Urážka na cti prasete, ale třeba i rajčete
Existuje zákon, který dovoluje stíhat každého, kdo bez důkazů pomlouvá potravinářský výrobek. Má snad rajče plné pesticidů nebo telátko, které po hormonech "vyrostlo", anebo kráva, kterou označili za šílenou, nějaké oprávněné prostředky na obranu? V USA narůstá počet států, které pod nátlakem zemědělských organizací zavádějí zákony "proti pomluvě a hanobení" určené na ochranu potravin před tím, co se v lidském právu řadí do kategorie pomluv a urážek na cti. Ve dvanácti z amerických států, mezi jiným i na Floridě a v Arizoně, kdokoli podrobí veřejné kritice nějaké potraviny, musí poskytnout rovněž "vědecké zdůvodnění" svého tvrzení pod trestem úhrady škody a poškození zájmů, napsal minulý týden americký zpravodaj francouzského deníku Libération Luc Lampriére.
Výchozím bodem vzniku těchto nařízení byla aféra kolem jistého chemického přípravku na ošetření jablek, která se pro americké zemědělce stala symbolem ekologické kampaně, zvrhnuvší se v hospodářskou katastrofu. Uvedený prostředek, který pěstitelé používali proti předčasnému zrání a pro zachování barvy jablek, byl prohlášen za karcinogenní. Přímým důsledkem zveřejnění této informace, odvysílané i americkou televizní stanicí CBS, byl bojkot jablek a jablečného džusu, který přišel zemědělce státu Washington, největšího pěstitele jablek ve Spojených státech, na 350 miliónů franků. Nechali tedy předvolat CBS před soud, přičemž tvrdili, že nikdy nikdo škodlivost uvedeného přípravku neprokázal. Dokonce když hygienická kontrola potvrdila schválení přípravku, informace prošla úplně bez povšimnutí.
"Naším cílem je vytvořit určitou bezpečnostní síť, která by zabránila hysterii, k níž tenkrát došlo," uvedl Don Lipton, mluvčí American Farm Bureau, organizace, která sdružuje 4,5 miliónu zemědělců a která zorganizovala celostátní kampaň, aby přesvědčila jednotlivé státy, že přijetí "zákonů proti pomluvě" je nezbytné.
"Jestliže ekologická organizace pod záminkou, že v jedné bramboře z miliardy byla odhalena jedna zakázaná chemická částice, tvrdí, že zabíjíme děti, my žádáme od nich vědecký důkaz toho, co tvrdí, anebo finanční vyrovnání ztrát, jež zemědělcům zveřejněním této informace vznikly," uvedl jeden z představitelů Asociace farmářů v Idaho, nejvýznamnějšího pěstitele brambor ve Spojených státech.
Chovatelé kuřat v Marylandu přesvědčili republikánského senátora Richarda Colburna, aby v únoru předložil návrh na obdobný zákon. "Tím pádem bude pro nějakou hollywoodskou hvězdu mnohem nesnadnější přijít a jen tak mimochodem kritizovat naše kuřata, když tím ohrožuje produkci v hodnotě 1,5 miliardy dolarů ve prospěch regionu."
Pro sdružení spotřebitelů, na které to bude mít bezprostředně dopad, jsou podobné návrhy zejména materiálním důkazem moci zemědělských lobby v zemi, kde 80 procent spotřebitelů v nedávné anketě prohlásilo, že se jich "bezpečnost potravin velmi dotýká". Přes všechna zavedená opatření však nebyl zatím nikdo předvolán k soudu za urážku tykviček nebo pomlouvání brokolice.
Než soudy posoudí tuto otázku, disponují zatím krávy, telata a prasata před lidmi takovými výhodami, o jakých se Orwelovi nezdálo.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist