Rozsáhlou zahraniční síť považuje Škodaexport za svou výhodu
[*] Obchodní společnost zatěžují nedobytné pohledávky ze státních zakázek z přelomu osmdesátých a devadesátých let
Akciová společnost Škodaexport Praha, která je jednou z nejsilnějších tuzemských zahraničně-obchodních firem a největší vývozce investičních celků, si chce pro posílení své pozice při mezinárodních soutěžích zachovat z českých firem údajně nejrozsáhlejší zahraniční síť v 25 zemích od Jižní Ameriky přes Afriku a Evropu až po Asii. Podle ředitele sekretariátu Zdeňka Šímy snížila firma počet zastoupení po roce 1989 ze všech zahraničněobchodních organizací nejméně. Afilace, jejichž síť považuje za rozhodující konkurenční výhodu, má firma koncipovány jako smíšené obchodní společnosti (v šesti zemích světa), ve kterých se její majetkový podíl pohybuje od 38 do 100 procent. Dále založil Škodaexport vlastní obchodní kanceláře v 16 zemích. Rozsáhlá je rovněž tradiční spolupráce se silnými místními firmami.
Akcionáři Škodaexportu je 52 nejvýznamnějších českých a slovenských výrobních a dodavatelských organizací, projekčních firem a bank. Zejména jde o ZVVZ Milevsko (16 procent), které loni koupily od Škody Prahy 15,9 procenta akcií, 11,9 má Škoda Plzeň a ČEZ 10,5 procenta. ČSOB a Komerční banka drží celkem 15 procent. Akcie společnosti nejsou veřejně obchodovatelné, a pokud se prodávají mezi akcionáři, tak za cenu 25 až 30 procent nad nominálem. O obchodovatelnosti se zatím neuvažuje. Škodaexport, jehož základní jmění se má v blízké době zvýšit ze současných 126 miliónů korun na miliardu Kč (pro větší úspěšnost pro získání dodavatelských úvěrů), zaměstnává 430 pracovníků.
Škodaexport se dokázal jako jeden z mála bývalých podniků zahraničního obchodu přizpůsobit změněným podmínkám po zrušení jejich monopolu. Už delší dobu tak nefunguje dříve zavedeným "překupnickým" způsobem, kterým se výrazně zvyšovala úvěrová zátěž. Většinou vstupuje s výrobci a dodavateli do konsorcií, v nichž je obchodně-finanční vedoucí. "Snažíme se nabízet našim partnerům služby, které by si museli v každém případě najmout," říká generální ředitel Jan Řičica. "Vzhledem k tomu, že současně jsou našimi akcionáři, mají zájem na naší prosperitě." Firma od transformace v lednu 1990 stále vyplácí dividendy a vložené finance se podnikům vracejí.
Celkové tržby Škodaexportu činily loni 5,89 miliardy Kč (v roce 1994 4,42 miliardy). Dovoz stagnoval, ale o 54 procent vzrostl export, který tvořil přes 95 procent ročního obratu. Hrubý zisk činil 60,3 miliónu Kč, což bylo téměř shodné s rokem 1994, a firma vyplatí pětiprocentní dividendu. Letos plánuje společnost shodný zisk při stejné úrovni exportu.
Škodaexport se snaží soustředit na své klasické vývozní činnosti - energetiku, dopravní techniku, strojírenství a metalurgii. Novým oborem je petrochemie, v níž měl loni zakázku s finančním objemem 360 miliónů USD (1400 kilometrů počítačově řízený produktovod v Indii). Stavba zahájená před dvěma lety skončí letos. Energetika má dlouhodobě tvořit minimálně polovinu tržeb firmy. Většinu energetických celků realizuje Škodaexport v konsorciu se Škodou Praha, Škodou Plzeň a SES Tlmače a vstupuje zejména do zavedených teritorií. Nyní dokončuje 200MW blok parní elektrárny Talkha v Egyptě, připravuje rozšíření elektráren v Šen-tou v Číně, v turecké Somě, vede jednání v Indii, Íránu a Bangladéši, Jugoslávii a Bosně. V oboru dopravní techniky vyváží Škoaexport trolejbusy a autobusy do Pobaltí, Běloruska a na Ukrajinu. Pokouší se o vývoz elektrických lokomotiv do Ruska, kde je sice po nich značná poptávka, ale jsou problémy s financováním zakázek. Společnost také jedná o modernizaci metalurgického kombinátu v ruském Čerepovci v konsorciu s Vítkovicemi, ŽĎAS a Škodou Plzeň a válcoven a sléváren v Egyptě.
Značnou zátěží firmy jsou nedobytné pohledávky z přelomu osmdesátých a devadesátých let, vyplývající většinou ze státních zakázek. Celkový objem pohledávek je téměř 12 miliard Kč, po splatnosti 4,5 miliardy. "Jednáme na vládní úrovni, neboť potřebujeme také pomoc státu, abychom neplatili vysoké úroky a aby nám stát tyto pohledávky částečně odepsal," říká J. Řičica.
VÁCLAV PROKŠ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist