvětlení. Pro čtvrti Dubí a Dříň se chystá plynofikace a stavba retenční nádrže. Víta reagoval i na 53 procent respondentů, kteří se necítí být dobře informováni o škodlivinách v ovzduší. Řekl, že ještě letos v Kladně instalují dvě stanice na měření škodlivin i se světelným panelem pro zveřejnění okamžitých hodnot.
Budoucnost Kladna lze jistě spojit i s oněmi pěti procenty občanů ochotných podílet se na činnosti pracovních skupin jako poradních orgánů komisí rady města. Rázgová připomíná, že ústav letos ukončí studii životního prostředí ve městě a zdravotního stavu obyvatel, přičemž koncem roku by strategie trvale udržitelného rozvoje, k níž projekt LA 21 směřuje, už měla začít dostávat konkrétní podobu.

Ivan Ryšavý

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist