Pražské Jezulátko se rodí v Lešeticích na Příbramsku

Pražské Jezulátko je nejžádanějším artiklem firmy z Lešetic.
Příbram (šav)
Do Velké Británie, ale i na Filipíny, stejně jako do Spojených států, Itálie, Rakouska, Španělska, Lucemburska a Brazílie putují z Lešetic poblíž Milína na Příbramsku keramické sošky Pražského Jezulátka. Tyto sošky nejrůznějších velikostí a provedení nepochybně nejvýrazněji charakterizují široký sortiment sestávající až z osmi desítek druhů výrobků firmy Keramika Celina, s. r. o. Z nich naprostá většina má náboženský charakter, takže mezi nimi nalezneme například také sošky Panny Marie Svatohorské, vztahující se k nedalekému poutnímu místu na Svaté Hoře.
Tamní rukodělné výrobky rozhodně nejsou žádné kýče, což platí i o džbáncích, pivních korbelech a řadě upomínkových předmětů, které v dílnách firmy vznikají. Soška Pražského Jezulátka tvarem, formou i barvami vychází z původní originální předlohy přibližně pětačtyřicet centimetrů vysoké voskové sošky představující asi tříleté dítě, jak je už od roku 1628 uložena v pražském klášteře Panny Marie Vítězné, patřícím Bosým karmelitánům.
Při manufakturní výrobě se v Lešeticích používají nejkvalitnější hlíny, glazury i barvy a po trojím vypálení jen odborník rozpozná, že nejde o výrobek z porcelánu, nýbrž pouze o keramiku.
Sošky jsou zdobeny čtyřiadvacetikarátovým zlatem a odívány do replik šatů, jak je pro Pražské Jezulátko ušily i takové historické postavy, jako byla třeba císařovna Marie Terezie. Šaty těch nejdražších sošek jsou zdobeny mj. i pravými českými granáty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist