Polský režisér Jerzy Hoffman: Ohněm a mečem byl můj sen

(lík)
Týden polského filmu, který končí dnes v pražském kině Ponrepo, zahajoval v pondělí velkofilm Ohněm a mečem, adaptace první části trilogie Henryka Sienkiewicze. Pražské premiéry se zúčastnil režisér Jerzy Hoffman, který filmové ztvárnění stěžejního Sienkiewiczova díla označuje za splnění svého snu z raného mládí. Režisér nejprve vysvětlil, proč jako poslední točil první díl trilogie. Za to, že ji točil odzadu, může podle Hoffmana cenzura. "Třetí a druhý díl - Pana Wolodyjowského a Potopu - jsem přečetl na Sibiři, kam jsem byl v letech 1944 až 45 deportován a kam mi je poslal otec z fronty. Tehdy nebylo z politických důvodů myslitelné, že by mi mohl poslat díl první. Ten jsem si přečetl až později po návratu do Polska. Filmové adaptace jsem točil ve stejném pořadí, v jakém jsem dílo četl - Pana Wolodyjowského v roce 1968 a Potopu v roce 1974. Ta byla o rok později nominovaná na Oscara. Prohráli jsme tehdy s Felliniho Amarcordem, čehož si velmi považuji."
"Zfilmování prvního dílu Ohněm a mečem se mi podařilo prosadit v rámci likvidace bílých míst ve vztazích mezi Polskem a někdejším SSSR až v roce 1989," poznamenal režisér. Získal dotaci, která byla vzápětí zrušena, a bojoval o ni jedenáct let. "Vydržel jsem to jen díky podpoře svojí ženy Valentýny," svěřil se a zdůraznil, že i pak málokdo věřil, že se peníze vložené do projektu někdy vrátí.
Dnes však má, podle Hoffmanova názoru, polská kinematografie cestu k bankovním úvěrům otevřenou. Film Ohněm a mečem jen za pár letošních měsíců v Polsku zhlédlo přes 7,5 miliónu diváků. Pro srovnání: Katastroficky laděný Titanic nedosáhl v polských kinech návštěvnosti ani poloviční.
"Díky tomu jsme pouhé čtyři týdny od premiéry mohli splatit bankovní úvěr ve výši 4,5 miliónu dolarů, přičemž celkový rozpočet byl téměř dvojnásobný. Dnes banka lituje, že na tomto snímku neparticipovala jako koproducent," řekl Hoffman. "Na dobu, kdy jsme film připravovali, už vzpomínám s humorem, ale tehdy to nebylo tak snadné. Banka nám peníze půjčila až na základě výsledků ankety, z níž vyplynulo, že pětadevadesát procent Poláků by natočený film chtělo vidět. Sienkiewiczova předloha je stále velmi populární, první dva díly filmové trilogie byly úspěšné a lidé, protože věděli, jak o natočení dílu třetího usiluji, mi začali fandit a podpořili mě."
O natáčení režisér řekl: "První půlrok příprav pracovali všichni zadarmo - kostyméři, výtvarníci, technický personál, dokonce i cvičitelé koní. Herci studovali role na čestné slovo, víc jsme jim zpočátku nemohli nabídnout. Abych půjčku od banky získal, musel jsem jako záruku vložit byt, auto i chatu na Mazurských jezerech. Poté, co jsme peníze získali, byli jsme neustále kontrolováni a nuceni k co nejracionálnějšímu využití času i sil. Štáb jsme proto rozdělili na dvě skupiny a většinou se natáčelo na dvou placech. Poslední záběr jsme pořídili tři minuty před čtyřiadvacátou hodinou posledního natáčecího dne."
Historický film Ohněm a mečem, jehož příběh se odehrává v 17. století, byl uveden v amerických a kanadských kinech, prodán je do Jižní Koreje, Turecka a Španělska a bude mít i německou premiéru. Čeští distributoři o něj zatím zájem neprojevili.