Padělatel Bojarski zfalšoval i "šustění" bankovek

Dne 17. ledna 1964 se podařilo po třinácti letech pátrání komisaři Benhamouovi dopadnou ve francouzském Montgeron Ceslawa Bojarského. Jeden důchodce, který tehdy pracoval v Banque de France, si vzpomíná, že padělky byly dokonalé. Pachatel zvládl i výrobu vynikajícího papíru na bázi cigaretových papírků a směsi jiných papírů, namíchané v kuchyňském mixeru, takže výsledkem byly bankovky, jež i správně "šustěly".
Dostal 20 let vězení, ale byl za dobré chování propuštěn poté, co si jich odseděl třináct. A kdyby jeho švagr nebyl líný, protože padělky udával pořád jen na jedné a téže poště, "dílo" Bojarského by možná přetrvalo dodnes.
Bojarského padělky jsou v současné době hojně vyhledávány sběrateli.
Bojarski (vlevo) a komisař Benhamou
:repro: L 'Expansion

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist