Sjezd KDS souhlasil s integrací s ODS

[*] Kongres ODS: Povolební koalici jen se současnými partnery

HRADEC KRÁLOVÉ/SVITAVY (lup) - Předsedou Občanské demokratické strany byl včera znovu zvolen Václav Klaus. Rozhodli o tom delegáti VI. kongresu ODS, který se o víkendu konal v Hradci Králové. Změny nenastaly ani na postech místopředsedů ODS. Pracovní víkend měli politici i ve Svitavách, kde se konaly sjezdy dva - Křesťanskodemokratické strany a Klubu angažovaných nestraníků. S integrační smlouvou s ODS křesťanští demokraté souhlasili, KAN se rozdílem jednoho volebního lístku rozhodl křesťanským demokratům partnerskou smlouvu jednostranně vypovědět a s nimi se s ODS nesloučí.

V. Klaus v úvodním projevu na kongresu ODS nazval končící rok rokem úspěšného ekonomického růstu, klesající inflace a nízké nezaměstnanosti. "Byl rokem konsolidace měst a obcí po loňských komunálních volbách, byl rokem dvou důležitých deregulačních kroků - zrušení mzdové regulace a zavedení konvertibility české koruny," řekl. Připomněl, že povolební koalice je možná jen se současnými koaličními partnery. Program sociální demokracie je podle V. Klause kompilací populismu, neodpovědných slibů, falešných cílů i nekompetentních metod jejich uskutečňování.

Proti diskriminaci bývalých řadových komunistů v ODS protestoval ve všeobecné diskusi ministr vnitra Jan Ruml. Odmítl rozhodnutí pražského regionu ODS zakázat jim kandidovat do voleb a označil ho za politicky účelové, nehodné ODS, diskriminující a nemravné.

Vedení ODS vybralo pět úspěšných a známých osobností, které by ve volebních okrscích měly sloužit jako příklad výběru vhodných kandidátů pro senátní volby. Mezi nimi je Filip Šedivý, Karel Dyba, Tomáš Ježek, Jan Koukal a Richard Salzmann. ODS má 1391 místních sdružení s celkem 21 803 členy.