Chemapol Group chce vytvořit silný holding


[*] Do osmi velkých projektů průmyslových investic vloží firma šest miliard Kč

[*] Hlavním cílem je posílit vzájemné vazby společností

V horizontu několika let vytvořit silný finančně-průmyslový holding, který bude v tuzemsku i v zahraničí schopen konkurovat velkým chemickým koncernům v Evropě nejen po stránce obchodní, ale i finanční, je hlavním podnikatelským cílem akciové společnosti Chemapol Group. Dříve monopolní dovozce ruské ropy (ještě pod názvem Chemapol) chce investovat do osmi základních projektů v oblasti průmyslových investic celkem šest miliard korun. Hlavním cílem těchto plánovaných aktivit má být posílení propojení výrobních, finančních a obchodních vazeb zainteresovaných společností.

Podle generálního ředitele Chemapolu Group Václava Junka jsou v rámci strategických úvah stále hlavní směry rozvoje holdingu v oblasti průmyslových investic do petrochemického, chemického a farmaceutického průmyslu, v oblasti distribučních činností na tuzemském trhu, případně v okolních zemích, rozvoji podnikání na kapitálových trzích prostřednictvím vlastních investičních a makléřských společností a v neposlední řadě i v tradiční oblasti mezinárodního obchodu. Do těchto oblastí mají směřovat investiční zdroje, které bude holding Chemapol Group do realizace svých podnikatelských záměrů alokovat. Naopak společnost již nadále nepočítá s další výraznou diverzifikací svých činností. Záměrem na nejbližší léta je jak posílení pozice vlastního holdingu, tak jeho dceřiných a přidružených firem v podnikatelských sférách, označených za hlavní perspektivní směry.

Organizační struktura a výsledky holdingu


V souvislosti s rozvojem a diverzifikací aktivit byla skupina všech "chemapolských firem" od srpna 1994 nově uspořádána do formy holdingu v čele s akciovou společností Chemapol Group. Největší dceřinou společností se stala a. s. Chemapol, výhradně zaměřená na vývozní a dovozní operace ze zahraničí. Rok 1995 byl prvním rokem, kdy společnost Chemapol Group měla po celé období podobu holdingové struktury. Konsolidované výsledky celého holdingu za loňský rok však budou podle doporučení auditora zahrnovat jen výsledky dceřiných společností, které budou schopné předložit bilance za roky 1993, 1994 a 1995, auditované podle mezinárodních pravidel.

Výsledky holdingu by měly ovšem zůstat přibližně na úrovni roku 1994, takže zisk by měl dosáhnout asi 470 miliónů Kč, řekl V. Junek. Největším přispěvatelem do společné pokladny holdingu je obchodní firma Chemapol, jejíž loňský obrat by měl dosáhnout kolem 30 miliard Kč a hospodářský výsledek asi 300 miliónů Kč. Kromě této dcery se největší měrou na výsledcích holdingu budou podílet zahraniční obchodní a zastupitelské firmy Chemapolu Group, některé společnosti distribučního sektoru (např. Moraviapharm, Tamda nebo Petra) a firmy podnikající na kapitálovém trhu sdružené do subholdingu Expandia. Poprvé by se měly v konsolidované výsledovce holdingu pozitivně projevit i dosažené výsledky z oblasti průmyslu (např. Moravských chemických závodů, Lachemy Brno).

Význam obchodu s ropou pro společnost


Ropa se dnes na konsolidovaném obratu celého holdingu podílí méně než čtvrtinou. Zatímco v období československé federace byl Chemapol monopolním dovozcem ruské ropy, v posledních letech jeho podíl na dovozu ropy výrazně klesá. Ještě v roce 1994 firma dovezla 5,3 miliónu tun ropy, loni to bylo již jen kolem 3,5 miliónu tun. Příčinou bylo jak rozdělení republiky, tak fakt, že někteří významní odběratelé (např. Chemopetrol Litvínov) si ropu dovážejí sami. Další aktivity Chemapolu v této oblasti ovlivní plánovaný vstup zahraničních společností Agip, Conoco a Shell, sdružených do mezinárodního ropného konsorcia IOC, do českých rafinérií. Zatím lze těžko předvídat, jakým způsobem se to v praxi reálně projeví.

"Předpokládáme, že dořešení majetkových a strukturálních problémů českého rafinérského průmyslu a příchod zahraničních partnerů ukončí období, kdy některá rozhodnutí ve sféře obchodu s ropou (platí to však i pro jiné oblasti) postrádala nezbytnou míru ekonomické racionality. Naše obchodní firma Chemapol je připravena nabídnout České rafinerské, a. s., své služby. Věřím, že jejich kvalita založená na zkušenostech našich expertů a dlouholetých vztazích s obchodními partnery v celém světě nám zajistí odpovídající pozici v systému obchodních vztahů nových společností, působících v rafinersko-petrochemickém komplexu," řekl ředitel Junek.

Záměry v sektoru zpracování ropy


Získání podílu v tuzemských podnicích rafinersko-petrochemického komplexu, konkrétně 25 procent akcií v Kaučuku Kralupy, 52 procent v Koramu Kolín a pěti procent v Paramu Pardubice, považuje vedení Chemapol Group za klíčové, neboť toto odvětví je dlouhodobě rozhodující pro další vývoj celé domácí chemie. Navíc ve vytvářeném holdingu Unipetrol, který bude vlastnit 51 procent akcií České rafinerské společnosti, zastřešující rafinérie v Kralupech a Litvínově, 84 procent akciové společnosti Benzina a zbytkové podniky Kaučuk a Chemopetrol, by měl Chemapol Group získat osmiprocentní podíl. Tyto kapitálové vstupy však nejsou zcela ujasněné a vyřešené. Dosud není totiž definitivně rozhodnuto o struktuře akcionářů, o převodech jednotlivých podílů mezi současnými komplexy Chemopetrol Group a Kaučuk Group na holding Unipetrol ani o dalších otázkách.

"Chemapol má podle vládou schváleného privatizačního projektu získat čtvrtinový podíl v Kaučuku. Bez definitivního projednání s příslušnými ministerstvy a Fondem národního majetku ČR si však neodvažuji ještě dnes odhadnout, jakou definitivní podobu bude náš vstup do celého komplexu mít. To, zda budeme, či nebudeme případně usilovat o navýšení eventuálního podílu na holdingu Unipetrol, bude záviset především na dalším vývoji tohoto průmyslového odvětví. Ale i na rozhodnutí státu, jakým způsobem bude dále privatizovat tento významný strategický komplex, a v neposlední řadě také na celkové efektivnosti investic pro skupinu Chemapol Group," vysvětlil ředitel Junek.

Proti aktivitám Chemapolu Group se nestaví negativně ani ředitelé některých společností, jichž se tyto plány bytostně týkají. Například generální ředitel kolínské

rafinérie Koramo Jan Novák považuje kapitálové propojování obchodních a výrobních společností za přirozenou tendenci, výhodnou pro obě strany. "Kapitálové spojení se silným obchodním partnerem, jakým je Chemapol Group, je pro Koramo velmi výhodné, neboť dává firmě dobrou šanci prosadit se větší měrou ve vývozu. Rozsáhlá a dobře organizovaná evropská sít afilací Chemapolu umožní větší propagaci Korama na zahraničních trzích. Proto jsme si dobře vědomi této výhody a usilujeme o co nejrychlejší realizaci tohoto záměru," řekl HN V. Novák. Podle obchodního ředitele Paramo Pardubice Jiří Pavlase je snaha o maximální růst a získání majoritního podílu v rozhodujících podnicích na určitém teritoriu zcela normálním projevem každého silného a sebevědomého ekonomického subjektu, za jaký považuje v České republice Chemapol Group stejně jako Škodu Plzeň, IOC, Volkswagen, Procter & Gamble nebo Nestlé. V oboru zpracování ropy však podle něho nelze hovořit o monopolu Chemapolu, protože sloučení dvou největších zpracovatelů ropy, rafinérií Chemopetrol a Kaučuk, do České rafinerské společnosti a chystaný vstup mezinárodního konsorcia IOC, zahrnující společnosti Agip, Conoco a Shell, vytváří na českém trhu zcela dominantní subjekt bez vlivu Chemapolu.

Aktivity v podnicích chemického průmyslu


Další sférou zájmu skupiny Chemapol je navýšení již existujících podílů ve významných společnostech chemického a farmaceutického průmyslu. Chemapol je v současné době se svou dceřinou investiční firmou Expandia již téměř třetinovým vlastníkem Synthesie Semtín, jednoho z největších chemických výrobců v České republice. Navíc má zájem o získání dalších 14,5 procenta akcií Synthesie, které v polovině ledna nabídne k prodeji Fond národního majetku formou blokového obchodu na pražské burze cenných papírů. Nejvýznamnějším akciovým podílníkem je i v Moravských chemických závodech Ostrava, kde se společností Expandia v současné době drží téměř 50 procent. Jeho cílem je získat ve firmě, která je jedním z největších světových producentů základní suroviny (anilínu) k výrobě polyuretanových hmot, nadpoloviční podíl. Proti tomu není ani vedení této chemičky, které považuje kapitálové provázání českého chemického průmyslu za "logické". Podle technického ředitele MCHZ Jaromíra Lubojackého je to jedna z cest, jak posílit vliv a pozici českých chemiček v zahraničí. Naopak tuzemskému trhu podle něho koncentrace neublíží. "Nemyslím si, že by v ČR hrozilo vytvoření monopolu na chemickou výrobu, protože vzhledem k velikosti naší země a kapacitám jednotlivých výrobních jednotek je vlastně každá výroba monopolní," řekl. Chemapol je majoritním akcionářem i v Lachemě Brno, kde nyní drží třetinu akcií (dalších 38 procent vlastní Fond národního majetku). Dceřiná Expandia má významné podíly např. i ve Fatře Napajedla a Setuze. Kromě toho se Chemapol Group pravděpodobně zúčastní i vypsané veřejné soutěže na 53,5 procenta akcií společnosti Precheza Přerov, monopolního výrobce titanové běloby a dominantního výrobce železitých pigmentů v ČR. Dosud však není jasné, zda se zúčastní i opakované veřejné soutěže na 38 procent Spolany Neratovice, ve které zatím vlastní kolem deseti procent akcií. Největším jejím akcionářem je v současné době americká investiční společnost Stratton Investments, která loni nakoupila 18 procent akcií a spolu s Harvardskými fondy drží dohromady kolem 30 procent akcií firmy.

"Přítomnost amerických investorů ve Spolaně považuji za přirozenou. Rozhodnutí pana Dingmana potvrzuje, že jde o investici dlouhodobě nosnou a perspektivní. Věřím, že s americkými investory, stejně jako v jiných případech s investory českými či zahraničními, najdeme společnou řeč a optimální způsob, jak dosáhnout pro akcionáře globálního cíle, kterým je prosperita Spolany, zvyšování hodnoty jejích akcií, dlouhodobé posilování pozice na trhu v daném segmentu podnikání apod.," říká ředitel Junek.

Nevyřešenou zatím zůstává účast Chemapolu Group na privatizaci 66 procent akcií Léčiv Praha, neprodaných v druhé vlně kupónové privatizace, a 73 procent Chemických závodů Sokolov, největšího českého výrobce esterů kyseliny akrylové a akrylátových disperzí, ve kterém má v současné době 19procentní podíl. Podle poradce generálního ředitele Petra Meisla však vedení Chemických závodů Sokolov nemá žádné zprávy, že by Chemapol Group usiloval o majoritu ve firmě. V současné době sice probíhají jednání o zvýšení jeho podílu, ale za maximum poradce Meisl považuje 30 procent.

"Majorita nepřipadá v úvahu, i když nakládat s volnými akciemi může prozatím pouze FNM. Zájem Chemapolu o akcie chemických podniků v žádném případě však nechápeme jako vytváření nějakého chemického monopolu," řekl.

Prodejní pobočky Chemapolu v zahraničí


Vlastní prodejní organizace akciové společnosti Chemapol, největší dceřiné firmy holdingu, v zahraničí sestává celkem z více než 20 afilací a pěti obchodních zastoupení, které pokrývají celou Evropu. Dvě afilace působí v zámoří - v USA a Singapuru. Většina těchto společností je ve stoprocentním vlastnictví Chemapolu Group. V řadě dalších, především zámořských zemích, Chemapol používá služeb místních obchodních zástupců. V obchodní strategii a. s. Chemapol jsou vedle všech světových trhů jako hlavní perspektivní trhy zahrnuty arabské země a některé asijské státy (například Kazachstán, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan) a trhy východní Evropy včetně komerčně obtížných a rizikových oblastí SNS. Právě pro posílení obchodních aktivit a zvýšení odbytových šancí českých chemických a farmaceutických výrobců na ruském trhu byla v Moskvě jako nejmladší afilace založena firma Chemapol RF. Komerčně nejúspěšnější je tradičně afilace Deutsche Chemapol GmbH, dosahující ročně obrat 250 miliónů DEM.

Chemapol, a. s., chce při svém exportu využívat báze dané kapitálovými vstupy Chemapolu Group do podniků české chemie. Komoditní struktura bude i nadále orientována především na chemické výrobky. V souladu s požadavky nových teritorií se však mění i paleta obchodního zboží. Jde o spotřební zboží, potraviny, výrobní zařízení, technologické celky. Chemapol má však zájem nejen o vytváření dalších vlastních firem, ale i společných podniků s místními partnery (např. se připravuje společný podnik v ruské Dubně, který se má kromě jiné činnosti zabývat výrobou sanitárního zařízení).

MILAN HANČL

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist