Kdo byl Hieronymus Bosch?
(JB)
Víme o něm velice málo. Jak o Boschovi malíři, tak o Boschovi člověku. Narodil se někdy kolem poloviny 15. století do rodiny, kde dědeček, otec i bratři byli pravděpodobně malíři ve městě s'-Hertogenbosch. Z několika mála autentických dokumentů se můžeme domnívat, že bydlel na náměstí, že měl prosperující ateliér, ale hlavně že ve třiceti vyženil docela slušný majetek. Dokonce se se svým tchánem soudil o jakési zamokřené lučiny poblíž města. Ale jisté je, že patřil k nejbohatšímu jednomu procentu lidí v 's-Hertogenbosch. Kdo ovlivnil Boschovu tvorbu, nevíme, ale zdá se, že od počátku na něho měl významný vliv Allaert de Hammeel, stavitel místní katedrály sv. Jana. Mimochodem dodnes považované za nejkrásnější v Holandsku. Ale navíc: Katedrála byla ozdobena více než 600 figurkami, umístěnými na její vnější straně. Některé z nich jako by vypadly z Boschových obrazů. Takže kdo ví? Možná sem chodil malíř zpočátku pro inspiraci. Anebo to bylo naopak a Bosch figurky navrhoval? Nevíme.
Za zmínku stojí i skutečnost, že Bosch byl členem vybrané společnosti Bratrstva Panny Marie při kostele sv. Jana. Tradičně mělo 26 členů a členství bylo doživotní. I jeho pohřeb pořádalo Bratrstvo. Mimochodem tato společnost prokázala mimořádnou životaschopnost, schází se dodnes a dodnes má i záhadný vliv na mezinárodní politiku. Ostatně ne nadarmo jsou členy společnosti i příslušníci nizozemské královské rodiny. Dodnes je v archívu Bratrstva uchovávána dokumentace z 15. století, kde lze objevit i větu... "za člena Bratrstva byl přijat Jheronymus van Aken, muž, který se podepisuje jako Bosch." Kolik namaloval obrazů, nevíme. Jen z různých zápisů máme informaci asi o dvou stovkách obrazů. Do dnešních dnů je jich v galeriích celého světa více či méně nezpochybňováno necelých třicet.
Kam všechny obrazy zmizely? I když to nevíme, jeden příklad za všechny. Pár let po smrti Bosche, 22. srpna 1566, přitáhl ke katedrále sv. Jana v 's-Hertogenbosch fanatický dav obrazoborců a vše, co v katedrále našel, vytáhl ven a zapálil. Mezi desítkami obrazů byly i nejvýznamnější desky Hieronyma Bosche. Několik se jich prý tehdy podařilo zachránit v sakristii a několik ukrýt na radnici. Jenže o deset později let udeřil do kostela bleskl a zbytek shořel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist