Pražské Jezulátko se rodí v Lešeticích na Příbramsku
Pražské Jezulátko je nejžádanějším artiklem firmy z Lešetic.
Příbram (šav)
Do Velké Británie, ale i na Filipíny, stejně jako do Spojených států, Itálie, Rakouska, Španělska, Lucemburska a Brazílie putují z Lešetic poblíž Milína na Příbramsku keramické sošky Pražského Jezulátka. Tyto sošky nejrůznějších velikostí a provedení nepochybně nejvýrazněji charakterizují široký sortiment sestávající až z osmi desítek druhů výrobků firmy Keramika Celina, s. r. o. Z nich naprostá většina má náboženský charakter, takže mezi nimi nalezneme například také sošky Panny Marie Svatohorské, vztahující se k nedalekému poutnímu místu na Svaté Hoře.
Tamní rukodělné výrobky rozhodně nejsou žádné kýče, což platí i o džbáncích, pivních korbelech a řadě upomínkových předmětů, které v dílnách firmy vznikají. Soška Pražského Jezulátka tvarem, formou i barvami vychází z původní originální předlohy přibližně pětačtyřicet centimetrů vysoké voskové sošky představující asi tříleté dítě, jak je už od roku 1628 uložena v pražském klášteře Panny Marie Vítězné, patřícím Bosým karmelitánům.
Při manufakturní výrobě se v Lešeticích používají nejkvalitnější hlíny, glazury i barvy a po trojím vypálení jen odborník rozpozná, že nejde o výrobek z porcelánu, nýbrž pouze o keramiku.
Sošky jsou zdobeny čtyřiadvacetikarátovým zlatem a odívány do replik šatů, jak je pro Pražské Jezulátko ušily i takové historické postavy, jako byla třeba císařovna Marie Terezie. Šaty těch nejdražších sošek jsou zdobeny mj. i pravými českými granáty.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist