když meteorolog řekne...
Červánky
(HH)
Červánky jsou vžité označení pro světelné jevy v atmosféře, které se vyskytují v době východu a západu slunce, není-li obloha zcela zatažena oblaky. Červánky pozorujeme v té části oblohy, kde se nachází slunce. Se zmenšováním výšky slunce nad obzorem se barva slunečního světla mění postupně ze žluté přes oranžovou na červenou. Červánky se vyskytují ještě nějakou dobu po západu slunce a zanikají při "výšce" slunce kolem 5 stupňů pod obzorem.
Červánky vznikají lomem slunečních paprsků v atmosféře a rozptylem na molekulách vzduchu, částicích prachu apod. Velikost rozptylu se zmenšuje s rostoucí vlnovou délkou procházejícího záření. To v praxi znamená, že modrá a fialová část slunečního spektra se v atmosféře rozptyluje více než oranžová a červená. Proto je během dne obloha modrá. Jsou-li v atmosféře přítomny prachové či vodní částice, rozptyl se stává méně závislý na vlnové délce, takže barva oblohy přechází k bílé. Pomocí modři oblohy můžeme také popisovat stupeň zakalení atmosféry - nejméně zakalená atmosféra je při tmavě modré obloze.
V období západu a východu slunce prochází červená část slunečního spektra atmosférou s menším zeslabením než ostatní části spektra, a proto ve slunečním záření převažuje a oblaky nasvícené tímto světlem jsou červené.
Většina z nás pozoruje červánky při zapadajícím slunci, ale stejně úchvatná podívaná je na ně i při slunci vycházejícím, takže si někdy přivstaňme...
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist