Firmy ISM a Tandem vyhrály výběr na nový obchodní systém pražské burzy
[*] Provizorní kontinuální obchodování s sebou konečně přináší loty
[*] Schválen nový projekt na vypořádávání kapitálových obchodů u nás
Dodavatelem nového obchodního a informačního systému pražské burzy se staly kanadská softwarová firma ISM ve společenství s americkou hardwarovou společností Tandem. Rozhodla o tom v pondělí Burzovní komora. Jak včera uvedl na tiskové konferenci generální tajemník pražské burzy Jiří Franc, kontrakt by měl být podepsán do tří měsíců, začátek vlastních transakcí na tomto systému - tedy plnokrevné kontinuální obchodování - odhadl na druhou polovinu příštího roku. "Pro případ, kdyby tento kontrakt nevyšel, je na druhém místě připravena firma EFA/IBM. Při výběru se posuzoval kromě hardwaru a softwaru hlavně model financování systému," upřesnil J. Franc.
Finanční prostředky na nový systém se pohybují velmi hrubě kolem 100 miliónů korun. Ty by měly být hrazeny buď z prostředků burzy, vydáním speciálních obligací, nebo pomocí od kanadské vlády. Současné počítače burzy budou podle J. France využity pro potřeby Burzovního registru.
Jak jsme již informovali včera, Burzovní komora rovněž schválila březnový rozběh provizorního kontinuálního obchodování na vlastním systému burzy tzv. KOBOS pro pět akciových a dvě dluhopisové emise. Tím bude vlastně vytvořena první obchodní skupina.
Tyto cenné papíry budou obchodovány každý den nejprve ve fixingu a poté od 11.30 do 14 hodin v navazujícím KOBOS. Pro akcie platí cenové rozpětí plus minus tři procenta. Když nedojde do patnácti minut z nabídek a poptávek k obchodu, pak se cenové pásmo rozšíří na pět procent. "Za celý den se tak u jednoho titulu může kurs změnit maximálně o osm procent nahoru či dolů," uvedl V. Ezr z burzy.
V KOBOS se bude obchodovat s tzv. loty (minimální obchodovatelné množství cenných papírů), které by měly zamezit snadnému tahání cen emisí, kterého jsme svědkem u současného fixingu. Poplatky zůstávají stejné. Změny dozná u uvedených sedmi emisí i kursovní lístek burzy, ve kterém bude uváděna výchozí, nejvyšší, nejnižší a uzavírací cena emise. Princip vypořádání obchodů v kontinuálním režimu bude pro obchodníky stejný jako doposud.
Burzovní komora také odsouhlasila studii na vytvoření univerzálního centra pro vypořádání obchodů na českém kapitálovém trhu. Její podstatou je rozšíření činnosti a transformace současného Burzovního registru (ze s. r. o. do podoby a. s. k 1. 7. tohoto roku). Tento projekt vychází ze současného stavu vypořádání obchodů u nás a upravuje systém evidence cenných papírů. Jak uvedl ředitel Burzovního registru Jiří Bér, studie, která je závislá na úpravě zákona o cenných papírech, je připravena řešit otázku vedení evidence jak v případě schválení ministerského návrhu tohoto zákona, tak v případě návrhu poslance T. Ježka. "Z poslanecké verze studie vlastně vychází," upřesnil J. Bér. KAREL KLEIN
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist