Události

1941

leden: Hitler dohodl s Mussolinim útok na Řecko (plán Marita). únor: Britský ministr zahraničí A. Eden dohodl s řeckou vládou vyslání britského expedičního sboru, který se v Řecku vylodil v březnu. březen: Bulharsko a Jugoslávie přistoupily k paktu tří mocností. Americký senát schválil zákon o půjče a pronájmu. duben: Maďarský premiér hrabě Teleki spáchal sebevraždu, nástupcem se stal Bárdossy. květen: J. V. Stalin jmenován předsedou rady lidových komisařů SSSR. Hitlerův nejbližší spolupracovník Rudolf Hess tajně odletěl do Anglie, aby se pokusil prosadit u Churchilla příměří s Německem. červen: Německo vyhlásilo válku SSSR, připojily se Itálie a satelitní státy. Ustaven Státní výbor obrany SSSR v čele se Stalinem. červenec: Sovětsko-britská dohoda o společných válečných akcích. Sovětská vláda uzavřela s československou a polskou vládou v Londýně dohody o vzájemné pomoci ve válce proti Německu. srpen: SSSR a USA si vyměnily nóty o hospodářské pomoci. F. D. Roosevelt a W. Churchill podepsali Atlantickou chartu o poválečném uspořádání světa. září: Nacisté vydali nařízení, že všichni Židé starší 6 let musí nosit žlutou hvězdu. V Řecku vytvořena národně osvobozenecká fronta EAM, která v prosinci spojila partyzánské oddíly levicového odboje v národně osvobozeneckou armádu ELAS. Pravicové ozbrojené síly se spojily v EDES. De Gaulle vytvořil v Londýně Národní výbor svobodné Francie. říjen: Moskevský protokol o amerických a britských dodávkách výzbroje a materiálu. prosinec: Po japonském útoku na Pearl Harbor si Spojené státy a státy Osy vzájemně vyhlásily válku. Čína vyhlásila válku Německu. Hitler převzal vrchní velení německé armády.
...Na hoře Rushmore v Jižní Dakotě bylo inaugurováno neobvyklé dílo: obří portréty amerických prezidentů G. Washingtona, T. Jeffersona, F. D. Roosevelta a A. Lincolna vytesané v žulové skále. Bertold Brecht napsal Matku Kuráž a její děti. I. V. Kurčatov vypracoval projekt atomového výzkumu v SSSR. Práce započaly v roce 1944. Lev D. Landau zahájil výzkum tzv. supratekutosti, což vedlo k novým pohledům na elektrickou supravodivost a pohyb částic v atomovém jádru. Objev koenzymu A. F. A. Lipmannem.

1942

leden: Deklaraci o společném boji proti fašistickým zemím podepsalo 26 států, které přijaly název Spojené národy. Konference ve Wannsee u Berlína přijala tzv. konečné řešení židovské otázky. červen: Americko-sovětská dohoda o zásadách vzájemné pomoci. srpen: Churchill jednal v Moskvě o otevření druhé fronty. listopad: Sjezd v Bihači zvolil nejvyšší politický orgán - Antifašistický výbor národního osvobození Jugoslávie.
...Glenn Miller vstoupil do Air Force, aby s vojenským orchestrem posiloval bojovou morálku vojáků. Američanům se podařilo rozluštit německý námořní kód, což pomohlo vyhrát bitvu o Atlantik. Italský fyzik Enrico Fermi uvedl v Chicagu do chodu první atomový reaktor. Světovým hitem se stal film Casablanca Michaela Curtize. Laboratoř v Indianě začala vyrábět penicilin podle návodu H. Floreye a C. Chaina.

1943

leden: F. D. Roosevelt a W. Churchill na konferenci v Casablance prohlásili, že konečným cílem války je bezpodmínečná kapitulace mocností Osy. únor: Manifest alžírského lidu (Ferhat Abbas) navrhl nový statut Alžírska. duben: Povstání ve varšavském ghettu, které Němci zřídili v r. 1940. červen: V Alžírsku vytvořen Francouzský výbor národního osvobození - de facto prozatímní vláda. červenec: Popraven vůdce francouzské Národní rady odboje Jean Moulin září: Komando SS uneslo Mussoliniho z vězení Abruzzes ve střední Itálii. říjen: Ministři zahraničí SSSR, USA a Británie jednali v Moskvě o zakončení války a poválečném uspořádání v Evropě. listopad: 44 národů založilo ve Washingtonu organizaci UNRRA pro hospodářskou podporu územím osvobozeným z německé okupace. Káhirská konference Roosevelta, Churchilla a Čankajška o Číně. Teheránská konference Roosevelta, Churchilla a Stalina. Dohodli se na otevření druhé fronty v Normandii a zamítli Churchillovu balkánskou variantu. Dohodli poválečné uspořádání Německa, jednali o určení polských hranic. Přijali Deklaraci o poválečné spolupráci a o Íránu. prosinec: Roosevelt a Churchill na konferenci v Káhiře nabídli tureckému prezidentovi vojenskou pomoc, vstoupí-li do války proti Německu, ale ten odmítl.
...Saint-Exupéry vydal Malého prince. Američané nasadili "létající pevnosti" B-29 s doletem 4500 km a nosností 5 tun bomb. Dánský vědec Willam Kolff zkonstruoval přístroj pro dialýzu. Zrodil se americký abstraktní expresionismus (A. Gorky, W. De Kooning, J. Pollock, M. Rothko).

1944

leden: De Gaulle na konferenci v Brazzaville slíbil francouzským koloniím svobodu. duben: Vlády USA, SSSR a Británie se obrátily na Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Finsko, aby přerušily spojenectví s Německem. jaro: Bojové skupiny francouzského hnutí odporu se sjednotily do Francouzských vnitřních sil (500 tisíc příslušníků). květen: V Řecku se vytvořila vláda národní jednoty v čele s Papandreem. červenec: Nezdařený atentát na Hitlera v Restenburgu. srpen: Varšavské povstání. Delegace USA, SSSR, Británie a Číny jednaly v Dumbarton - Oaks o poválečném uspořádání světa. Jejich návrhy se staly Chartou OSN. září: Belgie, Holandsko a Lucembursko se dohodly na celní unii. Německo vyhlásilo mobilizaci všech mužů od 16 do 60 let. říjen: Churchill jednal v Moskvě o budoucím vývoji jihovýchodní a východní Evropy a o polské otázce. listopad: Josip-Broz Tito se dohodl s předsedou jugoslávské emigrantské vlády v Londýně Šubašičem na vytvoření koaliční vlády. Roosevelt zvolen počtvrté prezidentem USA. prosinec: V Řecku vypukla politická krize, která se proměnila v občanskou válku. Vyvrcholením de Gaullovy návštěvy Moskvy byl podpis smlouvy o spojenectví a vzájemné pomoci. V Debrecínu vytvořena prozatímní maďarská národní vláda v čele s B. Miklósem, která vyhlásila válku Německu.
...Americká herečka německého původu Marléne Dietrichová uskutečnila velké turné po amerických vojenských základnách. První přímý let Londýn - Kanada. ADN jako genetický nosič objevili Avery, MacLeod a MacCarthy.

1945

únor: Jaltská konference (Stalin, Roosevelt a Churchill). Dohoda o přerušení občanské války v Řecku. Krize v Rumunsku, po zásahu sovětských jednotek vytvořena vláda P. Grozy. březen: Vznik Arabské ligy pro hospodářskou a politickou spolupráci. duben: Zemřel F. D. Roosevelt, jeho nástupcem Harry Truman. V San Francisku začala konference 50 států, která vypracovala Chartu OSN. Setkání sovětských a amerických vojsk na Labi. Mussolini popraven. Hitler spáchal sebevraždu, jeho nástupcem se stal admirál Doenitz. květen: Bezpodmínečná kapitulace německých vojsk podepsána v Remeši. červen: Deklarace vítězných mocností o převzetí nejvyšší moci v Německu. červenec: Dohoda o spojenecké kontrole nad Rakouskem (do 15. 5. 1955). Postupimská konference (Stalin, Truman, Churchill -později Attlee) o hlavních zásadách politiky v poválečném Německu. V Británii se ujali vlády labouristé, Churchill byl vystřídán C. Attleem. srpen: SSSR vypověděl válku Japonsku. Sovětská armáda obsadila severní Koreu. září: Japonsko podepsalo na americkém křižníku Missouri bezpodmínečnou kapitulaci. Ho Či Minovo prohlášení o nezávislosti Vietnamské demokratické republiky. říjen: Oficiální zahájení činnosti OSN.
listopad: Začal norimberský proces s nacistickými válečnými zločinci (do 1. 10. 1946, z 25 obviněných 12 odsoudil k trestu smrti, hlavní nacistické organizace byly prohlášeny za zločinecké). Jugoslávie vyhlášena federativní lidovou republikou.
...Ve Francii poprvé volily ženy. V klubech newyorského Harlemu se začal hrát be-bop. H. J. Muller získal Nobelovu cenu za studium mutací, které vyvolal rentgenovými paprsky. Jean Paul Sartre vydal spis Existencionalismus je humanismus.

1946

leden: 1. část I. valného shromáždění OSN v Londýně. Utvořena Komise pro atomovou energii. Francouzský premiér de Gaulle podal demisi. březen: W. Churchill v projevu v americkém Fultonu poprvé použil termín železná opona. Začala éra studené války. duben: Poprvé zasedal Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. červen: Itálie se stala republikou. Do čela Argentiny se vrátil generál Juan Domingo Peron. Zástupce USA v Komisi pro atomovou energii Baruch předložil plán kontroly zásob a výroby štěpných materiálů, SSSR plán odmítl. Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj zahájila činnost. Referendum v Polsku se vyslovilo pro jednokomorový parlament, pozemkovou reformu a hranici Odra - Nisa. červenec: Pokusné atomové výbuchy USA na ostrově Bikini. Mírová konference v Paříži 25 států protihitlerovské koalice začala projednávat mírové smlouvy s Itálií, Bulharskem, Rumunskem, Maďarskem a Finskem. srpen: Měnová reforma v Maďarsku zavedla forint. Usnesením o literárních časopisech Zvezda a Leningrad začala v SSSR vlna dalších represí a zásahů do vědy, kultury a umění. září: Rakousko a Itálie se dohodly o jižním Tyrolsku. říjen: Francie přijala ústavu IV. republiky. Uzákoněno sociální pojištění, znárodnění bank, závodu Renault a dalších podniků. listopad: Ustavena Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) se sídlem v Paříži. prosinec: Ve Vietnamu začala národně osvobozenecká válka.
...Louis Réard představil dvojdílné plavky pro ženy a nazval je podle atolu Bikini v Jižním Pacifiku, kde Američané připravovali jaderné zkoušky. Prý byly stejně výbušné, ale mnohem méně nebezpečné. V Cannes se konal první filmový festival. Italský skútr Vespa o objemu 125 cm3 se stal světovým hitem. Italské ženy získaly právo volit. Na pennsylvánské univerzitě sestrojili elektronický mozek.

1947

březen: Mezinárodní měnový fond zahájil činnost. Vytvořena Hospodářská komise OSN pro Evropu. Vyhlášena Trumanova doktrína "zadržování komunismu". červen: Vyhlášen Marshallův plán, fungoval od dubna 1948 do června 1952 většinou ve formě darů spotřebního zboží a zemědělských produktů. léto: Čínská lidová armáda přešla do protiútoku - ústup čankajškovských sil. srpen: Britská Indie byla rozdělena na dva státy - hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. Vzápětí mezi nimi vzplanuly boje o Kašmír. Meziamerická dohoda o vzájemné pomoci, tzv. smlouva o obraně západní polokoule. listopad: OSN rozhodla o rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát, pro rozdělení hlasovaly USA i SSSR.
...Norský badatel Thor Heyerdahl s pěti druhy přeplul Pacifik na prámu Kon-Tiki. Chtěl tak dokázat, že toho byli schopni Inkové před tisíci lety a prám nazval podle jejich boha Slunce. Americký pilot Ch. Yeager poprvé překonal hranici rychlosti zvuku a na prototypu Bell X-1 dosáhl rychlosti 1078 km/hod. ve výšce 12 800 m. U Mrtvého moře byly objeveny stovky hebrejských rukopisů pocházející zřejmě z kláštera náboženské sekty z období 150 let př. n. l. po 68 let n. l. Christian Dior zahájil novou poválečnou módu zvanou "new look", která zdůrazňovala ženskou siluetu, využívala nových technologií a pestrými barvami a formou dala vyniknout ženské kráse. Paul Samuelson napsal knihu Základy ekonomické analýzy. Thomas Mann vydal román Doktor Faust.

1948

leden: Mahátma Gándhí zavražděn hinduistickým fanatikem. únor: Konference ministrů zahraničí západních mocností rozhodla vytvořit v západním Německu separátní stát a provést měnovou reformu. březen: Francie, Británie a země Beneluxu vytvořily Západoevropskou unií. květen: Podepsána Charta organizace amerických států. Vyhlášen Izraelský stát (premiérem David Ben Gurion). Izraelsko-arabská válka (skončila příměřím na jaře 1949). V jihoafrických volbách, v nichž volili jen bílí, zvítězila Národní strana, která zavedla apartheid - rozdělení obyvatel do čtyř kategorií. červen: SSSR přerušil všechny spoje pro Západní Berlín jako reakci na měnovou reformu, spojenci otevřeli letecký most, jímž se do města dopravovalo denně 2500 tun zboží (blokáda skončila 12. 5. 1949). srpen: SSSR provedl pokusný výbuch atomové bomby. září: W. Gomulka byl na plénu ÚV Polské dělnické strany zbaven funkce generálního tajemníka. prosinec: Valné shromáždění OSN přijalo Všeobecnou deklaraci lidských práv, která stanovila právo na život a svobodu, rovnost před zákonem, právo vlastnictví, svobody projevu a náboženství, právo na práci, členství v odborech, stejnou odměnu za stejnou práci (přijaly ji všechny státy kromě SSSR, zemí východní Evropy, Saúdské Arábie a Jižní Afriky). Prezidentem USA zvolen Harry Truman.
...Americký vynálezce Edwin Land sestrojil Polaroid. Norbert Wiener vydal spis Kybernetika - nauka o řídících zařízeních a způsobu předávání a zpracování informací. Na trhu se objevily mikrovlnné trouby. Walter H. Brattain, John Berdeen a William Shockley sestrojili tranzistor. - Bertrand Russel vydal spis Hranice a obsah lidského vědění - problémy matematické logiky. Cesare Zavattini a Vittorio De Sica natočili film Zloděj kol.

1949

leden: Dohoda o vytvoření Rady vzájemné hospodářské pomoci podepsána ve Varšavě. březen: Sársko definitivně připojeno k Francii. duben: Smlouva o Severoatlantickém paktu (NATO) podepsána ve Washingtonu (zakládajícími členy bylo 12 států). OSN jednala o zřízení ozbrojených jednotek. květen: 15 států zřídilo Radu Evropy. září: Vyhlášena Spolková republika Německo s metropolí Bonn, plnou suverenitu získala zrušením okupačního statutu 5. 5. 1955 (kancléřem Konrád Adenauer, prezidentem Theodor Heuss). Procesem s Lászlo Rajkem v Maďarsku začala série procesů s komunistickými vůdci inscenovaných Moskvou. říjen: Vyhlášena Čínská lidová republika, Čankajšek uprchl na Tchaj-wan. Vyhlášena Německá demokratická republika (prezidentem Wilhelm Pieck, premiérem Otto Grotewohl). listopad: Holandsko uznalo nezávislost Indonésie.
...V USA začali používat gramofonovou desku s 33 otáčkami za minutu. V Británii začala fungovat NHS - bezplatná zdravotní péče včetně léků, brýlí, zubních protéz, a dokonce paruk. Otevřen první McDonald. Základní kámen ke stavbě Asuánské přehrady na Nilu. Sovětský genetik Lysenko kritizoval teorii dědičnosti a tvrdil, že lze měnit získané vlastnosti, a dokonce vytvořit ideálního "homo sovieticus". Jeho odpůrci byli uvězněni nebo deportováni na Sibiř. Spis S. A. Wahmanna Streptomycin - jeho povaha a použití. Rozvinutí průmyslové metody využití kyslíku při konvertorové výrobě oceli. George Orwell napsal utopický román 1984, Simon de Beauvoirová esej Druhé pohlaví.

1950

únor: Americký senátor McCarthy obviněním o "komunistickém proniknutí do státního departmentu" zahájil tzv. hon na čarodějnice. Sovětsko-čínská spojenecká smlouva. květen: Francouzský politik Robert Schuman navrhl unii pro výrobu a prodej uhlí a oceli. červen: Začala korejská válka - vojska KLDR postoupila až k jihovýchodnímu cípu poloostrova, 40 tisíc Američanů pod hlavičkou OSN společně s Jihokorejci zatlačilo ve druhé fázi do konce listopadu Severokorejce za 38. rovnoběžku až k čínským hranicím, vláda ČLR vyslala na pomoc KLDR "dobrovolníky". červenec: Dohoda mezi Polskem a NDR o hranicích na Odře a Nise. Rada bezpečnosti odhlasovala zřízení vojsk OSN pro Koreu pod velením amerického generála MacArthura. září: OSN přijala deklaraci o bezpodmínečném zákazu použití jaderných zbraní. Vznikl pakt ANZUS (Austrálie, Nový Zéland a USA). Separátní mírová smlouva s Japonskem.
...V USA bylo možné použít v prvních 28 restauracích kreditní kartu Diner's Club. První závod formule 1 se jel v Silvestone a zvítězil v něm Ital Giuseppe Farina na voze Alfa Romeo. Na univerzitě Wisconsin se narodilo tele z oplodněného vajíčka, které bylo přeneseno do dělohy jiné krávy.
Čtenářská anketa k této části série XX. století - viz str. 11

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist