Satrapa chce mít silnou pozici na trhu s masem


[*] Obrat skupiny sedmi zpracovatelů masných výrobků letos přesáhne šest miliard

Stabilizovat prodej výrobků z hovězího a vepřového masa při jeho stále nižší spotřebě je hlavním cílem a. s. Satrapa Praha, která má majoritní účast v sedmi masokombinátech - Masospol Písnice, Masokombinát Polička, Masna Studená, Masokombinát Klatovy, Masozávod Krahulčí, Maso Hroznětín a Maso Planá nad Lužnicí. Skupina má zhruba čtvrtinový podíl na trhu s masem. Podle generálního ředitele Satrapy Milana Průši chce firma udržet svoji pozici na trhu zejména nabídkou vysoce kvalitní ucelené produkce, pro niž bude zajišťovat veškerý obchodní i nákupní servis. Spojení firem má zajistit postupné snižování nákladů, což se má projevit v cenách výrobků.

Finančně průmyslový potravinářský holding Satrapa, a. s., Praha založila letos v červnu Českomoravská agrární společnost, a. s. (ČAS), a Spořitelní investiční společnost (SIS). Satrapa tak rozvinula původní projekt dceřiné společnosti ČAS - Bohemia Fleisch (silný exportér masa), která před dvěma lety získala významné podíly v Masokombinátu Klatovy a Masně Studená - jediných podnicích, které měly povolení k vývozu do EU. Po těchto dvou firmách převzala Satrapa dalších pět, v nichž měla rovněž významný akciový podíl SIS. "S ostatními akcionáři vystupujeme ve shodě, což znamená, že se jejich akcie dále neznehodnocují," říká M. Průša.

Možnost úvěrovat nákup akcií otevřelo spojení se SIS, resp. s její "matkou" - Českou spořitelnou. Podle M. Průši byla část akcií nakoupena za nominální hodnotu a část za tržní. "Nemáme zájem o další podniky, ale nebráníme se obchodní ani kapitálové spolupráci s dalšími zpracovateli a obchodníky s masem včetně drůbežářů, s nimiž musíme vytvořit alespoň společnou obchodní síť," říká M. Průša. Podle něj bylo vytvoření holdingu vhodně načasované, neboť právě nyní se začíná profilovat pole masného průmyslu v ČR. "Nejsme žádným monopolem, neboť jsou u nás další velmi silné subjekty a velkou konkurencí je také import."

Loňský obrat všech subjektů holdingu, zahrnujících necelých 3000 zaměstnanců, přesáhl šest miliard korun, ale vzhledem ke snižující spotřebě masa nedojde letos k jeho významnému zvýšení. Firma nepočítá s redukcí pracovníků, neboť produktivita všech subjektů je velmi vysoká. "Naopak, pokud zajistíme zvýšení poptávky po našich výrobcích, přijmeme další zaměstnance," uvádí M. Průša. Očekává se, že se bude každý závod profilovat. Například ve všech firmách nebudou porážkové kapacity. Satrapa má v současné době základní jmění jeden milión korun, ale počítá s jeho výrazným navýšením. Plánuje také vstup svých akcií na burzu.

Firma nepočítá s výrazným zvýšením exportu, který nyní nedosahuje ani pěti procent. "Vývoz je otázkou zemědělské politiky státu," říká M. Průša. "Jsme na něj vybaveni a navíc nyní všechny závody certifikujeme podle norem ISO 9000."

VÁCLAV PROKŠ

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist