Román psaný životem

Moravský prozaik a publicista Jindřich Uher se rád vydává na výpravy do dávných lidských osudů. Tentokrát jej přilákal život neobyčejně talentované hudební skladatelky Vítězslavy Kaprálové, který byl tragicky přerušen v pouhých pětadvaceti letech. Román nazvaný podle hlavního motivu, kterým je důvěrný vztah hrdinky a věhlasného skladatele, byl vlastně inspirován trojím jubileem. Letos si připomínáme 105 let od narození Bohuslava Martinů, 80 let od narození Vítězslavy Kaprálové a 55 let od jejího úmrtí.

Mnozí čtenáři si možná vzpomenou na román Podivné lásky, v němž poslední období skladatelčina života líčil její manžel Jiří Mucha. Uhrova dokumentární próza je sice útlejší, sleduje však delší časové období a hlavně nabízí nestranný pohled. Všímá si více rodinného zázemí, zejména vlivu a působnosti otce Kaprála - komponisty a pedagoga, který byl neprávem pozapomenut. Všímá si více i samotné hudby.

Jindřich Uher mohl při své práci nahlédnout i do nezveřejněných dokumentů ze soukromých archívů, studoval materiály v hudebním oddělení Moravského muzea, setkával se s pamětníky, opřel se o rozsáhlou literaturu muzikologickou i vzpomínkovou. Jeho román tak vlastně, jak sám přiznává, "psal život".