Náklady na energetické přípojky
Připojení domů, budov, hal a staveb na veřejné rozvodné sítě se uskutečňuje přípojkami. Technický popis elektrické, plynovodní a teplovodní přípojky podrobně upravuje § 16, 24 a 31 zákona č. 222/1994 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o Státní energetické inspekci.
Z hlediska účetních a daňových předpisů je taková přípojka hmotným investičním majetkem, který se zaúčtuje na účet 021 - Budovy, haly a stavby, pro účely daňového odpisování se zařadí do 4. odpisové skupiny. Výstavbu (zřízení) přípojky zpravidla financuje vlastník budovy nebo stavby (tj. budoucí odběratel energie), a to z investic. Přípojka je jednotlivým, hmotným majetkem (inventárním předmětem), a není proto součástí budovy nebo stavby a jejich ocenění.
Je-li vybudována přípojka a splněny další předepsané podmínky, je dodavatel povinen zajistit odběrateli dodávku příslušného druhu energie. Avšak podle zákona se musí odběratel podílet na účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením a se zajištěním požadovaného elektrického příkonu, resp. s připojením a se zajištěním požadované dodávky plynu nebo tepla (podrobnosti uvádí § 15, 23 a 30 zákona č. 222/1994 Sb.).
Úhrada těchto nákladů je u odběratele součástí výdajů na pořízení novostavby, tedy součástí její pořizovací ceny, a tím i vstupní ceny pro daňové odpisy. Pokud by nešlo o novostavbu, ale starší dům nebo budovu, je úhrada nákladů, pokud převýší 20 tisíc Kč, technickým zhodnocením těchto objektů a zvýší jejich vstupní cenu.
Z uvedeného vyplývá, že v ceně novostavby jsou náklady na připojení a zajištění požadované dodávky energie obsaženy vždy, kdežto u starších budov a staveb jen v případě, že tyto náklady převýší 20 tisíc Kč. U dodavatele je tato přijatá úhrada výnosem, který může časově rozlišovat nejdéle 30 let.
Stávají se případy, že nějaká stavba se má provést v místě, kudy vede plynovod nebo elektrické vedení, a které je proto nutné odklonit, resp. přeložit. Provedení takové přeložky (podrobnosti jsou v § 16, 24 a 31 zákona) musí uhradit stavebník (investor), který svou stavbou tuto přeložku vyvolal. U stavebníka jde opět o investiční výdaje spojené s pořízením novostavby nebo o technické zhodnocení stávajícího domu nebo budovy. Jde tedy o vyvolanou investici, která je sice součástí rozpočtu (ceny) novostavby, přístavby nebo nástavby, avšak vlastníkem přeložky není stavebník, nýbrž vlastník rozvodného zařízení. U toho je přijatá částka na provedení přeložky výnosem. V takovém případě se ocenění rozvodného zařízení nemění a na inventární kartě se pouze zaznamená změna technických údajů v důsledku přeložky. Pokud je však přeložka spojena s likvidací a výstavbou nových staveb charakteru měnírny, rozvodny, regulační stanice apod., je přijatá úhrada u vlastníka rozvodného zařízení výnosem, který lze časově rozlišovat nejdéle 30 let.
Uvedený způsob financování platí pro všechny druhy organizací včetně rozpočtových a příspěvkových. (BM)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist