Žadatelé o status uprchlíka uspěli zřídka
PRAHA (bak) - Téměř deset tisíc lidí požádalo od počátku devadesátých let do poloviny tohoto roku v ČR o status uprchlíka. Novinářům to včera oznámil první náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva. Dodal však, že status byl přiznán pouze patnácti procentům žadatelů, přesně 1419 osobám. Zbytek neuspěl zejména proto, že svou žádost neuměl odůvodnit jinak než ekonomickými důvody. Mezinárodní úmluva (tzv. Ženevská konvence) uvádí, že uprchlíkem je ten, kdo žádá o ochranu před pronásledováním z důvodů politických nebo své příslušnosti k rase, národnosti, náboženství či sociální skupině.
Největší počet žádostí, přes dva tisíce, byl zaznamenán v roce 1993. Za první pololetí roku 1996 požádalo o status uprchlíka 487 osob. Většinou jsou to lidé z jihovýchodní Evropy, ale například i z Afghánistánu a Arménie. Kromě těchto běženců se na našem území nachází ještě asi 1200 osob ze zemí bývalé Jugoslávie, kterým zde bylo poskytnuto tzv. dočasné útočiště. Asi polovina z nich se nachází v humanitárních střediscích, další jsou mimo zařízení Ministerstva vnitra. Vláda minulý týden souhlasila s dobrovolnou repatriací asi 400 lidí, kteří mají zájem vrátit se do své vlasti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist