Několik následujících informací a rad se vám v nadcházející letní sezóně může hodit. Co na sebe, co se sebou, co nedělat, čemu předejít. Prožijte léto pokud možno příjemně a ve zdraví.

Co musí umět vaše sluneční brýle

* O slunečním záření a škodlivosti paprsků slyšely už i malé děti. Co však doopravdy víme v souvislosti s očima?
(orch)
Elektromagnetické vlnění, kterému říkáme UV záření, se dělí na UVA, UVB a UVC záření. Každé z nich se absorbuje v jiné části oka. Až na sítnici dopadá pouze UVA, a to ještě jen 1%. UVC záření je téměř celé pohlceno atmosférou, malá část však na zem (a tím i na nás) dopadá. Stejně jako UVB je toto záření absorbováno již rohovkou. Obě záření, nenosíme-li brýle, mohou způsobit různé zrakové potíže, poškození rohovky či sítnice. Různé klinické studie prokázaly přímou souvislost mezi ultrafialovým zářením a poškozením zraku. Dochází k poškození epitelu i endotelu, ke změnám na rohovce, k onemocnění spojivek, výjimkou není ani vznik šedého zákalu v mladším věku. Zajímavé je i to, že schopnost oční čočky propouštět škodlivé záření se vzrůstajícím věkem klesá, nejohroženější jsou tudíž mladí lidé do dvaceti.
Brýle člověk nemusí mít na nose neustále. Nejvíce škodlivých paprsků dopadá na povrch země mezi desátou a čtrnáctou hodinou. Důležitý je i povrch, na kterém se zdržujete. Sníh odráží až 85 % tohoto záření, travnatý povrch pouze 1 %. Pokud nejste vášnivými vyznavači lyžování v létě či horolezci, kteří dobývají nejvyšší vrcholy, zřejmě sníh v nadcházející sezóně nepotkáte. Je ale zřejmé, že bílá plocha oslňuje mnohem víc. A nad slunce jasné je, že skla vašich brýlí musí být opatřena slunečními filtry. To ovšem neznamená, že se vám "tmavé" brýle nehodí i pod stromem nebo pod slunečníkem. Ultrafialové záření se snadno rozptyluje a láme na všechny strany, proto není od věci chránit oči i ve stínu. Nálepka na brýlích tvrdící, že mají UV filtr, nic neznamená. Může to být pravda a také nemusí. Už jen proto je mnohem lepší kupovat i nedioptrické sluneční brýle ve specializovaných prodejnách. Značkové zboží však zaručuje i jiné věci.
Třeba kvalita skla velmi ovlivňuje to, jak vidíte svět. Opticky nekvalitní čočky často zkreslují obraz, a mohou dokonce způsobit bolesti hlavy. Například brýlové čočky u brýlí Ray-Ban Bausch & Lomb jsou vyrobeny z vysoce kvalitního optického skla s velkou pevností. Při výrobě se zahřívají na teplotu více než 360 řC. Jejich pevnost se zkouší pádem ocelové kuličky z výšky.
Důležitý je také tzv. Flexi systém, praktické odpružení, které umožňuje otevření stranic o více než 90ř. Usnadňuje manipulaci s brýlemi a prodlužuje jejich životnost.
Módní pro toto léto je sportovní styl, polarizační skla a plastové obruby, pokud možno šedě či bronzově zbarvené. Obroučky by měly být barevně stabilní, pružné a nehořlavé. Technologie polarizace patří ke žhavým novinkám a nejde jen o módu. Skla s polarizačním efektem poskytují podle výrobce nejvyšší stupeň ochrany před oslněním (např. kolekce SideStreet Metals nebo Daddy-O).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist