Proč musí doplácet drobný střadatel?


Nepochybuji, že s notnou dávkou hrdosti přijali představitelé největších českých bank příznivé hodnocení, kterého se jim dostalo od známých světových ratingových firem. I já jako akcionář Komerční banky mám z toho samozřejmě lepší pocit, než kdybych se dozvěděl, že Komerční banka zkrachovala vinou nedobytných úvěrů, které poskytla i jiným pánům než pouze panu Stehlíkovi. Zároveň si ale jako malý klient Komerční banky naprosto zřetelně uvědomuji, proč musí tato banka vytvářet rezervu pro pokrytí nepředvídaných ztrát ve výši, která již dnes překračuje 28 miliard korun. Vytváření této rezervy pociťuji totiž tak říkajíc na vlastní kůži.

Jsem to i já, komu se KB nerozpakovala razantně snížit výnos z obligace KB/98 hned následující rok po jejím zakoupení, komu se z výchozích 14,5 % nestyděla srazit úrok T-konta na současných 8,5 % přes stále rostoucí inflaci. Přitom mi není dovoleno změnit výpovědní lhůtu ze dvou na jeden rok, pro kterou je stanoven úrok 8 %. Tedy za finanční prostředky, které si Komerční banka ponechává o jeden rok déle a může je investovat do poskytnutých úvěrů (i těch nejrizikovějších), mi dává almužnu v podobě 0,5 % úroku. Je to stejný projev bezohlednosti či arogance, s jakou si nechala zaplatit čtyři tisíce Kč za dvě upisované akcie a tuto finanční částku měla k dispozici téměř celý rok. Připsání akcií na účet SCP jsem se dočkal teprve v době, kdy tržní cena akcií KB klesla hluboko pod dva tisíce.

Že o peníze nepřipravují své klienty jen veskrze pochybné instituce, ale i uznávané české banky, je patrno z následujícího příkladu.

V posledních dnech obdrželi majitelé podílů Investičního rozvojového fondu v honosných deskách zprávu o hospodaření. Dozvěděli se, že výnos na jeden podíl dosáhl 16 %, což by bylo potěšitelné, pokud by to nebylo současně spojeno s jinou zprávou.

Všichni klienti, kteří zakoupili své podíly před dvěma roky, za ně totiž zaplatili 1,47 Kč. Současná hodnota činí pouze 1,15 korun. To znamená, že občan, který v roce 1994 zaplatil za 1000 podílů 14 700 Kč, obdrží jako výnos 1307 Kč (po uhrazení manipulačního poplatku pouze 1057 Kč), ale v bance má skutečně k dispozici a možnému zpětnému prodeji 1000 podílů jen za 11 500 Kč. Tedy o 1893 Kč méně, než vložil. Zdůvodnění ve zprávě říká, že "došlo k velmi nepříznivému vývoji cen akcií na kapitálovém trhu". Nikde se tu však neříká, kolik si nechali představitelé fondu vyplatit na odměnách za uvedený výsledek, když je obecně známo, že ve stejně nevýhodných cenových podmínkách vydělali pánové kolem Plzeňské banky stamilióny.

Z dopisu B. VORLA, Holýšov

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist