PLYNÁRENSTVĺ
Linde Technoplyn chce uvést do provozu závod na preparaci acetylenových lahví
[*] Firmě patří na trhu technických plynů sedmdesát procent
Jednu ze svých největších současných investic - závod preparace acetylenových lahví v Ústí nad Labem - uvede v nejbližších týdnech do zkušebního provozu firma Linde Technoplyn. Celkové investiční náklady stavby činí 370 miliónů Kč. Podle slov předsedy představenstva Rudolfa Rázka jde o důležitou investici do budoucna, protože tyto lahve budou vyráběny bezazbestovou technologií, což přispěje k bezpečnější práci s nimi.
Do směsi základní hmoty pro láhve budou místo zdraví škodlivého azbestu přidávána skleněná vlákna. Namíchaná směs výchozích surovin se naplní do lahví a v peci doslova upeče. Vznikne tak láhev vyplněná vysoce porézní hmotou, do které se jako do mycí houby napustí aceton. Této nové technologii se říká preparace. "V Evropě jsou včetně nás jen tři výrobci, kteří tuto moderní technologii, jež umožňuje bezpečnější manipulaci s lahví a chrání před únikem acetonu do ovzduší, o azbestu ani nemluvě, používají," dodává R. Rázek. Kapacita ústeckého závodu má činit kolem 50 tisíc lahví ročně. Z nich polovina bude určena pro vlastní potřebu firmy a zbytek na export do evropských zemí.
Firma Linde AG převzala letos koncem května od Fondu národního majetku zbylých 48,3 procenta podílu ve společnosti Linde Technoplyn, která je od roku 1991 jejím společným podnikem (s Technoplynem Praha). Hlavní činností Linde Technoplyn je výroba a distribuce technických a vzácných plynů. S výjimkou několika speciálních plynů je dnes firma nezávislá na dodávkách ze zahraničí a může z vlastní výroby pokrýt spotřebu technických plynů v ČR. V letošním roce si firma připomíná 100 let od zahájení první výroby technických plynů na území dnešní ČR, kterou se české země zařadily mezi průmyslové státy Evropy, v nichž se tyto plyny vyráběly. Technoplyn podle R. Rázka pracuje v branži 45 let.
Za nová výrobní zařízení a na zlepšení infrastruktury vydala firma Linde Technoplyn od roku 1991 celkem čtyři miliardy Kč. V roce 1994 dosáhla obratu dvě miliardy Kč a v letošním roce očekává rovněž pozitivní vývoj obchodu. Navzdory zesilující se konkurenci na českém trhu, kde jsou zastoupeni v současné době již všichni významní zahraniční výrobci technických plynů, zůstává firma se svým podílem kolem 70 procent největším dodavatelem těchto plynů v ČR.
Společnost podniká také ve zdravotnictví, doplňuje člen představenstva Petr Hilda. Její nový přístroj Heimox je určen pro pacienty, kteří trpí těžkou astmatickou chorobou a jsou závislí na stálém napojení k přívodu kyslíku. Tento přístroj, který firma Linde již dlouhou dobu nabízí v zahraničí, je řešen na principu lehké přenosné nádoby s kapalným kyslíkem umožňující volný pohyb po dobu až 8 hodin.
DAGMAR TRUNCOVÁ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist