VÝROBA POTRAVIN

Olma Olomouc změnila strukturu produkce


[*] V letošním roce firma výrazně investovala do technologie

Hospodářské výsledky akciové společnosti Olma Olomouc, předního českého výrobce mléčných produktů, byly v loňském roce ovlivněny tvrdou celosvětovou depresí cen finálních výrobků v prvním pololetí. Jak v rozhovoru pro HN uvedl generální ředitel Antonín Kolář, výrazně poklesly ceny především másla a sušeného mléka (sýry Olma nevyrábí), což vedlo k významné změně struktury výroby. Export byl zredukován díky nestabilním světovým cenám ve prospěch domácího trhu, pro který byl také rozšířen výrobní sortiment.

Celkový obrat společnosti v roce 1994 dosáhl objemu 1,8 miliardy korun (88. místo na žebříčku Czech Top 100) a čistý zisk představoval částku 42,1 miliónu Kč. "Vzhledem k tomu, že celý mlékárenský resort, který představuje přibližně 85 mlékáren, se loni pohyboval v mírné ztrátě (-0,04% nákladové rentability - podle sdělení Ministerstva zemědělství), považuji hospodářský výsledek přes 42 miliónů korun v konfrontaci s výsledkem celého resortu za solidní," řekl A. Kolář. Na českém trhu je podle něj veliká konkurence jak ze strany regionálních výrobců, kteří pokrývají "svůj" region, tak ze strany velkých mlékárenských společností, které působí celorepublikově.

Letošní rok je charakterizován zásadními změnami jak nákupních cen syrového mléka, tak prodejních cen finálních výrobků, říká generální ředitel. Ceny syrového mléka se proti roku 1994 zvýšily o více než 10 procent, což se logicky promítlo do cen finálních výrobků, jehož důsledkem bylo podstatné celorepublikové snížení odbytu v prvním čtvrtletí letošního roku, především másla a konzumního mléka. Pokles odbytu těchto dvou základních komodit řešila společnost exportem přebytku výroby. Podíl exportu na celkovém obratu v loňském roce byl asi 30 procent, letos se bude pohybovat v rozmezí 25 až 30 procent.

Obrat v prvním pololetí letošního roku v objemu 1,4 miliardy korun znamená proti stejnému období v loňském roce nárůst o 16 procent, hrubý zisk v pololetí 42,5 miliónu Kč představuje více než dvojnásobek.

V letošním roce byly provedeny v Olmě podle generálního ředitele další zásadní kroky v restrukturalizaci výroby. Byla zastavena výroba sušeného mléka na jedné sušárenské kapacitě s výkonem 500 tisíc litrů denně a v současné době je uskutečňován také největší investiční krok v 25leté historii firmy. Je zaměřen na rozšíření výroby trvanlivého mléka na kapacitu 300 tisíc litrů mléka denně. Investice má činit 130 miliónů korun. V rámci nové kapacity uvede Olma na trh nové balení mléka po šesti krabicích v kartónovém přířezu Multipak a aseptické balení s plastikovým uzávěrem, známé například u džusů.

Akciová společnost se základním jměním 290 miliónů Kč má dnes 520 zaměstnanců. Z toho 39 procent akcií prošlo kupónovou privatizací, 11 procent akcií je v držení FNM, RIF nebo byly převedeny na město. Na základě usnesení vlády bude zbylých 50 procent akcií privatizováno cestou veřejných obchodních soutěží. Pro zemědělské subjekty bude vypsána soutěž na 20 procent akcií, pro české právnické a fyzické osoby na zbylých 30 procent.

ALEŠ ŘIHÁČEK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist