Hodinky měří čas, provádějí výpočty, ale mohou i zachránit život

Není každý chronograf chronometr

* Ze slovních základů Chronos (čas) a Grapho (píši) vznikl chronograf, měřič času či jeho zapisovatel.
Když v roce 1822 vyvinul francouzský hodinář Rieussec (jemu se připisuje vynález prvního chronografu), hodinky, měly na ručce upevněnou inkoustovou tužku, která psala na číselník, když byl spuštěn mechanismus. Byl to tedy skutečný zapisovatel času. Dnešní definice chronografu zní nějak takto: Náramkové hodinky s minimálně jednou centrální ručičkou, již lze libovolně zastavit, aniž by se poškodil hodinový stroj.

Nejpřesnější přesnost

Chronometr jsou rovněž hodinky, ovšem velice přesně jdoucí. Jsou ve zkušebním institutu podrobeny po dobu více než dva týdny trvající zkoušce přesnosti a musí obstát. Teprve když v různých podmínkách nepřekročí určité tolerance, získají certifikát přesnosti. Jedinou firmou na světě, která od letošního roku nabízí všechny časomíry jako chronometry s certifikátem, je firma Breitling.
Historie této značky se v mnohém podobá jiným hodinářským značkám. Němečtí rodiče Leona Breitlinga původně odešli do Švýcarska za prací. On ve čtyřiadvaceti založil v této zemi v roce 1884 vlastní hodinářskou dílnu. Od prvopočátku vyráběl hodinky s přídavnými funkcemi, hlavně se stopkami. Po osmi letech se usadil v centru švýcarského hodinářského mistrovství, v La-Chaux-de-Fonds.

Létání

Jak léta šla, firmu převzal syn Gaston, který přihlašoval některé vynálezy k patentování, potom nastoupil vnuk Willy. I on pokračoval ve výrobě technicky zvláštních hodinek; v jeho době začalo dnes známé propojení značky s letadly. Již ve třicátých letech dodával britskému ministerstvu letectví palubní chronografy. Hodinky Breitling se také jako první podívaly do kosmu, svůj oblet Země jimi 24. května 1962 měřil americký kosmonaut Scott Carpenter a pak následovala intenzívní spolupráce s NASA. Těsné spojení s létáním posílilo v roce 1979, kdy oslabenou firmu, postiženou celkovou krizí švýcarského hodinářského průmyslu, převzal hodinář, mikroelektronik a pilot v jedné osobě Ernest Schneider. Firma dnes spolupracuje s mezinárodním letecký svazem FAI a nabízí mladým lidem základní kurs pro piloty.
Firma vstoupila i do projektu Orbiter. Při opakovaném a nakonec úspěšném pokusu o oblet země v balónu měli oba piloti Bertrand Piccard a Brian Jones na zápěstí nový vynález - hodinky Emergency. Tento náramkový přístroj přináší nový faktor bezpečnosti v nouzových situacích. V hodinkách je zabudována vysílačka, kterou lze použít jen jedinkrát (pojistka proti zneužití). Je nastavena na nouzovou letovou frekvenci, takže po vytažení antény začne vysílat signál, který mohou přijímat záchranná letadla a vrtulníky. Osoby, které nutně potřebují pomoc, tak mají velkou naději, že je záchranáři objeví včas.

Kvalita a kvalita

Kolem roku 1980 se o mechanické hodinky nezajímal téměř nikdo. Všichni byli fascinováni tekutými krystaly, quarzové hodinky z východu zaplavily trh a potápěly výrobce hodinových strojů. I dnes převážnou část trhu (hodně přes 70 %) zaplňují tzv. laciné hodinky do jednoho sta dolarů. Špičkové výrobky však jsou už zase ceněny a vyhledávány. Vše, co u Breitlingů vypadá jako zlato, zlato skutečně je. Tlukoucí srdce patří do vysoké kategorie - můstky a rotory mechanických strojků jsou zdobeny "ženevským proužkem", quarzové stroje chrání reliéfně zdobená destička. Hodinky mají certifikát nezávislé Oficiální švýcarské kontroly chronometrů, jsou vodotěsné, safírová skla jsou oboustranně potažena proti zrcadlení a upevněna v pouzdře tak, aby byla chráněna proti poškození a nárazu. Procházejí náročnými testy, nejprostší zkouškou je pád z metrové výšky na dřevěnou podlahu. Charakteristický je sportovní vzhled a přídavné funkce. Modely Navitimer například mají kruhové logaritmické pravítko. Není to však nic pro studenty, kterým by se jistě hodily. Držela jsem na chvíli v mírně rozechvělé ruce hodinky miliónové hodnoty a po nahlédnutí do ceníku mohu konstatovat, že nebyly nejdražší. I ženám nabízí tato značka luxus. Hodinky B-Class z ocele a zlata, vodotěsné - stejně jako jiné strojky - do sta metrů, mohou být ještě vylepšeny krokodýlími řemínky, číselníkem z pravé perleti či lunetou osázenou diamanty.


Vladimíra Storchová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist