PAPĺRENSKÝ PRŮMYSL

JIP Větřní se přeorientují na produkci specialit, aby odolaly konkurenci ze SR


[*] Strategickým záměrem společnosti zůstává výstavba LWC stroje

Zachytit nastupující konjunkturu a konsolidovaným ziskem ve výši kolem 140 miliónů korun při započtení opravných položek potvrdit své postavení na papírenském trhu je v roce 1995 hlavním podnikatelským cílem a. s. Jihočeské papírny (JIP) Větřní. Za rozhodující se přitom pokládá snižování nákladů a růst tržeb. "Ve svých základních strategických záměrech jsme především vsadili na postupné zavádění specialit na starších flexibilních papírenských strojích v malých objemech a s přizpůsobením potřebám zákazníků. Trend ke specialitám je naprosto nezbytný a ovlivňuje i druhou hlavní výrobkovou linii - hygienické papíry a výrobky," říká generální ředitel JIP Josef Zbořil. Tato společnost je jediným významným producentem tohoto sortimentu v ČR, významně však pociťuje silnou konkurenci slovenských výrobců.

Pro posílení své pozice proto firma v roce 1993 instalovala v Loučovicích papírenský stroj s kapacitou deset tisíc tun papírů na výrobu tissue suroviny pro toaletní papíry, ubrousky a další hygienické výrobky. Do poloviny roku 1994 však nesplnil očekávání. Řada problémů s jeho provozem, která způsobila i roční zpoždění s náběhem plného provozu, pak zapříčinila i hospodářskou ztrátu ve výši 115 miliónů korun, kterou tato dceřiná společnost za rok 1994 vykáže. To také způsobí, že celý holding JIP ukončil loňský rok bez výrazného zisku. "Trvalá orientace na speciality a výrobky s vyšší přidanou hodnotou je však nezbytná stejně jako růst cen papíru, neboť v roce 1994 jsme například toaletní papír prodávali v cenách roku 1988," říká generální ředitel.

Nejvýznamnějším strategickým rozvojovým záměrem zůstává výstavba moderního papírenského stroje na výrobu dřevitých publikačních papírů s nátěrem pigmenty (LWC). Výstavbu stroje pokládá J. Zbořil za prvý krok ke kvalitativní změně celého českého papírenského průmyslu, který je v porovnání se světovou konkurencí, technicky zaostalý. Nová investice, o jejímž datu zahájení není ještě rozhodnuto, má mít roční kapacitu 230 tisíc tun papíru (s podílem exportu až 75 procent) a vyžádá si 650 miliónů DEM.

A. s. JIP Větřní je stoprocentním vlastníkem dceřiných společností JIP - Papírny Větřní, JIP - Papírny Vltavský mlýn Loučovice a JIP - CEREPA Červená Řečice. Zahraniční partneři odkoupili 46 procent akcií BUPAK JIP - Českobudějovické papírny (Duropack Vídeň), 51 procent akcií JIP - PACK Přibyslavice (Royal Packaging Van Leer, Nizozemsko) a vkladem majetku ve výši 40 procent podílu byla s německou firmou Mann + Hummel vytvořena společnost s r. o. Mann Filtr JIPAP Přibyslavice. Investice a majetkové transakce poté přinesly změny v majetkovém podílu JIP v přidružených společnostech, takže JIP dnes vlastní 49 procent Bupaku a po 40 procentech JIP-PACK a Mann Filtru JIPAP. Holding je druhým největším výrobcem papíru a celulózy v ČR. Obrat společnosti by měl v tomto roce vzrůst na 4265 miliónů Kč a export z 1299 miliónů Kč na 1784 miliónů Kč. Hrubý zisk má letos dosáhnout výše 140 miliónů korun.

ZDENĚK ZUNTYCH

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist