Z JUDIKATURY
Trest zákazu činnosti nelze uložit pro jakékoliv podnikání
[*] Obchodníci nesmějí napříště obchodovat
Rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp. zn. Tzn 28/95 se zabýval rozsudkem Vrchního soudu v Praze a Krajského soudu v Ostravě ve věci skupiny pachatelů, kteří se takřka ve 40 případech dopustili podvodů nebo pokusu o podvod při obchodní činnosti.
Různí podnikatelé, zejména prodejci a výrobci zboží, na území severomoravského kraje prováděli v roce 1992 tzv. fakturační podvody. Odebrali nebo se snažili odebrat různé potravinářské, drogistické a jiné spotřební zboží, přičemž odebrané zboží rozprodali, získané peníze použili pro vlastní potřebu a faktury za dodané zboží neuhradili. Používali při tom zčásti pravých, zčásti padělaných občanských průkazů nebo průkazů znějících na jména jiných osob, dále padělaných dokladů opravňujících k podnikatelské činnosti a falšovaných dokladů o zaplacení kupní ceny. Za to byli odsouzeni k vysokým nepodmíněným trestům odnětí svobody a k zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu podnikatelské činnosti, ke které je potřeba zvláštní povolení.
Ke stížnosti pro porušení zákona se Nejvyšší soud ČR zabýval - kromě jiných otázek - právě výrokem soudů nižšího stupně o zákazu činnosti. Připomněl ustanovení § 49 odst. 1 tr. zák., podle něhož soud může uložit trest zákazu činnosti na jeden rok až deset let, dopustil-li se pachatel trestného činu v souvislosti s touto činností.
Tímto druhem trestu lze tedy, konstatoval Nejvyšší soud, zakázat jen takový druh činnosti, který má přímou, bezprostřední souvislost se spáchaným trestným činem. Proto příliš široké a obecné vymezení zakázané činnosti by bezdůvodně omezovalo pracovní, společenské a jiné uplatnění pachatele, ztěžovalo by jeho resocializaci a bylo by rovněž obtížně kontrolovatelné.
V uvedeném případě Nejvyšší soud proto shledal vymezení obsahu a rozsahu činnosti, která byla předmětem trestu zákazu v předcházejících rozsudcích, příliš široké a neurčité. Dovodil, že zákaz činnosti nelze uložit obecně jako zákaz provozování jakékoliv podnikatelské činnosti, ke které je třeba zvláštního povolení.
Pomiňme další opatření Nejvyššího soudu a konstatujme, že pokud jde o zákaz činnosti v tak širokém rozsahu, jak byl vysloven v předcházejícím řízení, shledal tento soud porušení zákona v neprospěch obviněných. Na podkladě skutkového stavu, který byl v případě čtyř obviněných správně zjištěn, mohl Nejvyšší soud sám rozhodnout o uložení trestů zákazu činnosti těmto obviněným. Proto jim uložil trest zákazu činnosti spočívající v zákazu provádět podnikatelskou činnost záležející v koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje a v prodeji, a to diferencovaně podle kritérií stanovených zákonem.
(Podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR publikovaného pod č.20 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek, sešit 3/1996.)
(vov)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist