Pivovar Nymburk se úspěšně prosazuje v regionu a svou produkcí míří i do ciziny
Postřižinské pivo se vrací do hospod
Nymburk (ir)
Již tuto sobotu 19. června uspořádá Pivovar Nymburk, s.r.o., den otevřených dveří. Tato tradiční akce má i letos přispět k posílení role Postřižinského piva jako regionální značky. Ředitel pivovaru Pavel Benák pro náš list připomněl, že pivovar ročně pořádá přímo v jednotlivých hospodách deset až patnáct propagačních akcí, spojených s ochutnávkami, soutěžemi a vystoupeními pivovarské country kapely Laredo. Postřižinské pivo nikdy nechybí ani při místních akcích spjatých se jménem Bohumila Hrabala.
"Pro nás jako reginonální pivovar je důležité, aby se naše pivo pilo především na Nymbursku a v jeho okolí," poznamenal Benák. Ředitel se proto těší z faktu, že Postřižinské pivo se vrátilo do hospod v okolí okresního města, z nichž je v posledních dvou letech vytlačila konkurence.
Loni pivovar vystavil téměř 118 tisíc hektolitrů piva a letos se firma chystá vyrobit asi 120 tisíc hektolitrů. Novinkou je slabší pivo TRUMF s obsahem alkoholu 3,7 procenta. Příznivý ohlas na toto pivo se již dostavil dokonce až z Plzně, kde je k dostání v sítích obchodních řetězců.
Malý pivovar se snaží vyplnit každou mezeru na trhu ve svém regionu. Tak například zkušebně stáčí pivo do PET lahví. Benák nepředpokládá, že by tyto lahve mohly zcela nahradit skleněné. Avšak má za to, že pivní PET lahve si mohou najít své místo u táboráků, mezi chataři či na delších cestách. První lichotivé reakce na mezi českými pivaři přece jen neobvyklé balení ředitelovo očekávání potvrzují.
Pivo z Nymburku ovšem znají rovněž v cizině. Pro export piva do Ruska pivovar založil spolu s dalšími partnery obchodní společnost Pivo Čechie Moskva. Její činnost byla od loňského srpna kvůli nesolventnosti ruských odběratelů téměř paralyzována, takže pivovar do země pozastavil svůj vývoz. Avšak Benák východní trh nepouští ze zřetele a dál jej považuje za perspektivní.
Naopak se daří exportu piva do Španělska, Švédska, Polska, avšak i do takových pivních velmocí, jakými jsou Německo a Velká Británie. V závěrečné fázi je jednání o exportu piva z Nymburku také do Itálie, Bulharska a Chile. Loni pivovar vyvezl pět procent své celkové produkce.
Pivovar zaměstnává necelou stovku pracovníků a v posledních pěti letech se jeho zisk pohyboval mezi 100 tisíci až 1,3 miliónu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist