IMPERIAL CHEMICAL INDUSTRIES

Jak je možné přetvořit chemický kolos


[*] Vyčlenění nejrentabilnějších aktivit koncern na kolena nepoložilo

Když před téměř dvěma roky poprvé zveřejnil chemický koncern Imperial Chemical Industries (ICI) své záměry oddělit svoje skupiny Agro a Pharma do nezávislé společnosti ZENECA, která bude vyrábět agrochemické přípravky, farmaceutika a speciální chemikálie, vyvolalo to řadu skeptických poznámek a pochybností. Zpochybňováno bylo jak načasování této akce, tak samotný záměr vydělit z vcelku úspěšné firmy její nejziskovější část.

Dnes, zhruba po dvaceti měsících, se podařilo vytvořit nový obraz firmy a je zřejmé, že prošla jednou z nejrozsáhlejších rekonstrukcí co historie chemického průmyslu pamatuje. ICI přehodnotila zásadně svoje strategické záměry. Nová strategie spočívala v přesném vymezení klíčových oborů, zbavení se neprosperujících výrob a technologií a účinném omezení nákladů. Zároveň se však změnila řídicí struktura snížením počtů úrovní řízení a rozšířením odpovědnosti na nižších stupních řízení. ICI se zaměřila na pět hlavních oblastí: nátěrové hmoty, výbušniny, materiály, průmyslové chemikálie a regionální aktivity.

Výkonný ředitel Ronnie Hampel představuje novou ICI jako společnost se silným technologickým zázemím a nízkými výrobními náklady v celosvětovém měřítku. Svou pozici mezi největšími chemickými společnostmi si buduje i sérií významných investic.

Ve svých investičních záměrech se zaměřuje na ty oblasti, kde již má nebo může docílit prvenství na trhu, vyniknout jak po technologické stránce, tak po stránce nízkých výrobních nákladů. To dokládají nedávné investice ICI: nový výrobní závod na alternativní ekologické chladivo Klea ve Velké Británii, Spojených státech a Japonsku, nové provozovny na výrobu nátěrových hmot v Číně, jihovýchodní Asii a Spojených státech; odprodej výroby polyamidové chemie DuPontu výměnou za akrylátovou chemii v USA.

Nejvýznamnější investice však učinila ve výrobě kyseliny tereftalové a polyethylentereftalátu. Během šesti let plánuje ICI vynaložit v USA, Pákistánu a na Tchaj-wanu přes 800 miliónů dolarů. Chce využít svého technologického náskoku a stát se jedničkou na tomto rychle rostoucím trhu textilních surovin a polymerů.

Už od konce 80. let, kdy správní rada začala očekávat recesi, provedla ICI nezbytná opatření a podařilo se zvýšit obrat na zaměstnance o 60 % při úspoře provozních nákladů. Ruku v ruce s úspornými opatřeními probíhala hluboká restrukturalizace, která se na venek projevila veřejným odprodejem technologií a výrobních celků, které nebyly z hlediska ICI klíčové nebo nebyly prosperující, například odprodej výroby polypropylenu firmě BASF, výměna polyamidové chemie za akrylátovou s koncernem DuPont a odprodej podílu ICI ve společném podniku na výrobu PVC.

ICI je přesvědčena, že nové zeštíhlené portfolio klíčových sektorů poskytuje dostatečný prostor pro další růst jak intenzívnějším využíváním existujících prostředků, tak expanzí do dalších částí světa a využíváním inovačních trendů v technologii.

(VP)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist