Kdo byl Hieronymus Bosch?

(JB)
Víme o něm velice málo. Jak o Boschovi malíři, tak o Boschovi člověku. Narodil se někdy kolem poloviny 15. století do rodiny, kde dědeček, otec i bratři byli pravděpodobně malíři ve městě s'-Hertogenbosch. Z několika mála autentických dokumentů se můžeme domnívat, že bydlel na náměstí, že měl prosperující ateliér, ale hlavně že ve třiceti vyženil docela slušný majetek. Dokonce se se svým tchánem soudil o jakési zamokřené lučiny poblíž města. Ale jisté je, že patřil k nejbohatšímu jednomu procentu lidí v 's-Hertogenbosch. Kdo ovlivnil Boschovu tvorbu, nevíme, ale zdá se, že od počátku na něho měl významný vliv Allaert de Hammeel, stavitel místní katedrály sv. Jana. Mimochodem dodnes považované za nejkrásnější v Holandsku. Ale navíc: Katedrála byla ozdobena více než 600 figurkami, umístěnými na její vnější straně. Některé z nich jako by vypadly z Boschových obrazů. Takže kdo ví? Možná sem chodil malíř zpočátku pro inspiraci. Anebo to bylo naopak a Bosch figurky navrhoval? Nevíme.
Za zmínku stojí i skutečnost, že Bosch byl členem vybrané společnosti Bratrstva Panny Marie při kostele sv. Jana. Tradičně mělo 26 členů a členství bylo doživotní. I jeho pohřeb pořádalo Bratrstvo. Mimochodem tato společnost prokázala mimořádnou životaschopnost, schází se dodnes a dodnes má i záhadný vliv na mezinárodní politiku. Ostatně ne nadarmo jsou členy společnosti i příslušníci nizozemské královské rodiny. Dodnes je v archívu Bratrstva uchovávána dokumentace z 15. století, kde lze objevit i větu... "za člena Bratrstva byl přijat Jheronymus van Aken, muž, který se podepisuje jako Bosch." Kolik namaloval obrazů, nevíme. Jen z různých zápisů máme informaci asi o dvou stovkách obrazů. Do dnešních dnů je jich v galeriích celého světa více či méně nezpochybňováno necelých třicet.
Kam všechny obrazy zmizely? I když to nevíme, jeden příklad za všechny. Pár let po smrti Bosche, 22. srpna 1566, přitáhl ke katedrále sv. Jana v 's-Hertogenbosch fanatický dav obrazoborců a vše, co v katedrále našel, vytáhl ven a zapálil. Mezi desítkami obrazů byly i nejvýznamnější desky Hieronyma Bosche. Několik se jich prý tehdy podařilo zachránit v sakristii a několik ukrýt na radnici. Jenže o deset později let udeřil do kostela bleskl a zbytek shořel.