O Pavlu Landovském, který v devadesátých letech opět začal hlučně brázdit a vzdouvat postrevoluční (sám by řekl postzoologické ) vody našeho kulturního života, lze prohlásit mnohé. Jen jedno ne. Totiž že postrádá dostatek odvahy a chlapství, řekl bych raději "chlapáctví" v tom nejryzejším slova smyslu. Možná i proto byla vojenská tematika a film podle románu Miloslava Švandrlíka, v němž hrál proslulého majora Halušku Terazkyho, důležitou součástí jeho "comebacku" na počátku 90. let.

Vojna a Černí baroni jsou mu tak trochu osudem i teď, když nahrál tento román jako četbu pro Ultraphon: Říká se: "Vojna je prevít, ale vzpomíná se pěkně." Kdo "nepřežije" vojnu, tak ten tam samozřejmě nepatří, musí být z této organizace vynechán, je otázkou, jak se mu může podařit přežít ve společnosti, která má rovněž velmi tvrdá pravidla. Je přirozené, že každá lidská komunita se musí bránit. Má svoje vojáky, má svoje šašky, své kuchaře, své lovce. Připomíná mi to pravidla, kterými se v přírodě řídí každá smečka. A celý průšvih současné Evropy vidím v tom, že se porušilo pravidlo přirozené smečky. Lidé jsou organizováni v příliš velkých komunitách, které ztrácejí přirozené rozměry." 

Pavel Landovský nemá strach a věci říká "naplno" pokaždé, nejen "v kotli". Formuluje svá tvrzení tak, jak jsme si to již všichni odvykli. V soukromí i na veřejnosti. To vede ke konfliktům a k polárním reakcím. V opatrném prostředí plném eufemismů zní jeho jadrný hlas i šťavnatá čeština takřka jako z jiného světa. Lidé nevěří, že by se dala skutečnost zakrývaná množstvím ušlechtilých verbálních konstrukcí odhalit tak přímočaře, otevřeně a bez zábran. Někdy dokonce vzniká dojem, že taková odvaha již není ani možná a pomocí pomluv se hledají omluvy pro vlastní zbabělost nebo pokrytectví.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.